Brno/Minsk - Brněnské Židy umučené za druhé světové války připomíná památník v běloruském Minsku. Financovalo ho město Brno, stál 170 tisíc korun.
Brněnští Židé zahynuli po deportaci do ghetta v Minsku. "Jiná města v Minsku připomínku utrpení svých Židů měla, Brno dosud chybělo. Když se kvůli tomu na vedení města obrátilo prakticky souběžně ministerstvo zahraničních věcí a Židovská obec Brno, neváhali jsme v rámci Roku smíření ani okamžik a vznik pamětní stély jsme samozřejmě podpořili," řekl náměstek primátora Matěj Hollan(Žít Brno), který se pondělního odhalení památníku v Minsku zúčastnil.
"Ačkoliv se píše brněnští Židé, jsou to brněnští občané, kteří měli tu smůlu, že se nacistickému Německu nelíbilo jejich vyznání. Z prvního transportovaného tisíce obyvatel Brna jich přežilo 13. Následovala deportace dalších šest tisíc Židů z ghetta v Terezíně, z nichž přežilo šest," řekl Hollan.
Židovská obec si iniciativy cení
Odhalení památníku se zúčastnil i místopředseda Židovské obce Brno Pavel Fried, který holokaust přežil. "Odhaloval jsem mnoho památníků, které vzpomínaly na osudy svých bližních. Tento památník je ale jiný, protože vznikl z iniciativy lidí, kteří neoplakávají své bližní, ale přesto jim jejich osud není lhostejný a považují za svou morální povinnost ji připomenout," uvedl Fried.
Podle něj v Minsku zemřely děti, které si chtěly hrát, mladí chlapci a dívky, kteří se chtěli vzít a založit rodiny, ale také babičky a dědečkové, kteří chtěli prožít podzim života s vnoučaty na klínech.
Památníkový komplex stojí na místě bývalého židovského hřbitova v ulici Suchaja 25,
Text na památníku je ve třech jazycích, a to česky, německy a bělorusky. Věnován je památce téměř sedmi tisíc židovských mužů, žen a dětí z Brna a Terezína, kteří v letech 1941 a 1942 v minském ghettu zahynuli.