S náklaďákem do centra Brna nově jen za peníze. Město chce omezit ničení vozovky

ČTK ČTK
9. 3. 2021 8:53
Vjezd do centra Brna pro vozidla nad 3,5 tuny se pravděpodobně od letošního září zpoplatní. Dosud do oblasti vymezené ulicemi Husova, Nádražní, Koliště a Moravské náměstí mohou auta s vjezdovým oprávněním, které je zdarma. O příplatku rozhodlo vedení města kvůli špatnému stavu vozovky. Zničené úseky plánuje postupně opravit, uvedla v tiskové zprávě Anna Dudková z magistrátu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Cílem zpoplatnění je regulace nadměrných vozidel. Magistrát nyní eviduje asi 200 vydaných dlouhodobých vjezdových oprávnění. "Typicky jde o auta městských firem, která zajišťují například svoz odpadů nebo zásobování větších provozů. K nim se přidávají další krátkodobá na zajištění staveb.

Zpoplatněním vjezdu chceme omezit jejich pohyb tak, aby nedocházelo zbytečně k dalšímu poškozování už tak špatného stavu vozovky. Pro získání povolení k vjezdu do centra bude nadále nutné prokázat důvod vjezdu a doložit potřebné doklady," sdělil radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl (ODS).

Poplatek za oprávnění, které se vztahuje vždy ke konkrétní registrační značce a vozidlu, je odstupňován podle hmotnosti vozidla a délky platnosti oprávnění. "Vozidla 3,5 až 7,5 tuny zaplatí 3000 korun za měsíční, 18 tisíc korun za půlroční a 36 tisíc korun za roční oprávnění. Auta s hmotností 7,5 až 17 tun vyjde měsíční oprávnění na 6000 korun, půlroční na 36 tisíc korun a roční na 73 000 korun. U vozidel nad 17 tun lze koupit jen roční oprávnění za 73 tisíc korun," popsala Dudková.

Oprávnění bude platit vždy pro schválenou trasu, ke kontrole poslouží kamery. Peníze za oprávnění či případné pokuty půjdou do Fondu mobility. Odbor dopravy nyní musí posoudit rizika, udělat seznam případných výjimek či vytvořit vyhlášku.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy