Bradáčová se nemusí Martincovi omlouvat za výrok, že proti ní vykonstruoval kauzu

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 12. 2016 20:20
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová se nemusí omlouvat bývalému řediteli protikorupční policie Tomáši Martincovi za výrok, že proti ní "vyrobil" kauzu, v níž měl figurovat její bývalý manžel. Podle soudkyně neměl Martinec žalovat Bradáčovou, ale vrchní státní zastupitelství, které je za její tvrzení zodpovědné. Bradáčová navíc informaci řekla moderátorovi rádia tzv. mimo záznam, neměl ji tedy zveřejňovat. Soud však nenašel souvislost mezi výrokem Bradáčové a porušením osobnostních práv Martince, který tvrdí, že jej chtěla cíleně poškodit.
Lenka Bradáčová.
Lenka Bradáčová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová se nemusí omlouvat bývalému řediteli protikorupční policie Tomáši Martincovi za tvrzení, že proti ní konstruoval kauzu. Rozhodl o tom ve čtvrtek soud, který zamítl Martincovu žalobu. Bývalý policista požadoval vedle omluvy také 200 000 korun za zásah do osobnostních práv. Verdikt není pravomocný.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Otília Hrehová konstatovala, že Martinec v prvé řadě vůbec neměl žalovat Bradáčovou jako soukromou osobu, ale Vrchní státní zastupitelství v Praze, které nese za výroky své šéfky odpovědnost. Martincův právník Jiří Vyvadil sice v tomto smyslu navrhoval žalobu rozšířit, ale až těsně před vynesením rozsudku, na což soud nepřistoupil. Hrehová navíc nenašla příčinnou souvislost mezi sdělením Bradáčové a údajným porušením osobnostních práv Martince.

Martinec tvrdí, že Bradáčová využila svého vlivu a spustila proti němu kampaň, aby ho profesně zlikvidovala. V březnu 2013 řekla moderátorovi Frekvence 1 po oficiální části interview v rádiu, že protikorupční policie na ni "vyrobila" kauzu podjatosti při šetření zakázky údajně spojené s jejím manželem. Novinář pak informaci zveřejnil, což rozpoutalo mediální přestřelku i zhoršení vztahů mezi žalobci a protikorupčními policisty.

Soudkyně upozornila, že Bradáčová s moderátorem hovořila takzvaně off record, tedy mimo záznam, a že takto poskytnuté informace mají význam ryze operativní, nikoliv důkazní. Novinář z nich sice může vycházet, ale nemůže je použít bez ověření. Takové výroky podle ní nelze poměřovat s veřejnými. "Výroky pronesené v soukromí bez předpokladu jejich zveřejnění nelze hodnotit jako způsobilé k zásahu do osobnostních práv," podotkla.

Ohledně toho, že žaloba neměla směřovat přímo na Bradáčovou, Hrehová připomněla nedávný pravomocný verdikt pražského městského soudu, který řešil jinou žalobu na vrchní státní zástupkyni podanou exhejtmanem Davidem Rathem. Také Rath si stěžoval na mediální výroky Bradáčové, neuspěl však právě proto, že žalobkyně nevystupovala jako soukromá osoba.

Bradáčová ani Martinec k soudu nedorazili. Martincův právník novinářům řekl, že rozsudek považuje za skandální. "Paní Bradáčová trvale po několik týdnů lhala," prohlásil. "Považuji to za velmi nekorektní způsob osočení mé klientky," reagoval zástupce Bradáčové Pavel Uhl. Bradáčová uvedla, že soud rozhodl na základě důkazů. "Další jednání pana Vyvadila ani Martince nestojí za žádný komentář," doplnila. Podle soudního rozhodnutí jí má bývalý policista zaplatit náklady vynaložené na soudní řízení.

Martinec připouští, že se před interview s Bradáčovou sešel a sdělil jí, že její manžel, s nímž v té době už nežila, figuruje v jedné z kauz. Udělal to prý proto, že vzhledem k těmto okolnostem považoval za vhodné, aby případ řešilo jiné státní zastupitelství. Podle pozdějších závěrů kontroly policejního prezidia se tím nedopustil trestného činu ani přestupku, postupoval však nestandardně. Martinec uvádí, že na něj nadřízení začali vyvíjet tlak, který vyústil v jeho rezignaci a odchod od policie.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy