Exšéf protikorupčního Martinec potírá daňové úniky

Domácí Domácí
8. 11. 2013 11:30
Martinec od začátku listopadu pracuje na Generálním finančním ředitelství.
Ředitel Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK SKPV) Tomáš Martinec
Ředitel Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK SKPV) Tomáš Martinec | Foto: ČTK

Praha - Bývalý šéf protikorupční policie Tomáš Martinec začal pracovat pro ministerstvo financí.

K prvnímu listopadu nastoupil na Generální finanční ředitelství, kde podle mluvčí Petry Petlachové zastává pozici referenta samostatného odboru řízení rizik při správě daní.

Odbor má na starosti daňové úniky, kontrolní činnost a spolupráci s Finančním a analytickým útvarem ministerstva financí.

"Po mém soudu byl na trhu špičkový policista bez práce, tak jsem ho zařadil na funkci referenta na dobu určitou, jestli se nám spolupráce osvědčí," řekl o zaměstnání Martince serveru Česká pozice generální ředitel GFŘ Jan Knížek.

Dále řekl, že vzhledem k tomu, že rozsáhlejší daňové úniky mívají provázanost s organizovaným zločinem, vidí Martincovu znalost policejní práce jako výhodu.

Martincův nástup může podle serveru souviset i s vzrůstajícími nedoplatky na daních. Ministr financí proto po Knížkovi požadoval, aby mu poskytl novou strategii, jak bránit daňovým únikům a jak efektivněji daně vybírat.

Server Česká pozice uvedl, že o místo na GFŘ, jež pod ministerstvo financí spadá, měli zájem další dva bývalí detektivové z protikorupční policie. Podle informací serveru se mělo jednat o dva Martincovy podřízené - vedoucího odboru korupce a ochrany zájmů EU Leopolda Černého a jeho zástupce Václava Němce.

Martinec rezignoval na vedení protikorupční policie letos v květnu po konfliktu s vrchní pražskou žalobkyní Lenkou Bradáčovou. Čelil totiž podezření, že on a jeho detektivové nedodrželi v několika případech předpisy a vyhýbali se dozoru státních zástupců.

Martinec taková podezření odmítl a požádal o odchod do civilu. Kázeňské řízení se tím zastavilo.

Za Martincova vedení útvaru nastoupil k protikorupční policii i Jan Petržílek, vedoucí odboru analytiky a informatiky. Ten je nyní ve vazbě, minulý týden byl zadržen spolu s exposlancem Vítem Bártou. Petržílek měl přístup k nejcitlivějším informacím, vyšetřování nyní zjišťuje, zda některé z nich nevynášel.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy