Exšéf protikorupčního Martinec potírá daňové úniky

Domácí Domácí
8. 11. 2013 11:30
Martinec od začátku listopadu pracuje na Generálním finančním ředitelství.
Ředitel Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK SKPV) Tomáš Martinec
Ředitel Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK SKPV) Tomáš Martinec | Foto: ČTK

Praha - Bývalý šéf protikorupční policie Tomáš Martinec začal pracovat pro ministerstvo financí.

K prvnímu listopadu nastoupil na Generální finanční ředitelství, kde podle mluvčí Petry Petlachové zastává pozici referenta samostatného odboru řízení rizik při správě daní.

Odbor má na starosti daňové úniky, kontrolní činnost a spolupráci s Finančním a analytickým útvarem ministerstva financí.

"Po mém soudu byl na trhu špičkový policista bez práce, tak jsem ho zařadil na funkci referenta na dobu určitou, jestli se nám spolupráce osvědčí," řekl o zaměstnání Martince serveru Česká pozice generální ředitel GFŘ Jan Knížek.

Dále řekl, že vzhledem k tomu, že rozsáhlejší daňové úniky mívají provázanost s organizovaným zločinem, vidí Martincovu znalost policejní práce jako výhodu.

Martincův nástup může podle serveru souviset i s vzrůstajícími nedoplatky na daních. Ministr financí proto po Knížkovi požadoval, aby mu poskytl novou strategii, jak bránit daňovým únikům a jak efektivněji daně vybírat.

Server Česká pozice uvedl, že o místo na GFŘ, jež pod ministerstvo financí spadá, měli zájem další dva bývalí detektivové z protikorupční policie. Podle informací serveru se mělo jednat o dva Martincovy podřízené - vedoucího odboru korupce a ochrany zájmů EU Leopolda Černého a jeho zástupce Václava Němce.

Martinec rezignoval na vedení protikorupční policie letos v květnu po konfliktu s vrchní pražskou žalobkyní Lenkou Bradáčovou. Čelil totiž podezření, že on a jeho detektivové nedodrželi v několika případech předpisy a vyhýbali se dozoru státních zástupců.

Martinec taková podezření odmítl a požádal o odchod do civilu. Kázeňské řízení se tím zastavilo.

Za Martincova vedení útvaru nastoupil k protikorupční policii i Jan Petržílek, vedoucí odboru analytiky a informatiky. Ten je nyní ve vazbě, minulý týden byl zadržen spolu s exposlancem Vítem Bártou. Petržílek měl přístup k nejcitlivějším informacím, vyšetřování nyní zjišťuje, zda některé z nich nevynášel.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Izrael odsoudil zvolení ultrakonzervativce Raísího íránským prezidentem, svět by podle něj neměl s jeho režimem vyjednávat o návratu k jaderné dohodě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy