Po zásahu ÚOOZ padla první obvinění, policie prohledala i kancelář pražské žalobkyně

Radek Nohl Lukáš Prchal ČTK Radek Nohl, Lukáš Prchal, ČTK
Aktualizováno 12. 5. 2016 19:35
Po zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu uvnitř policie byli tři lidé obviněni. Někteří z nich jsou podezřelí z toho, že měli za úplatek údajně vynášet informace z policejní databáze. Kauza se dotkla celníků i státní zástupkyně Dagmar Máchové. Od čtvrtečního rána vyšetřovatelé prohledávali její kancelář, která byla zapečetěna.
Státní zástupkyně Dagmar Máchová.
Státní zástupkyně Dagmar Máchová. | Foto: Marek Pokorný

Praha - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) obvinil po středečním zásahu ve vnitřních strukturách policie tři lidi. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že obvinění ze zneužití pravomoci a přijetí úplatku souvisí s neoprávněným předáváním informací z trestních řízení a uzavřených systémů bezpečnostních složek.

Stíháni jsou podle serveru Lidovky.cz detektiv protikorupčního útvaru Radek Holub, bývalý policista Igor Gáborík a středočeský celník Pavel Šíma. Ministr vnitra Milan Chovanec ČTK řekl, že ÚOOZ a státní zastupitelství budou muset vysvětlit, proč případ nevyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Policie obvinila tři lidi po tříletém vyšetřování. Za přijetí úplatku hrozí obviněným tři až deset let vězení, za podplácení jeden rok až šest let odnětí svobody.

Vyšetřování se dotklo i státní zástupkyně Dagmar Máchové. Detektivové prohledali její kancelář. "Ve včerejších večerních hodinách byla zapečetěna kancelář doktorky Máchové a dnes od deváté hodiny ranní zde probíhá prohlídka," řekla Aktuálně.cz mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Zda byla zadržena, nebo vypovídá na policii, není jasné. "Tento týden čerpá plánovanou dovolenou," prohlásila Zenklová.

Zkušenosti z jiných případů ukazují, že když například v kauze miliardáře Petra Sisáka zapečetila policie kanceláře soudců, došlo poté k tomu, že tu policisté odmontovávali odposlechy. Je tedy pravděpodobné, že ÚOOZ má i záznamy hovorů z kanceláře Máchové.

Odposlech v set-top boxu

Před dvěma roky se přitom již objevily informace, že Máchovou odposlouchává ÚOOZ. Nainstalovaný odposlech byl tehdy v set-top boxu v bytě jejího přítele na pražském Žižkově.

Jméno žalobkyně Máchové se objevuje i v kauze bývalého soudce Ondřeje Havlína, který již za korupci sedí ve vězení. Detektivové z ÚOOZ na konci roku 2012 monitorovali společné schůzky mezi Havlínem a Máchovou. Setkali se v pizzerii poblíž Obvodního soudu pro Prahu 2 a řešili spolu, co by se dalo udělat s jedním případem zpronevěry.

"Máchová byla Havlínovi nakloněna, zodpovídala jeho dotazy, scházela se s ním. Po jedné ze schůzek byla nervózní z toho, že byli pozorováni," píše se v rozsudku soudu. Podle tohoto verdiktu byl na ovlivnění případu připraven úplatek 200 tisíc korun. Máchová v této kauze ale byla pouze v pozici svědkyně.   

Žalobkyně byla kritizována kvůli kauze Opencard, kdy ji v roce 2012 tehdejší šéf protikorupční policie Tomáš Martinec obvinil z toho, že zdržela vyšetřování a na magistrátu byly mezitím zničeny důležité dokumenty. Dozorovala také případ Vladimíra Sitty, hlavního svědka proti Ivo Rittigovi. Sittu i jeho otce obžalovala Máchová za to, že údajně tunelovali papírny Neograph (nyní SPM - Security Paper Mill). Kauza ještě u soudu neskončila pravomocným rozsudkem.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Ministr vnitra Milan Chovanec se po zveřejnění informací o případu divil, proč nebyla při vyšetřování ve vnitřních strukturách policie využita Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Chovanec připomněl, že spolu s olomouckou korupční kauzou jde už o druhý případ kriminality v řadách policie, který neřešila GIBS. "Pokud by to mělo pokračovat, tak se pojďme bavit o tom, jestli ta Generální inspekce bezpečnostních sborů v této podobě vůbec má smysl," uvedl ministr.

 

Právě se děje

Další zprávy