Martince čeká kárné řízení kvůli schůzce s Bradáčovou

Domácí Domácí
16. 5. 2013 11:07
Martinec sdělil Bradáčové informace z trestního řízení jejího manžela
Policejní prezident Martin Červíček.
Policejní prezident Martin Červíček. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dnes už bývalý šéf protikorupční policie Tomáš Martinec se podle závěru vnitřní kontroly policejního prezidia dopustil nestandardního postupu.

Vrchní státní zástupkyni v Praze Lence Bradáčové totiž sdělil informace z trestního řízení jejího manžela, teď ho za to čeká kázeňské řízení.Uvedl to policejní prezident Martin Červíček na briefingu, kde oznamoval závěry šetření odboru vnitřní kontroly prezidia v souvislosti s podnětem Bradáčové. "Nejde o podezření ze spáchání trestního činu," uvedl Červíček.

Martinec deníku Aktuálně.cz řekl, že závěry kontroly bere na vědomí. "Ukázalo se, že nebyla vyráběna žádná kauza a šlo pouze o způsob předání informace," uvedl Martinec, který od středy pracuje na pozici náměstka kriminální policie policejního prezidia.

Závěry kontroly vzala na vědomí také Bradáčová. Pro Aktuálně.cz uvedla, že za zásadní považuje systémové změny ve fungování Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, které by změnily některé dosavadní postupy tohoto útvaru.

Došlo k úniku informace

Červíček také potvrdil, že v případě sporu vrchní státní zástupkyně a Martince skutečně došlo k úniku informací.

"Došlo k  úniku informace do médií," potvrdil Červíček. Médiím se totiž dostala do ruky informace, že policie prověřuje manžela vrchní státní zástupkyně Tomáše Hájka. Kdo informaci pustil, nicméně policie zatím neví.

"Šetřením odboru vnitřní kontroly se do současné doby nepodařilo zjistit konkrétní osobu, která únik způsobila," sdělil policejní prezident. V době úniku informace o tom vědělo asi deset lidí, uvedl Červíček. Ne všichni byli policisté, sdělil bez dalších podrobností.

Martinec kvůli svému sporu s vrchní zástupkyní k 15. květnu na svůj post šéfa protikorupční policie rezignoval. Uvedl, že si již nedokáže představit spolupráci mezi nimi. Svoji vinu ale odmítl.

Bradáčová koncem března vyvracela v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 možnou podjatost v kauze IT zakázek ministerstva práce a sociálních věcí. V ní policisté podle informací médií prověřují i manžela vrchní státní zástupkyně Tomáše Hájka, se kterým ale Bradáčová tři roky nežije.

Po vysílání žalobkyně řekla, že na ni kauzu vyrobil šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. Její výrok zaznamenaly mikrofony, Martinec následně toto tvrzení popřel s tím, že Bradáčová k němu nemá a ani nemůže mít jakýkoliv důkaz. Žalobkyně dala kvůli svému podezření podnět k prověření práce policie.

Policejní prezident už dříve uvedl, že není přesvědčený o tom, že policie něco "vyrobila". Kauzu následně předal vnitřní kontrole policejního prezidia.

Spor mezi jednotlivými orgány dostal i politický rozměr. Krátce se jím zabýval i bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny. Svým dopisem se pak Bradáčové ve sporu zastal i ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Ministr vnitra Jan Kubice byl zdrženlivější, nicméně uvedl, že spolupráci mezi Martincem a Bradáčovou si nedokáže představit. Martinec následně rezignoval.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy