Martince čeká kárné řízení kvůli schůzce s Bradáčovou

Domácí Domácí
16. 5. 2013 11:07
Martinec sdělil Bradáčové informace z trestního řízení jejího manžela
Policejní prezident Martin Červíček.
Policejní prezident Martin Červíček. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dnes už bývalý šéf protikorupční policie Tomáš Martinec se podle závěru vnitřní kontroly policejního prezidia dopustil nestandardního postupu.

Vrchní státní zástupkyni v Praze Lence Bradáčové totiž sdělil informace z trestního řízení jejího manžela, teď ho za to čeká kázeňské řízení.Uvedl to policejní prezident Martin Červíček na briefingu, kde oznamoval závěry šetření odboru vnitřní kontroly prezidia v souvislosti s podnětem Bradáčové. "Nejde o podezření ze spáchání trestního činu," uvedl Červíček.

Martinec deníku Aktuálně.cz řekl, že závěry kontroly bere na vědomí. "Ukázalo se, že nebyla vyráběna žádná kauza a šlo pouze o způsob předání informace," uvedl Martinec, který od středy pracuje na pozici náměstka kriminální policie policejního prezidia.

Závěry kontroly vzala na vědomí také Bradáčová. Pro Aktuálně.cz uvedla, že za zásadní považuje systémové změny ve fungování Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, které by změnily některé dosavadní postupy tohoto útvaru.

Došlo k úniku informace

Červíček také potvrdil, že v případě sporu vrchní státní zástupkyně a Martince skutečně došlo k úniku informací.

"Došlo k  úniku informace do médií," potvrdil Červíček. Médiím se totiž dostala do ruky informace, že policie prověřuje manžela vrchní státní zástupkyně Tomáše Hájka. Kdo informaci pustil, nicméně policie zatím neví.

"Šetřením odboru vnitřní kontroly se do současné doby nepodařilo zjistit konkrétní osobu, která únik způsobila," sdělil policejní prezident. V době úniku informace o tom vědělo asi deset lidí, uvedl Červíček. Ne všichni byli policisté, sdělil bez dalších podrobností.

Martinec kvůli svému sporu s vrchní zástupkyní k 15. květnu na svůj post šéfa protikorupční policie rezignoval. Uvedl, že si již nedokáže představit spolupráci mezi nimi. Svoji vinu ale odmítl.

Bradáčová koncem března vyvracela v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 možnou podjatost v kauze IT zakázek ministerstva práce a sociálních věcí. V ní policisté podle informací médií prověřují i manžela vrchní státní zástupkyně Tomáše Hájka, se kterým ale Bradáčová tři roky nežije.

Po vysílání žalobkyně řekla, že na ni kauzu vyrobil šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. Její výrok zaznamenaly mikrofony, Martinec následně toto tvrzení popřel s tím, že Bradáčová k němu nemá a ani nemůže mít jakýkoliv důkaz. Žalobkyně dala kvůli svému podezření podnět k prověření práce policie.

Policejní prezident už dříve uvedl, že není přesvědčený o tom, že policie něco "vyrobila". Kauzu následně předal vnitřní kontrole policejního prezidia.

Spor mezi jednotlivými orgány dostal i politický rozměr. Krátce se jím zabýval i bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny. Svým dopisem se pak Bradáčové ve sporu zastal i ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Ministr vnitra Jan Kubice byl zdrženlivější, nicméně uvedl, že spolupráci mezi Martincem a Bradáčovou si nedokáže představit. Martinec následně rezignoval.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy