Protikorupční útvar mě chtěl poškodit, tvrdí Bradáčová

ČTK ČTK
29. 4. 2013 16:13
Martinec mi řekl, že bude zahájeno stíhání mého manžela v Šiškově kauze
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová trvá na tom, že ji někteří členové protikorupční policie chtěli poškodit informacemi o prověřování a možném trestním stíhání jejího manžela Tomáše Hájka.

Řekla to v pondělí novinářům s tím, že rozpory mezi ní a útvarem měly delšího trvání. Kriminalisté podle ní zpracovávali řadu případů, aniž by je nechali dozorovat státním zastupitelstvím.

Kvůli sporu s šéfkou pražských žalobců ohlásil již svou rezignaci ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec. Odmítl však tvrzení, že by detektivové konstruovali nějaký případ nebo prodávali informace.

Bradáčová v pondělí uvedla, že se s ní Martinec 12. března sešel a řekl jí, že o týden později bude zahájeno stíhání jejího manžela v kauze, ve které figuruje také bývalý náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška. Informace ale nebyla pravdivá, dozorující státní zástupce o ní navíc nic nevěděl. Následně unikla kauza do médií.

Pražská vrchní žalobkyně se podle svých slov poté obrátila na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který rozhodl o předání případu Vrchnímu státnímu zastupitelství Olomouc.

Podle Bradáčové však nejde pouze o tuto kauzu. Policisté prý obcházeli státní zastupitelství i při prověřování případů týkajících se solárních elektráren. O těchto skutečnostech informovala policejního prezidenta Martina Červíčka.

Spor žalobkyně s policií vyšel najevo koncem března, kdy Bradáčová vyvracela v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 možnou podjatost v kauze IT zakázek ministerstva práce a sociálních věcí. V ní policisté prověřují i Hájka, se kterým ale žalobkyně již tři roky nežije. Bradáčová řekla, že na ni kauzu vyrobil Martinec. Ten to popřel s tím, že Bradáčová k tvrzení nemá a ani nemůže mít jakýkoliv důkaz.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy