Praha - Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem předalo dnes kauzu obviněného poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha středočeským žalobcům.
Uvedla to ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Nejpřísněji postižitelný trestný čin v případu se totiž podle ní stal v Rudné ve středních Čechách, kde Rath údajně přijal úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku.
Proti dozoru ústeckého státního zastupitelství se již dříve ohradili poslancovi obhájci.
Bradáčová: Všechna naše rozhodnutí jsou platná
V pátečních Událostech, komentářích na ČT 24 odpovídala Bradáčová na otázku, jestli jsou všechna její rozhodnutí v kauze Davida Ratha i po předání dozoru středočeským žalobcům platná.
"Samozřejmě ano, tam se navazuje na původní dozor. (...) O pobytu, to znamená umístění obviněného pana poslance Davida Ratha do vazební věznice, a jeho další trvání vazby, o tom rozhodují soudy, nikoliv státní zastupitelství," uvedla.
Zároveň připustila, že ji ztráta sledovaného případu mrzí a že by se k němu ráda vrátila v případě, že středočeské zastupitelství od hejtmanovy úplatkářské kauzy odstoupí.
Kauzu neohrozí ani Rampula, říká státní zástupkyně
O osud celého případu se však nebojí, a to ani kdyby musel být případ převeden pod dozor vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly, jenž má pověst vlivného muže, jenž citlivé politické kauzy "mete" pod koberec.
"Důkazy v uvedené kauze jsou natolik přesvědčivé, že ani tak bych nevnímala žádné ohrožení této věci," prohlásila v pořadu České televize Bradáčová.
"V návaznosti na převzetí trestní věci věcně a místně příslušným Krajským státním zastupitelstvím v Praze bude ze strany státního zástupce Krajského státního zastupitelství v Praze provedena kompletní prověrka stavu vyšetřování a další úkony, vyplývající z pravomoci státního zástupce v přípravném řízení trestním," reagoval na krok ústeckých žalobců středočeský krajský státní zástupce Martin Staněk.
Po kontrole spisu podle Staňka přezkoumá žalobce postup policie a rozhodne o tom, jak naloží se stížnostmi Ratha a dalších obviněných proti zahájení jejich stíhání. Podle serveru Týden.cz. převzal kauzu na středočeském státním zastupitelství dlouholetý expert na hospodářskou kriminalitu Petr Jirát.
Rathův advokát: Rozhodnutí nám dalo za pravdu
Rathův advokát Adam Černý Aktuálně.cz řekl, že zatím neobrdžel oficiální odůvodnění rozhodnutí, tudíž odmítl blíže komentovat, jak k tomuto kroku došlo.
"Nicméně toto rozhodnutí, pokud to tak je, nám dává za pravdu v tom, že krajské zastupitelství v Ústí nad Labem nebylo oprávněné tuto kauzu řešit, že tam byla dána účelově," tvrdí Černý.
Ústečtí žalobci se podle Bradáčové rozhodli pro předání případu poté, co vyhodnotili zajištěné důkazy. "Dle pravidel o vedení společného řízení proti všem obviněným koná dozor státní zastupitelství, v jehož obvodu byl spáchán skutek nejpřísněji trestný," uvedla státní zástupkyně. Údajná trestná činnost Ratha a dalších sedmi zadržených lidí však podle ní zasahovala do tří krajů - Ústeckého, Středočeského a Prahy.
Úplatek za veřejnou zakázku
Ratha policisté zadrželi v polovině května s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Policie tvrdí, že se jednalo o úplatek kvůli veřejné zakázce na projekt rekonstrukce zámku Buštěhrad. Za přijetí úplatku hrozí poslanci v případě odsouzení až dvanáctileté vězení.
Spolu s poslancem obvinila policie dalších sedm lidí, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou či exposlance Petra Kotta. Jejich stíhání se údajně týká i dalších zakázek ve Středočeském kraji.
Rathův právní zástupce Adam Černý v pondělí uvedl, že spolu se svým kolegou Romanem Jelínkem podali námitku místní nepříslušnosti. Podle nich měli státní zástupci předat kauzu do Středočeského kraje již při zahajování trestního stíhání. Obhájci uvedli, že nepředání případu místně příslušnému státnímu zastupitelství podle nich znamená, že dosavadní úkony policistů, žalobců a soudu by mohly být neplatné.
To však Bradáčová již dříve odmítla. Podle ní trestní řád žádnou takovou námitku nezná. Podobně se vyjádřila i Irena Válová, mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze, které nad kauzou vykonává dohled. Podle ní předávají státní zástupci sami případ jiným žalobcům ve chvíli, kdy zjistí, že nejsou místně či věcně příslušní.
Bradáčová již dříve vysvětlila, že Nejvyšší státní zastupitelství jejímu úřadu postoupilo trestní oznámení, jež prvotně mělo vztah k Ústeckému kraji. Až další vyšetřování pak vedlo k veřejným zakázkám ve středních Čechách.