Boj s nádorem i naděje na návrat zraku. Tito lidé se uzdravili díky pokroku medicíny

Barbora Doubravová Barbora Doubravová
28. 12. 2023 11:03
Čeští lékaři i letos svými unikátními výkony měnili životy. Některá uzdravení se podobají zázraku. Ženě z Keni vrátili naději, že znovu uvidí, zachránili předčasně narozeného chlapce nebo díky genetickým vyšetřením včas zachytili nádor prsu v těhotenství. Podívejte se na silné příběhy pacientů.
"Díky dramatickému pokroku medicíny jsme zavčas odhalili rakovinu v těhotenství," říká přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Michal Zikán.
"Díky dramatickému pokroku medicíny jsme zavčas odhalili rakovinu v těhotenství," říká přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Michal Zikán. | Foto: Fakultní nemocnice Bulovka.

"Výsledek dramatického pokroku medicíny posledních let." Ženě lékaři zavčas odhalili rakovinu v těhotenství

Příběh třicetileté Hany, které lékaři v těhotenství odhalili a následně odoperovali nádor prsu, nastiňuje výrazný pokrok medicíny posledních deseti až patnácti let. Lékaři pomocí genetického vyšetření Haně zjistili dědičnou dispozici ke vzniku rakoviny prsu, kterou měla její matka i babička.

Loni v prosinci se žena dostavila na první kontrolu do Fakultní nemocnice Bulovka. "Vyšetřili jsme ji, předali jí doporučení a ona pak otěhotněla. Jen díky tomu, že jsme věděli o dědičné dispozici pro rakovinu, posílali jsme ji na pravidelná vyšetření," popisuje přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Michal Zikán.

Žena docházela na vyšetření prsů i během těhotenství, díky čemuž u ní lékaři ve 21. týdnu odhalili zhoubný nádor. "Standardně by o něm nevěděla, nenahmatala si ho. Když jsme ho odhalili, tak měl v největším rozměru osm milimetrů," upozorňuje Zikán s tím, že nádor objevili ještě před hranicí toho, kdy je miminko schopné se narodit a přežít. Následně lékaři nasadili pacientce chemoterapii. "Pokračovala v chemoterapii až do termínu porodu, tedy do 38. týdne," poznamenává lékař.

V současnosti je díky pokroku medicíny možné podávat ženám chemoterapii i v těhotenství, dítě i matka se ale musí bedlivě sledovat. Hana chodila na každotýdenní preventivní prohlídky skoro pět měsíců. Ve 39. týdnu těhotenství jí lékaři vyvolali porod. "Když rizikové ženy přenášejí, je vyšší riziko komplikací pro matku i dítě," vysvětluje lékař Zikán.

Žena porodila zdravou holčičku a po porodu ještě pokračovala v chemoterapii. Když ji ukončila, lékaři pacientce vzhledem ke genetické dispozici odstranili oba prsy. V současnosti čeká na jejich rekonstrukci. V budoucnu ji čeká i preventivní operace vaječníků a vejcovodů, u nichž v jejím případě existuje také velké riziko vzniku nádoru. 

Šťastný příběh Hany podle lékaře Zikána ukazuje, jak se dramaticky zlepšily možnosti genetického vyšetření. Provádějí jej od 90. let, kdy ale takové vyšetření trvalo dva roky. "U zmíněné pacientky by vyšetřování tedy začalo asi rok a půl po diagnóze," uzavírá lékař.

 

Právě se děje

Další zprávy