Boj s nádorem i naděje na návrat zraku. Tito lidé se uzdravili díky pokroku medicíny

Barbora Doubravová Barbora Doubravová
28. 12. 2023 11:03
Čeští lékaři i letos svými unikátními výkony měnili životy. Některá uzdravení se podobají zázraku. Ženě z Keni vrátili naději, že znovu uvidí, zachránili předčasně narozeného chlapce nebo díky genetickým vyšetřením včas zachytili nádor prsu v těhotenství. Podívejte se na silné příběhy pacientů.
Primář Geriatrického centra Pardubické nemocnice Vojtěch Mezera (zleva), Ilja Driženko a lékařka kardiologického oddělení Pardubické nemocnice Alena Staňková.
Primář Geriatrického centra Pardubické nemocnice Vojtěch Mezera (zleva), Ilja Driženko a lékařka kardiologického oddělení Pardubické nemocnice Alena Staňková. | Foto: Pardubická nemocnice

Byl tři dny v umělém spánku a učil se znovu chodit. Muže po zástavě srdce zachránila nová metoda

"Utekl jsem hrobníkovi z lopaty," svěřuje se pětasedmdesátiletý Ilja Driženko, který se letos v září při chůzi náhle sesunul k zemi. "Najednou jsem upadl na chodník. Naštěstí se to stalo na rušné ulici a hned někdo přivolal záchranku, která brzy přijela. Po resuscitaci mě pak odvezla do Pardubické nemocnice," líčí svůj boj o život.

Driženko utrpěl zástavu srdce kvůli masivní plicní embolii. "Došlo k ucpání plicního řečiště krevní sraženinou," přibližuje primář Geriatrického centra Pardubické nemocnice Vojtěch Mezera, které se společně s kardiologickým a interním oddělením postaralo o záchranu pacientova života.

V léčbě hrál klíčovou roli nový program. "Použili jsme dvě novinky. Vůbec poprvé jsme v Pardubickém kraji aktivovali systém, díky kterému nám záchranná služba dopředu vytipuje vhodné pacienty, u nichž můžeme při resuscitaci využít unikátní přístroj mimotělní podpory života, takzvané ECMO. Ten pomáhá pacientům, jejichž plíce nezvládají okysličovat krev samostatně," vysvětluje lékařka kardiologického oddělení Alena Staňková.

Díky včasnému telefonickému avízu od záchranné služby se ECMO tým mohl připravit na příjezd pacienta v ohrožení života. Zároveň lékaři uplatnili i novou metodu léčby rizikovějších plicních embolií, při které se oproti standardní léčbě lék aplikuje přímo do míst, kde krevní sraženina vznikla.

"Byl jsem tři dny v umělém spánku. Jsem rád, že zdejší zdravotníci uplatnili nejmodernější způsoby léčby. Myslím si, že výsledek je vidět na první pohled," popisuje Driženko, který se musel naučit znovu chodit. 

 

Právě se děje

Další zprávy