Boj o Prahu: Ve hře už jsou přeběhlíci i obětování primátora

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
13. 10. 2014 5:30
ANO a TOP 09 se již o víkendu pustily do vyjednávání o koalici, která by vládla hlavnímu městu. Hned počáteční oťukávání stran se ale komplikuje.
Stane se Adriana Krnáčová první pražskou primátorkou?
Stane se Adriana Krnáčová první pražskou primátorkou? | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Úvodní povolební jednání v Praze zatím směřují ke spolupráci hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice, tedy k uspořádání po vzoru vládní koalice. A to i přes to, že hned počáteční oťukávání mezi "vládní trojkou“ ukázalo, že nepůjde o zcela bezproblémovou dohodu.

V Trojkoalici složené ze zelených, lidovců a starostů zaznívají první pochybnosti a ne všichni v hnutí ANO jsou nadšeni z případného spojení se starými strukturami pražské ČSSD.

Jen několik hodin po sečtení hlasů navíc rozjela vyjednávání o alternativní koalici vládnoucí TOP 09. Zatím se však zdá, že odcházející primátor Tomáš Hudeček tahá v zákulisních soubojích za kratší konec.

Zatímco favoritce na primátorku Adrianě Krnáčové stačí spojení s pátými sociálními demokraty a třetí Trojkoalici na těsnou většinu v zastupitelstvu, Hudeček by musel dát dohromady duhovou koalici alespoň o čtyřech stranách.

Kdo může vládnout Praze?

Vládní koalice - 33 hlasů z 65

hnutí ANO (17) + Trojkoalice (8) + ČSSD (8)

Koalice vítězů - 33 hlasů

hnutí ANO (17) + TOP 09 (16)

Duhová koalice - 40 hlasů

TOP 09 (16) + Trojkoalice (8) + ČSSD (8) + ODS (8)

Poté, co ANO i TOP 09 kategoricky vyloučily vzájemná jednání, zbývají Hudečkovi čtyři potenciální koaliční partneři. A dva z nich se už nechali slyšet, že s jejich podporou minimálně v tuto chvíli počítat nemůže.

"Na tahu je vítěz voleb ANO. Teprve pokud by jednání s nimi ztroskotalo, bude řada na nějaká jednání s TOP 09," řekl lídr Trojkoalice Petr Štěpánek.

Uskupení podle něj nebude jednat s nikým jiným než s vítězem, aby se neopakovala situace z roku 2010, kdy ODS a ČSSD obešly vítěznou TOP 09. "To byl začátek rozvratu, kdy vládli postupně dva primátoři, kteří volby nevyhráli," dodal.

Jeho rozhodnutí by prý nezměnily ani případné personální nabídky ze strany TOP 09. Podle informací Aktuálně.cz je přitom Hudečkův vyjednávací tým v nejvyšší nouzi ochotný obětovat i post primátora.

Padají první nabídky na funkce

Nabídkou jiné funkce se TOP 09 snažila jen několik málo hodin po sečtení hlasů nalákat na svou stranu Piráty.

Partaji, které v zastupitelstvu připadnou čtyři křesla, Hudeček naznačil, že by mohla dostat místo radního pro informatiku. Piráti ovšem trvají na tom, že nebudou součástí žádné koalice a zůstanou v opozici.

"Nepodpoříme ani radu s účastí ODS, KSČM a ČSSD. Jsme ochotni jednat spíš o nějaké toleranci menší koalice,“ uvedl lídr Pirátů Jakub Michálek. Taková varianta ovšem v TOP 09 příliš nadšení nebudí a jen těžko by se pro ni sháněli další "tiší“ podporovatelé.

"Do toho nikdo nepůjde,“ shrnul reakci na nabídku Pirátů zdroj z pražské TOP 09.

S ODS by se vyjednávací tým TOP 09 mohl podle jeho člena Jiřího Vávry sejít v pondělí, schůzka však zatím není domluvená.

ODS by se jednání s pravicovou stranou nebránila, u ANO je však podle lídra Bohuslava Svobody situace jiná. "ANO v Praze nemá žádný program. Kromě toho mají na svých kandidátkách bývalé členy StB a byl by pro nás velký problém s nimi komunikovat."

Klíčové tak bude především to, jak se zachová sociální demokracie. Její zástupci zatím deklarují, že jsou připraveni vstoupit do koalice s ANO. Ještě v neděli se však stihli sejít také s TOP 09 a už po minulých volbách prokázali, že jim paralelní vyjednávání není cizí. Šéf nového zastupitelského klubu ČSSD a člen vyjednávacího týmu Karel Březina popírá, že by v jejich postoji hrála roli případná nabídka na primátora. "Primátora by měl mít vítěz voleb,“ řekl deníku Aktuálně.cz.

Lov na přeběhlíky?

S případnou podporou ODS i ČSSD by se TOP 09 naskýtala ještě jedna, i když poměrně složitá možnost. K většině 33 hlasů by velké koalici chyběl jeden jediný hlas, který by mohl zajistit přeběhlík například od Trojkoalice. Jak totiž upozorňují někteří pražští politici, jde o značně nesourodé hnutí.

A první pochybnosti už z Trojkoalice skutečně zazněly - podle některých členů by spojení s ANO a ČSSD přineslo pouze riskantní většinu jednoho hlasu. "Je otázkou, zda je to správná cesta," řekl předseda pražských lidovců a dvojka Trojkoalice Jan Wolf.

Námluvy koalice po vzoru vládního kabinetu by navíc mohly zkomplikovat i přímo hlasy z ANO.

Pražská ČSSD byla v hlavním městě u moci značnou část minulého volebního období, ať už přímo v radě, nebo jako tichý podporovatel jednobarevné vlády TOP 09. Část členů ANO by proti jménům, jako je například někdejší radní pro dopravu Karel Březina, mohla protestovat.

"Mám jenom jednu reputaci a tu si nechci zkazit,“ řekl na otázky k minulosti pražské ČSSD novopečený zastupitel za ANO Patrik Nacher, konkrétnější ale být nechtěl. Březinu ostatně na začátku tohoto roku ostře zkritizoval i sám šéf hnutí Andrej Babiš.

Prohlásil o něm, že se spolu s dalším vlivným sociálním demokratem Petrem Hulinským podílel na devastaci Prahy. Když se deník Aktuálně.cz na Babiše obrátil s otázkou, zda mu Březinova případná přítomnost v koalici nevadí, byl jeho jménem zaskočen.

"Kritizoval jsem plno lidí, nevím, že pan Březina kandidoval, skutečně to takhle nesleduju. Je to záležitost vyjednávacího týmu a my těžko můžeme diktovat potenciálním partnerům, koho mají nebo nemají nominovat," řekl Babiš.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy