Blokovat trh práce nemá smysl, tvrdí V4

Jakub Antoš, ČTK
4. 2. 2006 16:20
Praha - Důvody uzavření pracovního trhu Evropské unie jsou podle Visegrádské čtyřky pouze politické. Uvnitř: ANKETA .

Na dnešní konferenci ve Valdštejnském paláci v Praze se na tom shodli šéfové parlamentů členských zemí této organizace: Česka, Slovenska, Maďarska a Polska.

O společné deklaraci V4 si více můžete přečíst ZDE.

Občanům deseti nových zemí EU umožnily neomezeně pracovat na svém území pouze tři státy: Velká Británie, Švédsko a Irsko.

Ostatní "staří" členové využili možnosti dvouletého přechodného období, které končí v květnu letošního roku. Po jeho uplynutí mají být dříve přijatá opatření přehodnocena a případně zrušena.

Nováčci v EU nejsou rizikem

Podle zprávy českého eurokomisaře Vladimíra Špidly mají přechodná období pouze minimální vliv na pracovní migraci, neboť se trh řídí nabídkou a poptávkou.

Podle jednoho z účastníků konference, předsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS), se ukázalo, že uvolněním pracovního trhu žádná rizika nehrozí a prodlužování přechodných období považuje za diskriminační.

Podle předsedy polského Sejmu Marka Jurka se na příkladu Velké Británie, Irska a Švédska ukázalo, že uchazeči o zaměstnání z nových členských zemí jen vyplňovali mezery na trhu práce.

Jak se nakonec evropské země rozhodnou zatím není jasné.

Vídeň a Berlín se jim přesto brání

Pokud vlády Rakouska a Německa nezmění svá stanoviska, zůstanou občanům nových členských zemí uzavřeny brány minimálně v těchto dvou zemích.

Ministři práce a sociálních věcí Martin Bartenstein a Franz Müntefering se na tom dohodli v úterý 17. ledna v Berlíně.

Možnost změny vylučuje dokonce i koaliční smlouva CDU-CSU a SPD, která předpokládá využití celého sedmiletého přechodného období.

Ke stejnému rozhodnutí se schyluje ve Francii, dosti pravděpodobně v Řecku a v Itálii.

Belgie, Nizozemsko, Dánsko a Lucembursko chtějí nejdříve vyhodnotit dopadové studie a jednat s odborovými organizacemi ve svých zemích, než sdělí konečné stanovisko. Ani v jednom případě však nepanuje z pohledu nových členských zemí optimismus.

Pokud se EU letos rozhodne přechodná omezení na volný pohyb pracovníků zachovat, další šance na změnu přijdou až za tři roky. Poslední bariéry musejí zmizet nejpozději v roce 2011.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy