Blokádníci ze Šumavy požadují od policie odškodnění

Pavel Baroch
2. 11. 2011 11:37
Zásah u Ptačího potoka byl nezákonný, policie rozhodnutí soudu napadla
Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Minimálně čtyři účastníci letní blokády u Ptačího potoka na Šumavě budou po policii žádat finanční odškodnění. Krajský soud v Plzni totiž rozhodl, že policejní zásah proti lidem, kteří bránili kácení lesa kvůli kůrovci, byl nezákonný.

O výši požadovaného odškodnění za zranění, poničené oblečení a další újmu se rozhodne v následujících dnech.

Pokud se blokádníkům podaří finanční kompenzaci od policie vymoci, věnují peníze na protikorupční konto. Účastníci šumavské blokády zároveň požádají ministerstvo vnitra, aby se za nelegální policejní zásah v oblasti Na Ztraceném veřejně omluvilo a vyvodilo z něho i personální odpovědnost.

"Budeme se dožadovat veřejné omluvy," sdělil mluvčí blokády Vratislav Vozník. "Odpovědnost musí nést především policejní funkcionáři, tedy velitel zásahu a krajský policejní ředitel, kteří o zásahu rozhodli a vedli jej."

Policie se obrací na Nejvyšší správní soud

Krajská policie v Plzni, která letní zásah proti blokádě vyčíslila na milion korun, s rozhodnutím plzeňského soudu nesouhlasí a podala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Verdikt plzeňského soudu je ovšem v tuto chvíli pravomocný.

Blokádníci také využívají své vítězství u soudu k tomu, aby nemuseli platit pokutu za to, že v létě neuposlechli výzvu policie k opuštění lesa u Ptačího potoka. Radnice v Sušici požaduje po 129 předvolaných blokádnících po 4 tisících korunách.

Naše argumenty neposlouchali

Krajský soud v Plzni zdůvodnil své rozhodnutí o nezákonném postupu proti blokádě především tím, že policie vůbec nezkoumala, kdo je v právu. Jestli vedení parku, které o kácení a zásah policie požádalo, nebo blokádníci, podle nichž bylo kácení nezákonné.

Foto: Ludvík Hradilek

"Je zřejmé, že odpůrce (Policie ČR) otázku oprávněnosti těžby dřeva vůbec neřešil, respektive nedospěl k závěru, že těžba je oprávněná," konstatoval mimo jiné soud.

Markéta Cooiman z Ekologického právního servisu připomněla, že organizátoři blokády policii několikrát upozorňovali na nezákonnost kácení smrků u Ptačího potoka.

"Policie tyto informace ignorovala a vůbec se jimi nezabývala," konstatovala Cooiman.

Naše přítomnost byla nezbytná

Podle policejní mluvčí Martiny Kohoutové ale soud nerozhodoval o zákonnosti jednotlivých zákroků policistů ani nepřezkoumával legálnost těžby dřeva a nerozhodoval o ní. Pouze rozhodl, že šlo o nesprávný postup při rozpuštění neohlášeného shromáždění.

"V odůvodnění rozsudku soud mimo jiné konstatoval, že se Policie ČR na místě nenacházela zbytečně. Její povinnost zasáhnout byla z důvodu ochrany života a zdraví občanů nezbytná," uvedla Kohoutová.

Poškozen les na ploše osmi Václaváků

Jaromír Bláha z ekologického Hnutí Duha, které postup nového vedení šumavského parku v čele s Janem Stráským dlouhodobě kritizuje, uvedl, že v oblasti Na Ztraceném nedaleko Modravy bylo poškozeno na 32 hektarů lesa. To je plocha velká takřka jako osm Václavských náměstí.

Podle Bláhy byl zásah proti kůrovci na tomto místě navíc zbytečný, protože kůrovcová fronta už byla jinde. Vedení šumavského národního parku ovšem trvá na tom, že kácení a olupování kůry ze stojících smrků bylo v oblasti Na Ztraceném potřebné.

 

Právě se děje

Další zprávy