Před smrtí vyfotili podivného muže. Ďatlovova výprava na svých posledních snímcích

Před smrtí vyfotili podivného muže. Ďatlovova výprava na svých posledních snímcích
Skupinka Rusů během cesty prý sama vtipkovala o tom, že tragicky zahyne.
V čele výpravy, kterou začátkem února 1959 potkal tragický osud, stál třiadvacetiletý Igor Alexejevič Ďatlov. Právě po něm se expedice jmenovala Ďatlovova výprava. Šlo o talentovaného inženýra. Na expedici dokonce pro sebe a další členy výpravy vyrobil malá přenosná kamna.
Stoupání k úpatí 1079 metrů vysoké Cholat Sjachyl neboli Mrtvé hory.
Ruský rodák pěší turistiku a uralské pohoří zbožňoval. Webové stránky Dyatlovpass.com, jejíž autoři se celému případu záhadné výpravy detailně věnují, uvádí, že pro něj hory představovaly cestu ke svobodě a útěk od komunistického režimu v někdejším Sovětském svazu - při expedicích to byl on, kdo velel, nikoliv komunisté. Jediný muž, který výpravu přežil, ale Ďatlova popsal jako oddaného komunistu.
Foto: Dyatlov Foundation / www.dyatlovpass.com
Dan Poláček Adéla Očenášková Dan Poláček, Adéla Očenášková
Aktualizováno 8. 7. 2023 18:12
Počátkem února 1959 zahynulo při túře na severu ruského Uralu devět členů expedice známé jako Ďatlovova. Zvláštní okolnosti smrti vášnivých horalů, které na cestě překvapilo špatné počasí, už od počátku budily řadu pochyb a dotazů. Ruská prokuratura označila v červenci 2020 za příčinu jejich smrti sesuv laviny a špatnou viditelnost po náhlém zhoršení počasí a případ uzavřela.
 

Právě se děje

Další zprávy