Bilionový dluh, nadváha či deprese. Pandemie podle odborníků zanechá následky

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
29. 5. 2021 8:16
Zadlužená státní kasa, nárůst úzkostí i depresí nebo potíže s návratem k normálnímu životu. Ačkoliv pandemie ustupuje a každý týden se uvolňují další opatření, některé problémy přetrvávají, nebo se dokonce teprve projeví. Aktuálně.cz společně s experty sestavilo základní jevy, s nimiž se po opadnutí pandemie bude muset Česko vyrovnat.

Zadlužený stát

Co se týče české ekonomiky, nejvíce zasažena byla oblast gastronomie, ubytování, cestovního ruchu, služeb či letecké dopravy. Podle ekonoma a člena Národní ekonomické rady vlády Lukáše Kovandy se však většina těchto oblastí během několika let vzpamatuje a plně se zotaví. "Ty podniky, které to ani do té doby nezvládnou, natrvalo odejdou z byznysu. Ubude zřejmě třeba kamenných obchodů s oděvy nebo obuví nebo společností zajišťujících kongresovou či příjezdovou turistiku. Ale takových bude menšina, většina to zvládne," předvídá Kovanda. 

Mnohé následky se však podle Kovandy teprve projeví a budou mnohem vážnější. Například neustále narůstá veřejné zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu.

"Jedná se o náklady, které plynou z vládních záchranných opatření i z horšího výkonu české ekonomiky - firmy mají nižší zisky a méně odvádí do státní kasy," řekl Kovanda. Celkem se již náklady spjaté s pandemií vyšplhaly podle Kovandy na bilion korun, toto číslo však ještě naroste. "V příštích letech to bude ještě víc, protože už teď víme, že shodky rozpočtu mají být i v příštích letech kolem 300 miliard korun, a takové by určitě nebyly nebýt pandemie," sdělil Kovanda.

Další velké škody, které se podle ekonoma teprve projeví, souvisí s tím, že děti přišly o téměř rok školní docházky. "Některé děti už ztracený rok ve vzdělání nedoženou, kvůli čemuž budou mít slabší kvalifikaci na trhu práce a nižší mzdu. Tím pádem budou přispívat méně k přidané hodnotě celé české ekonomiky. To celé povede ke škodám v hodnotě desítek miliard korun. Je to nenávratná ztráta a také nejvýraznější dlouhodobý problém, který si z pandemie odneseme," míní Kovanda. Právě do vzdělání by podle něj proto měla proudit část ze 172 miliard, které má EU poskytnout České republice z Fondu obnovy na zotavení po covidové krizi.

Ačkoliv tedy pandemie napáchala v české ekonomice značné škody, na druhou stranu podle ekonoma také uspíšila pokrok v určitých oblastech, ke kterému by jinak došlo o několik let později. "Například on-line nakupovat začala i starší generace, tedy lidé, kteří by s tím nebýt pandemie nezačali, protože by raději šli do obchodu. A řada z nich už u toho zůstane. Takže do kamenných obchodů už se nevrátí tolik zákazníků, kolik jich bylo před pandemií. A k tomuto pokroku by stejně došlo, jen by to bylo o několik roků později," dodal Kovanda.  

 

Právě se děje

Další zprávy