Bezpečný alkohol: zjišťuje se přes láhev i na webu

ČTK ČTK
3. 10. 2012 17:54
Před jedovatými lihovinami pomáhá chránit chytrý laser i formulář na internetu
Testování alkoholu. Ilustrační foto.
Testování alkoholu. Ilustrační foto. | Foto: Veronika Skálová

Praha  - Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) vyvinula způsob, jak zjišťovat koncentraci jedovatého metanolu přes láhev. Metoda je několikanásobně levnější a rychlejší než klasické testování, zatím ale není certifikovaná.

Ověřování se dá přitom provádět malým přístrojem i v terénu, vědci nyní na zavedení metody v praxi spolupracují s celníky, řekla vedoucí laboratoře molekulové spektroskopie Miroslava Novotná.

Takzvaná Ramanova spektroskopie, která funguje na principu analýzy odrazu ozářeného vzorku, je známá už delší čas, pro zjišťování metanolu ale zatím testována nebyla.

Tým Novotné začal metodu rozvíjet po začátku kauzy s pančovaným alkoholem. Tehdy univerzita nabídla veřejnosti testování domácího alkoholu zdarma a pro velký zájem nestíhali chemici ověřovat donesené vzorky certifikovanou metodou na plynovém chromatografu.

Vypadá to jako stolní kopírka a test stojí pár korun

"Tady ta analýza zabere asi tak desetkrát méně času než na tom chromatografu, řádově minutu," uvedla Novotná. Zatímco certifikované testování stojí kolem 300 až 400 korun i více, prověření jednoho vzorku novou metodou vyjde prý nejvýše na desetikoruny.

Přístroj vypadá například jako stolní kopírka. "My vezmeme laserové záření a tím ozáříme ten vzorek. To záření se částečně v tom vzorku odrazí zpátky a my analyzujeme ten odražený svazek záření," popsala zjednodušeně fungování metody Novotná. Chemické složení vzorku se poté ve formě grafu ukáže na obrazovce počítače.

Analýza se dá ale provést i malým přenosným přístrojem, ne všechny jsou ale pro určování metanolu vhodné. "Některé ty láhve třeba jsou barvené a jsou barvené takovou látkou, která vlastně zvyšuje záření toho vzorku," popsala vědkyně problémy, s nimiž se během ověřování vědci potýkali.

Kvůli zpřesňování měření prý někteří v laboratoři zůstávali i přes noc, nakonec ale vybrali jeden přístroj nejvhodnější pro měření metanolu přes lahev. Spolu s výrobcem těchto přístrojů by postupně chtěli dospět k takovému zjednodušení, aby mohli přístroje používat i laikové.

Badatelky z VŠCHT nyní začaly spolupracovat s celně-technickými laboratořemi, kterým pomáhají se zaváděním metody při měření ve velkém. VŠCHT také obnovila testování alkoholu pro veřejnost zdarma. Podle mluvčí školy Ivany Pickové se počet prověřených vzorků zatím blíží tisícovce, vysokou koncentraci metanolu prý ale zjistili jen v zanedbatelném množství z nich.

Bezpečnost alkoholu lze zjistit i na webu

Dalším nástrojem pro zjišťování bezpečnosti lihovin je systém elektronické certifikace lihovin, který ve středu spustila Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL).

LOT kód neboli šarže. Výrobce označuje každou výrobní šarži unikátním kódem, který udává datum a v některých případech také hodinu a minutu, výroby, výrobní linku nebo závod a řadu dalších specifických informací.
LOT kód neboli šarže. Výrobce označuje každou výrobní šarži unikátním kódem, který udává datum a v některých případech také hodinu a minutu, výroby, výrobní linku nebo závod a řadu dalších specifických informací. | Foto: http://www.certifikacelihovin.cz

Široká veřejnost si zde může ověřit původ zakoupených lihovin, případně podat dotaz na odpovědné pracovníky členů UVDL.

Obchodní partneři členů Unie si zde pak mohou stáhnout elektronicky podepsané rodné listy lihovin vyrobených od 1. 1. 2012, které jsou plně dostačujícími doklady pro prokázání původu zboží v kontaktu s kontrolními orgány.

Do systému elektronické certifikace lihovin jsou zapojeny pouze společnosti, které jsou členy Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky. Jedenáctka společností poskytuje na tomto portálu informace o produktech vyrobených v České republice i o produktech importovaných ze zahraničí.

Pro proces certifikace jsou důležité především tři základní údaje uvedené na lahvi či jejím uzávěru, lihové pásce a etiketě:  kód na lihové pásce (tzv. kolku), prodejní kód výrobku  pod čárovým kódem a šarže (neboli LOT kód).

 

Právě se děje

Další zprávy