Bezdomovců může být trojnásobek. I kvůli reformám

Tereza Šídlová
25. 12. 2011 15:05
Letošní zimu na ulici přežívá 4000 lidí, v roce 2020 jich může být 13 000
Žebrající bezdomovec v centru Los Angeles, v Kalifornii.
Žebrající bezdomovec v centru Los Angeles, v Kalifornii. | Foto: Reuters

Praha - Letošní zimu na ulici a v azylových centrech v Praze přežívá až čtyři tisíce lidí.

Přitom může počet lidí bez domova přebývajících v metropoli v budoucích letech vzrůst až trojnásobně.

Před dramatickým vývojem varuje koncepce pro řešení bezdomovectví, kterou si nechal zpracovat pražský magistrát, a kterou má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Varovné odhady přicházejí v době, kdy se celá Evropa ocitá na prahu ekonomické krize, jejíž rozsah není dnes nikdo s přesností předpovědět.

"Když odhady promítneme do roku 2014, dostáváme se k přibližně 6 600 bezdomovců v Praze, v roce 2020 pak dokonce ke 13 000 bezdomovců," tvrdí autoři studie, kterou nechal zpracovat dnes již bývalý radní pro sociální politiku Petr Dolínek z ČSSD.

"Jde samozřejmě o odhady, které mohou být odlišné v nejrůznějších směrech, nicméně trend nárůstu počtů bezdomovců v Praze v nejbližších letech je nepochybný," dodávají její autoři, například Ilja Hradecký, ředitel občanského sdružení Naděje č i akademik Libor Prudký.

Už desítky tisíc

Lidé se podle odborníků ocitají "na ulici" kvůli různým faktorům: materiálním, osobnostním, vztahovým či institucionálním. Ztráta domova podle nich většinou souvisí se souhrou negativních faktorů. Mezi ohroženými jsou neúplné rodiny, rodiny s vyšším počtem dětí, senioři a lidé opouštějící instituce.

"Řádově lze mluvit v České republice o desítkách tisíců lidí bez domova, mluvíme-li jen o lidech, kteří nebydlí po podnájmech a veřejných ubytovnách," řekl Aktuálně.cz šéf Naděje Ilja Hradecký.

Zvlášť vlivy, jako jsou ztráta zaměstnání či zadluženost, mohou nabrat dramatický ráz, pokud se Česko ocitne v recesi. Podle odborníků mohou situaci zhoršit také reformy vlády Petra Nečase.

"Významný vliv může mít sociální reforma, která se v současné době projednává. Přibývá seniorů a invalidních důchodců, kterým zbývá po zaplacení nájemného méně, než aby se třikrát denně najedli," míní Hradecký.

Za pět minut dvanáct

Podle Hradeckého, který se podílel i na koncepci magistrátu, jsou vysoké odhady počtu bezdomovců v příštích letech především varující čísla, která by se mohla stát skutečností, pokud se situace nezačne řešit.

"Z dlouhodobého hlediska se počty lidi na ulici zvyšují. Na začátku roku budeme schopni udělat srovnání za posledních 5 let. Meziročně to je až o 4-6%," říká Pavla Vopláková z Armády spásy.

S Hradeckým se shoduje v obavě z dopadů vládních reforem. Za největší problém pak považuje nedostatek finančně dostupného bydlení, které by mohly sociálně ohrožené vrstvy využívat.

"Se sociální reformou, která přináší úsporná opatření, nicméně na těch "nejchudších" se situace ještě zhorší," dodává Vopeláková.

Slepá ulička ústavní péče

Odborníci se shodují, že v Česku je jednou z nejohroženějších skupin lidí vycházející z institucí, jako jsou dětské domovy či vězením.

"Tito lidé žijí pod hranicí chudoby a jakýkoliv byť nepatrný výkyv ve financích (nemoc, nebo na druhou stranu navýšení ceny) je uvádí do obtížné finanční situace, kterou nejsou schopni díky žádným rezervám překlenout," dodává Vopeláková.

Magistrát pod vedením primátora Bohuslava Svobody změnil strategii magistrátu boje s fenoménem bezdomovectví.

Ještě před rokem chtěla ODS stěhovat bezdomovce do sběrných táborů, kde by za teplou polévku zmizeli Pražanům z očí.

Magistrát s novým vedením koalice ODS a ČSSD však tuto koncepci bývalého radního Jiřího Janečka hodil do koše a připravil novou. Jejím základem je lidi bez domova rozptýlit do všech městských částí.

Na magistrátní koncepci se tentokrát podíleli akademici i experti z neziskového sektoru. "Koncepci jsme připomínkovali, oproti těm loňským návrhům je to velký posun," říká Pavla Vopeláková z Armády spásy.

Jak už bylo řečeno výše, koncepci připravil sociálně-demokratický radní Dolínek, který po otřesech na magiastrátu ve své funkce skončil. Osud koncepce je tak nejistý.

"Na tvorbě koncepce bezdomovectví se podílela pracovní skupina, ve které byli přítomni zástupci neziskových organizací, tedy odborníci, kteří se problematikou osob bez přístřeší intenzivně zabývají. Osobně se nyní s navrženou koncepcí důkladně seznamuji a řeším záměry hlavního města na poli problematicky bezdomovectví s jejími tvůrci," uvedl nový radní Ivan Kabický (ODS).

Finální verzi koncepce chce Radě předložit v prvních měsících příštího roku.

 

Právě se děje

Další zprávy