Detektiv dostal tři roky za kšefty s důkazy z velkých kauz. Chci víc, píše Bradáčová

Jan Horák Jan Horák
14. 12. 2023 10:32
Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová vstoupila po čase do kauzy zvané Bereta, jejíž podstatou jsou úniky z policejních spisů. V případu figuruje pět lidí včetně jedné žalobkyně, policisty či soukromého detektiva. Dotyční dostali trest vězení. Jak nyní zjistilo Aktuálně.cz, podle Bradáčové je sazba pro jednoho z hlavních aktérů příliš mírná. V tomto bodu se proti rozsudku odvolala.
Lenka Bradáčová
Lenka Bradáčová | Foto: Václav Vašků

Letos devětapadesátiletý Igor Gáborík byl společníkem ve firmě GSM H, která mimo jiné poskytovala soukromé detektivní služby. Patřila mu čtvrtina společnosti. Stejný podíl držel ve firmě bývalý policista Vladimír Zmrhal. Oba muži však ve své praxi zašli tak daleko, až je to zavedlo před trestní soud.

Do Gáboríkovy firmy nezákonně proudily informace z trestních spisů, pouštěli je vlivná pražská žalobkyně Dagmar Máchová, elitní vyšetřovatel Radek Holub a příslušník Celní správy Pavel Šíma. Gáborík je pak prodával svým klientům. Jde o nejznámější případ vynášení poznatků od policie posledních let.

Letos v dubnu poslal soud Gáboríka, Máchovou a Holuba nepravomocně do vězení, Zmrhal a Šíma dostali podmínky. Podle zjištění Aktuálně.cz nyní vstoupila do případu vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Odmítla přijmout, že Gáborík coby hlavní hybatel kauzy dostal za své činy "jen" tři roky vězení.

Tři roky jsou málo, chtěla čtyři

"Vrchní státní zastupitelství podalo odvolání do výroku o trestu u obžalovaného Gáboríka," potvrdila redakci Zuzana Steinerová, mluvčí Obvodního soudu Praha-východ, jenž kauzu vyřizoval. Vrchní žalobkyně se odvolala až nyní, protože teprve v těchto dnech soud vyhotovil odůvodnění rozsudku. U ostatních aktérů verdikt přijala. 

Před vynesením rozsudku požadovala pro Gáboríka čtyři roky vězení. Aniž by jmenovala, Bradáčová pro Aktuálně.cz svůj čerstvý krok v kauze potvrdila. "Podala jsem odvolání do výroku o trestu v neprospěch jedné z obžalovaných osob. Bylo podáno blanketně a bude následně odůvodněno."

Nepravomocně odsouzení Dagmar Máchová a Igor Gáborík.
Nepravomocně odsouzení Dagmar Máchová a Igor Gáborík. | Foto: ČTK

Mluvčí Steinerová podotkla, že vedle Bradáčové se odvolali také všichni nepravomocně odsouzení. Vinu odmítají. Až svá podání odůvodní, obvodní instance pošle spis nadřízenému Krajskému soudu v Praze. Vzhledem k obvyklým lhůtám by se tak mohlo stát v prvním čtvrtletí příštího roku.

Kauza Bereta je posledním velkým případem, v němž si Bradáčová coby vrchní žalobkyně podržela dozor. Podobně vysoce postavení žalobci je vedou výjimečně. V kauze vynášení informací z policejních spisů poprvé uvízli státní zástupkyně a elitní policista. Odsouzený Radek Holub byl klíčový důstojník Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality.

Přátelské vztahy, které jsou trestné

"Postavení a jednání jednotlivých aktérů této kauzy lze zhodnotit zjednodušeně jako přátelské vztahy, které překročily v rámci poskytovaných laskavostí či protislužeb hranice netrestnosti, což bylo nutné postihnout nástroji trestního práva," uvedl při vyhlášení rozsudku předseda soudního senátu Michal Matouš.

Máchové vyměřil tři roky a čtyři měsíce a pokutu 150 tisíc korun, Gáboríkovi zmíněné tři roky a sankci 200 tisíc a důstojníkovi Holubovi dva a půl roku vězení a pokutu 150 tisíc. Gáboríkův společník Zmrhal dostal roční podmínku s tříletou zkušební lhůtou a pokutu 40 tisíc a celník Šíma odešel s trestem tři roky s odkladem na pět let a pokutou 100 tisíc.

Tresty padly za zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, podplacení, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, porušení tajemství listin a jiných dokumentů uchovávaných v soukromí a podílnictví. Kauzu po více než čtyřletém vyšetřování poslala Bradáčová k soudu v srpnu 2020.

Případ rozjel Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, odhalil stovky neoprávněných vstupů do neveřejných justičních databází. Týkaly se třeba machinací v Nemocnici Na Homolce či pražském dopravním podniku. Obžalovaní vinu odmítli. Máchová podle svých slov s Gáboríkem o některých případech sice mluvila, ale prý neohrozila trestní řízení.

 

Právě se děje

Další zprávy