Vynesu o tobě informace, řekl policista z elitní jednotky nadřízenému. Dostal vyhazov

Jan Horák Jan Horák
4. 10. 2023 5:30
Bývalý policista Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality musel odejít kvůli ztrátě psychologické způsobilosti ze služby. U takto elitního útvaru je to výjimečné. Důvodem byl jeho nestandardní výstup vůči nadřízenému. Shodou okolností byl zmíněným nadřízeným známý policista, později odsouzený za vynášení informací ze spisů. Aktuálně.cz popisuje detaily příběhu.
Bývalý plukovník Radek Holub upozornil na nestandardní chování podřízeného.
Bývalý plukovník Radek Holub upozornil na nestandardní chování podřízeného. | Foto: ČTK

Byla středa 6. května 2015. Policista M. W. (redakce nemá k dispozici celé jeho jméno) z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality mluvil se svým nadřízeným v hodnosti plukovníka. Během hovoru vzal papír, napsal na něj vzkaz a podal ho plukovníkovi. Předání vzkazu proběhlo bez jediného slova vysvětlení.

"Pracuji pro skupinu v rámci Policie ČR, která má legitimní zájmy. Vynesl jsi informace o mé osobě, ač jsi nemusel, ohrozil jsi tím zájmy této skupiny. V případě, že budou vyneseny další informace, nebo se to bude opakovat, nebo nedojde k nápravě, budou vyneseny informace o tvé osobě," stálo na papíře.

Oním plukovníkem byl Radek Holub, který velel odboru korupce. Letos na jaře byl odsouzený v závažném případu vynášení informací z policejních spisů. Tehdy však obviněný nebyl. Po jeho upozornění skončil policista M. W. v psychiatrické léčebně, následovalo propuštění. Proti vyhazovu se M. W. marně bránil u soudu, spor skončil až letos v srpnu.

Tři týdny v Bohnicích

"Služební funkcionář zahájil řízení o propuštění stěžovatele ze služebního poměru sdělením (…), ve kterém odkázal na závěry psychologa, v nichž bylo stanoveno, že stěžovatel není osobně způsobilý k výkonu služby v Policii ČR. (…). Služební funkcionář zahájil řízení důvodně," zní jedna z klíčových pasáží srpnového rozsudku Nejvyššího správního soudu, jejž Aktuálně.cz získalo.

O excesu policisty M. W. sepsal plukovník Holub záznam a upozornil nadřízenou. Obratem následoval převoz příslušníka do psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích, kde zůstal hospitalizovaný tři týdny. Lékaři u něj konstatovali projevy duševního onemocnění, jež spočívalo v paranoidních a bludných představách.

Po propuštění z léčebny vypracovali psycholožka sboru Michaela Borovanská a hlavní psycholog policie Vladimír Voska posudky, podle nichž není M. W. způsobilý k výkonu služby. Na základě jejich expertiz náměstek policejního prezidenta pro kriminální policii Milan Černek v prosinci 2016 propustil M. W. ze sboru.

Jednoznačné posudky

Policista podal proti vyhazovu žalobu, žádal zrušení Černekova rozhodnutí. Nejprve vysvětloval, že měl ke vzkazu důvody. Opakovaně ho prý navštívili příslušníci Generální inspekce bezpečnostních sborů, kteří ho pod pohrůžkou násilí donutili vzkaz napsat. Také argumentoval, že posudky policejních psychologů nejsou odborné.

"Posudek kromě použitých metod a skutkových zjištění jasně a srozumitelným způsobem uvádí, jaká konkrétní psychologická zjištění vedla k závěru, že žalobce nesplňuje osobnostní charakteristiky. Je velmi detailní, vnitřně konzistentní a podložený přesvědčivými argumenty," stojí v rozsudku Městského soudu v Praze, který má Aktuálně.cz rovněž k dispozici. Vysvětlení ohledně údajného nátlaku inspekce neuvěřil.

V době incidentu M. W. řídil protikorupční policii Jaroslav Vild.
V době incidentu M. W. řídil protikorupční policii Jaroslav Vild. | Foto: Matej Slávik

Policista M. W. také tvrdil, že jeho převoz do Bohnic byl výsledkem konspirace nadřízených. Soud to na základě dokumentů z léčebny odmítl. Dokazovaly, že M. W. byl hospitalizovaný dobrovolně. Neuspěl ani s další námitkou. Za jeho propuštěním prý stál plukovník Holub, který se ho měl chtít zbavit, aby mohl krýt svou trestnou činnost.

"Plukovník Holub se nepodílel a nemohl nijak ovlivnit výsledek psychologického posudku," napsal Nejvyšší správní soud, jenž předchozí rozsudek potvrdil. Policista u soudu na poslední chvíli připustil, že by mohl trpět duševní nemocí. Chtěl tím dokázat, že byl propuštěn podle špatného paragrafu, kvůli němuž nedostal finanční odškodnění. Soudy tuto jeho otočku odmítly.

Dva a půl roku pro plukovníka

Bývalého policistu M. W. zastupoval advokát Josef Kopřiva, který se specializuje na obhajobu policistů. Aktuálně.cz mu poslalo dotazy, jaké je stanovisko jeho a jeho klienta k výsledku sporu či jak se jeho klientovi daří. Kopřiva však na dotazy redakce přes urgenci neodpověděl.

Propuštění ze sboru kvůli ztrátě osobní způsobilosti na základě psychologického posudku je výjimečné. Loni takto museli odejít od policie dva příslušníci, od roku 2014 jich bylo osmnáct. Ještě vzácnější je takový konec služby u Národní centrály proti organizovanému zločinu, pod kterou se protikorupční útvar v roce 2016 zařadil.

"Od roku 2016, za dobu existence dotazovaného útvaru, byli z důvodů pozbytí osobní způsobilosti k výkonu služby podle posudku psychologa bezpečnostních sborů propuštěni dva policisté," řekl Aktuálně.cz mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Bývalý příslušník M. W. je jedním z nich.

Radek Holub byl rok po incidentu s M. W. obviněný z vynášení informací z policejních spisů, letos v dubnu za to dostal dva a půl roku vězení. Odvolal se. Spolu s ním soud uznal vinnými další čtyři lidi. "Stále nemáme doručený rozsudek. Až se seznámím s jeho odůvodněním, rozhodnu o případném podání odvolání," řekla Aktuálně.cz vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová, která kauzu poslala k soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy