Je to závažné, řekl k auditu Zeman. Nectíte pravidla řádného procesu, reagoval Babiš

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 6. 2019 18:32
Zjištění v návrhu auditní zprávy Evropské komise, podle něhož je premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů, mohou vést k podezření na trestný čin. V České televizi to v neděli řekl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Podle něj si Nejvyšší státní zastupitelství vypracuje vlastní analýzu navrhovaného dokumentu, výsledky by mohlo mít do dvou či tří týdnů.
Pavel Zeman s Marií Benešovou.
Pavel Zeman s Marií Benešovou. | Foto: ČTK

"My jsme se rozhodli, že zpracujeme naši vlastní analýzu. Pečlivě projdeme už předběžnou zprávu a vyhodnotíme, zda je na místě postupovat dále (…) My analyzujeme, protože to, co je tam napsané, je závažné a mohlo by to zavdávat podezření z trestného činu," řekl Pavel Zeman.

Babiš na jeho tvrzení ostře reagoval. Podle něj Zeman nectí pravidla řádného a spravedlivého procesu, když chce analyzovat návrh auditní zprávy Evropské komise o premiérově střetu zájmů. 

"Nechce se mi věřit, že by odborník na úrovni nejvyššího státního zástupce docházel k tak ukvapeným závěrům místo toho, aby počkal na finální verdikt. Touto svou horlivou iniciativou nectí pravidla řádného a spravedlivého procesu," uvedl Babiš. 

"Orgány činné v trestním řízení, konkrétně policie a státní zastupitelství musí konat vždy, jestliže se dozvědí o podezření z trestného činu. Za této situace státní zastupitelství konat musí," reagoval na Babišova slova Zeman. Vyjádřil se i ke zprávě Evropské komise. "Předpokládám, že i když je předběžná, není podvrhem a neobsahuje lživé údaje," doplnil.

Pavel Zeman v debatním pořadu České televize v poledne uvedl, že pokud bude zastupitelství potřebovat další informace, vyžádá si je. K dalšímu postupu potřebuje vědět třeba to, jak vypadaly žádosti o dotace, kdo byl za ně odpovědný, kdo je podepisoval a kdo ve svěřenských fondech rozhodoval, podotkl nejvyšší státní zástupce.

Podle médií by mohlo jít o trestný čin poškozování finančních zájmů EU a o dotační podvod. Podle zákona o trestní odpovědnosti právnických osob je možné stíhat i firmy.

Babiš splnil požadavky zákona, tvrdí Benešová

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) naopak v neděli v pořadu Partie televize Prima uvedla, že nevidí důvod premiérovi nevěřit. Babiš splnil zákonné požadavky na vyřešení problému, když převedl holding Agrofert do svěřenských fondů, uvedla ministryně. Nechtěla také předjímat, zda Česko bude muset vracet do evropského rozpočtu zhruba 450 milionů korun vyplacených Agrofertu na dotacích, jak doporučuje návrh auditní zprávy EK, který unikl do médií.

Podle Benešové je předčasné mluvit o možných škodách způsobených neoprávněným vyplácením dotací, protože zatím neexistuje konečné stanovisko EK. "Já bych počkala na konečný závěr. Sama vím, že jeden soud řekne toto a druhý řekne opak, i Evropská unie může mít závěry různé," řekla.

Europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil nicméně namítl, že na rozdíl od různých soudů, které mohou mít různý názor, je rozhodnutí v případě auditu záležitostí pouze Evropské komise.

Pospíšil v pořadu také apeloval na vládu, aby českou reakci na stanovisko EK nepřipravovali ministři nominovaní do vlády hnutím ANO. Podle něj hrozí riziko, že by nezastupovali zájmy Česka, ale zájmy Babiše a Agrofertu. Benešová se k tomuto požadavku zatím nechtěla vyjadřovat. "Uvidíme, jak se na vládě domluvíme," řekla.

České úřady čekají na překlad

Sedmdesátistránkový text navrhované auditní zprávy zveřejnila v pátek média. Auditoři se v materiálu zaměřují na čerpání dotací firmami z holdingu Agrofert, který Babiš vložil v únoru 2017 do svěřenských fondů. 

Podle návrhu zprávy EK je Babiš po dobu svého vládního angažmá ve střetu zájmů kvůli vyplácení dotací pro Agrofert. Komise uvádí, že premiér skrze  svěřenské fondy firmu de facto ovládá a z jejího hospodaření má prospěch. Navíc je ve střetu zájmů kvůli tomu, že má ze své politické pozice přímý vliv na rozdělování evropských dotací.

Kvůli tomu dokument navrhuje vracení části dotací vyplacených Agrofertu, celkem by to mělo být 450 milionů korun. K této částce komise došla poté, co sečetla celkové dotace, které Agrofert získal po 9. únoru 2017, odkdy platí zpřísněná pravidla v českém zákoně o střetu zájmů, a peníze, které by se měly částečně vracet z projektů, které podle auditorů vykázaly vysokou chybovost. Z celkové částky pak audit odečetl zdvojené tresty u některých projektů.

Návrh zprávy je v angličtině a české úřady budou zhruba měsíc čekat na český překlad, poté budou mít dva měsíce na odpověď. Následně komise zveřejní konečné stanovisko.

Babiš opakovaně odmítl, že by byl ve střetu zájmů nebo porušoval evropské či české právo. "Já jsem postupoval podle lex Babiš a na základě toho zákona jsem vložil firmu do svěřenských fondů. Já tu firmu neovládám, před pěti a půl roky jsem odešel z firmy, nemám s ní nic společného. Je to všechno vylhané a absolutně nepřijatelné," řekl Babiš.

Podle něj Česko žádné peníze vracet nebude. "V tom auditu je napsáno, že předběžné závěry se mohou od konečných lišit," zdůraznil Babiš. Audit je navíc podle premiéra v rozporu s tím, co Evropská komise tvrdila na konci loňského roku.

Agrofert: Postupujeme podle zákona

Na zprávu reagoval i sám Agrofert. Podle mluvčího firmy Karla Hanzelky je v něm řada nepřesností, nepravdivých tvrzení a zavádějících interpretací. F

"Trváme na tom, že v oblasti dotací postupujeme přesně podle zákona, což v minulosti potvrdila i řada kontrol a právních expertiz, které máme k dispozici. Taktéž Andrej Babiš učinil vše, co po něm zákon požadoval, tedy vložil akcie svých firem do svěřenských fondů," řekl v reakci na zveřejněné informace Hanzelka. Doplnil, že Agrofert je připraven ke spolupráci s českými úřady, pokud jej osloví.

Video: Lidé Babiše sponzorují ze svých daní, tvrdí Ivan Bartoš

Ten audit tu měl být už v lednu. To, že se to protáhlo přes evropské volby, je zásadní problém, tvrdí předseda Pirátů Ivan Bartoš. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy