Krok za krokem auditem Evropské komise. Proč je Babiš ve střetu zájmů a bude platit?

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 2. 6. 2019 10:06
Premiér Andrej Babiš (ANO) je podle návrhu auditní zprávy Evropské komise už přes dva roky ve střetu zájmů. Komise proto navrhuje vrácení dotací poskytnutých holdingu Agrofert ve výši několika stovek milionů korun. Deník Aktuálně.cz má plné znění textu k dispozici. Toto jsou jeho základní body.
Foto: ČTK

Co auditoři prověřovali?

  • Audit se týká peněz vyplácených z Evropského sociálního fondu (ESF), Evropského regionálního a rozvojového fondu (ERDF) a Kohezního fondu. Konkrétně jde o programovací období 2007-2013 a 2014-2020.
  • U ERDF a Kohezního fondu šlo v obou obdobích o dva operační programy, které řídily ministerstvo životního prostředí a ministerstvo průmyslu a obchodu. Auditoři prověřovali 36 z 98 projektů, na které Agrofert získal dotace od roku 2012. Zkoumané projekty získaly celkem 1,3 miliardy korun na dotacích z Evropské unie, celková podpora pro všech 98 projektů byla 1,6 miliardy korun.
  • U peněz z ESF šlo v prvním období o dva operační programy, ve druhém o jeden. Programy řídily ministerstvo práce a sociálních věcí a hlavní město Praha. Auditoři se zabývali všemi třemi projekty, které za celé období získaly podporu celkem 6,7 milionu korun.
 

Právě se děje

před 26 minutami

Německo si kvůli hackerskému útoku na e-mail Merkelové předvolalo ruského velvyslance

Německá vláda si kvůli kybernetickému útoku na Spolkový sněm v roce 2015 předvolala ruského velvyslance. Ve čtvrtek o tom informoval list Der Tagesspiegel. Moskva odmítá obvinění, že za útokem stála, Berlín je naopak o ruském podílu přesvědčen. Dotčen tehdy byl i poslanecký e-mail kancléřky Angely Merkelové.

Velvyslance si k rozhovoru pozval státní tajemník ministerstva zahraničí Miguel Berger, který podle mluvčí diplomacie jménem spolkové vlády co nejostřeji hackerský útok odsoudil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy