Bělobrádek: Na koalici se Starosty chyběl čas i peníze. Pokud si pohoršíme, dám funkci k dispozici

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
17. 10. 2017 5:30
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek přiznává v předvolebním rozhovoru pro Aktuálně.cz své zklamání z toho, že lidovci nejdou do voleb se Starosty a nezávislými. Stejně tak je zklamaný z toho, že Starostové nakonec nešli na kandidátku lidovců. "Voliče, kteří uvažovali o koalici, teď musíme přesvědčit, že má smysl volit KDU-ČSL, protože my se do sněmovny dostaneme," tvrdí Bělobrádek. Jako hranici úspěchu si stanovil 6,78 procenta hlasů, které strana získala v roce 2013. Pokud získá méně, nabídne Bělobrádek své křeslo.
Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.
Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek. | Foto: Jakub Plíhal

Nastane někdy doba, kdy nějaký novinář přijde před parlamentními volbami za nějakým předsedou KDU-ČSL a průzkumy budou dávat vaší straně deset patnáct procent voličů?

Samozřejmě, že taková doba nastane. Je to jen otázka času.

A kdy by mohla nastat?

Až dokážeme oslovit větší množství voličů. Ta doba určitě přijde.

Co vaší straně chybí k tomu, aby oslovila více voličů a nepohybovala se v průzkumech jen kolem šesti sedmi procent?

Myslím, že to chce čas.

Proč čas?

Mezi lidmi jsou pořád nějaká klišé a bariéry o naší straně.

Jaké?

Například to, že KDU-ČSL je nepatřičné volit, pokud člověk nechodí do kostela.

Ale není to tak, že vás většinou volí skutečně takoví lidé?

Ale je kolem dvaceti procent voličů, kteří do kostela nechodí a volí nás. Bohužel je ale pořád dost těch, kteří onomu klišé o kostelu věří. Už od dob předsedy Josefa Luxe s tímto bojujeme a snažíme se to odbourat. Jen tak je možnost, abychom měli nad deset patnáct procent voličů.

Toto vidíte jako hlavní důvod, proč vaši stranu nevolí víc lidí?

Je to dlouhodobý stereotyp, který v lidech je. 

Jak to chcete ale změnit?

Vysvětlovat, vysvětlovat, vysvětlovat. Dobře odvádět svou práci. Samozřejmě můžeme mít v budoucnosti nějakého charismatického vůdce.

Vidíte teď někoho takového? Třeba Mariana Jurečku? Ptal jsem se některých významných členů strany na Moravě a zdá se mi, že ten by asi jejich favorit na předsedu nebyl.

Když si vezmete předsedy naší strany - Lux, Svoboda, Kalousek, já - nikdo nejsme z Moravy, takže většina předsedů z Moravy nebyla. To je mimochodem další klišé.

Nezvažujete, že byste v něčem výrazněji změnili politiku strany s cílem oslovit víc lidí?

Dělat prudké pohyby znamená popřít nějakou identitu. Myslím, že má smysl, aby tady KDU-ČSL byla pro nějaký typ voličů, a jde jen o to, abychom oslovili více třeba i těch, kteří k volbám nechodí. Měli bychom jim ukázat, že sázka na KDU-ČSL je na jistotu.

Proč se to ale nedaří? Zejména když máte desítky tisíc členů, z nichž mnozí vám pomáhají i v kampani?

Lidé často volí něco nového, takže když je někdo nový, má obrovskou výhodu. Protože těm novým se nedá nic vyčíst, nemají historii. Samozřejmě my, kteří máme stranu se skoro stoletou tradicí, jsme v jiné pozici. Není problém udělat marketingový produkt, se kterým zamíříme na určité skupiny voličů, ale to není styl KDU-ČSL. Chceme-li si zachovat svou identitu a hodnoty, tak holt nemůžeme dělat to, co marketingový produkt.

Není ale tak trochu marketingovým tahem váš poslední předvolební návrh, podle kterého slibujete 50 tisíc za první narozené dítě a 100 tisíc za druhé a další?

Když děláte kampaň, tak vždycky myslíte na to, že chcete nalákat lidi. Ale pokud jde o podporu rodin s dětmi, my pokračujeme v tom, co jsme dělali čtyři roky. A díky nám mají například pracující rodiče v kapse celkem o 5,5 miliardy korun víc.

Tlačil nás čas, chyběly také peníze

Dlouho jste měl sen, jak v koalici se Starosty a nezávislými budete bojovat třeba až o vítězství v parlamentních volbách. Bylo skutečně hlavním důvodem krachu to, že podle průzkumů veřejného mínění byste nemuseli jako koalice překročit desetiprocentní hranici, nutnou pro účast ve sněmovně? 

Je to tak. Průzkumy ukázaly, že voliči KDU-ČSL koalici akceptovali, ale nepřicházely hlasy od voličů STAN. Neměli jsme proto jistotu přechodu přes 10 procent, takže bylo velmi riskantní jít do voleb v koalici. Nechtěli jsme, aby propadlo třeba 9 procent hlasů a potom tady byla jednobarevná vláda.

Když jsem pozoroval, jak rychle celá koalice vzniká, přišlo mi, že všechno bylo příliš uspěchané…

Je fakt, že bylo málo času. Tlačil nás čas, což byl možná rozhodující faktor. Kdyby bylo více času, dalo by se možná s budováním koalice víc pracovat. Na uvedení nové značky je potřeba buď hodně peněz, anebo více času. Neměli jsme ani jedno.

Slyšel jsem, že vy jste podporoval koalici do poslední chvíle. Je to pravda?

To není podstatné. Je podstatné, jak rozhodnou kolektivní orgány, což je pro mě závazné. Škoda, že STAN nezvolili nakonec jiný druh spolupráce.

Jaký?

Mohli jít na naši kandidátku. Nebyli bychom koalice, voliči by se nemuseli bát, že jejich hlasy propadnou, měli bychom jistotu, že se přes pět procent dostaneme. A určitě bychom možná přeskočili i deset procent, právě proto, že by nás volili mnozí, kteří se původně o hlas báli. Je mi líto, že Starostové naši nabídku nevyužili. Je to škoda. 

Ovlivnil tento krach celého projektu postavení KDU-ČSL před volbami? Obral vás o voliče?

Na nás teď je, abychom voliče, kteří uvažovali o koalici, přesvědčili, že má smysl volit KDU-ČSL. Protože mají jistotu, že my se do sněmovny dostaneme. Část našich možných voličů je teď určitě mezi nerozhodnutými. Potřebujeme je přesvědčit, že naše volba je sázka na jistotu.

Co když to nevyjde? Co když získáte méně než při volbách v roce 2013, kdy jste získali 6,78 procenta hlasů?

Hranice úspěchu a neúspěchu leží na tomto výsledku z posledních voleb. Za sedm let mého vedení KDU-ČSL jsme měli výsledky každý rok lepší, nikdy nebyly horší.

Co když tuto hranici nepřekročíte?

Předpokládám, že budeme úspěšní. Kdybychom vzpomínanou hranici nepřekročili, jsem samozřejmě připravený dát svou funkci k dispozici. Považuji to za součást politické kultury. Pokud volby nedopadnou lépe než předcházející, tak předstoupím před Celostátní konferenci a zeptám se, jestli mám důvěru strany. Ale doufám, že to nebude nutné.

Nekomplikuje vám plány hejtman a senátor Jiří Čunek? Třeba při tvoření koalice se STAN on zřejmě tuto spolupráci zpochybňoval nejhlasitěji.

Ale pan Čunek svým vystoupením rozhodl, že jsme šli do koalice se STAN. To, že to potom kritizoval, je věc druhá.

Nepřemýšlel jste nad tím, že jej například požádáte, aby koalici takto "neostřeloval"? 

My jsme ale měli gentlemanskou dohodu se STAN, že když nebudou vycházet příznivě průzkumy, tak že zatáhneme za ruční brzdu. V tom nehrál Jiří Čunek roli. O konci koalice rozhodly průzkumy, včetně našich interních, které nevycházely dobře. Bylo evidentní, že by byl velký risk jít do koalice. 

Přidáte se k těm politikům, kteří říkají, že by nešli do vlády, ve které by seděl trestně stíhaný šéf ANO Andrej Babiš?

Ale tady nejde jen o Babiše. To se týká kohokoliv. Já si nedovedu představit, že by náš Celostátní výbor, protože ten rozhoduje, ne předseda, souhlasil s účastí ve vládě, kde by seděl trestně stíhaný politik.

Speciální volební DVTV Apel: Pro demokracii je důležité, aby zde byla vláda práva, nezávislost policie, nezávislost soudů, říká Pavel Bělobrádek. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy