Neplaťte už Zemanovi návštěvu, vyzývá Jurečka hejtmana. Utrácet za něj nechtějí ani Čunek a Půta

Lukáš Prchal ČTK Lukáš Prchal, ČTK
Aktualizováno 13. 10. 2017 20:31
Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, který jako první z hejtmanů odmítl zaplatit návštěvu prezidenta Miloše Zemana ve svém kraji, tvrdí, že Hrad má na výjezdy financí dostatek. Kraj, který je baštou Strany práv občanů, někdejších Zemanovců, měl Zeman navštívit v listopadu. Místo toho ale prezident navštíví Olomoucko. Ministr Jurečka nicméně tamního hejtmana vyzval, aby za Zemana už více neutrácel. Financovat prezidentovi návštěvy před volbami, kdy pak agituje na náklady kraje, nechce ani hejtman Martin Půta.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: ČTK

Praha - Zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), který jako první odmítl zaplatit z krajského rozpočtu návštěvu prezidenta Miloše Zemana, svůj krok vysvětluje tím, že prezident má peněz v rozpočtu dost. Podobně smýšlí i hejtman Martin Půta.

"Jsem přesvědčen, že v rámci rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky, který činí téměř půl miliardy korun, jsou i prostředky na cesty prezidenta," řekl Aktuálně.cz Čunek. Kraj, který je baštou Strany práv občanů, někdejších Zemanovců, měl Zeman navštívit v listopadu.

Zlínský kraj už za prezidentské návštěvy Miloše Zemana z minulých let zaplatil 1,6 milionu korun a velkou část tvořily náklady na pohoštění, tvrdí Čunek, podle nějž už v této praxi nelze pokračovat. Čunek si myslí, že půlmiliardový rozpočet by měl prezidentovi stačit, aby si zaplatil výjezd do kraje.

"Samozřejmě rádi poneseme veškeré náklady našich pracovníků, kteří cestu prezidenta připravují. Proto částka 30 tisíc korun na slavnostní pohoštění pana prezidenta se mi jeví velmi důstojná," řekl hejtman Čunek.

Hrad tvrdí, že krajská návštěva "nebyla zrušena", ale že prezident místo toho zavítá do Olomouckého kraje. Kancléř Vratislav Mynář pak pro Český rozhlas Plus doplnil, že návštěva byla přesunuta na blíže neurčený termín.

Čunek řekl ČTK, že v minulosti se stalo, že Zeman šel s hejtmanem a dalšími asi 15 hosty na oběd. Poté však musel kraj zaplatit fakturu za více než 90 lidí, například z četného doprovodu. Žádná jiná delegace nestála kraj podle Čunka tolik peněz. Návštěva ministra či velvyslance přijde i s obědem podle hejtmana na několik tisíc korun.

Místo Zlínského kraje tedy pojede prezident na Olomoucko. Ministr zemědělství Marian Jurečka, který je zároveň zastupitelem Olomouckého kraje, v pátek požádal tamního hejtmana, aby ze svého rozpočtu cestu prezidenta neplatil.

"Jako zastupitel Olomouckého kraje žádám hejtmana, aby z rozpočtu kraje nebyly placeny náklady na cestu prezidenta Zemana v listopadu. Nevidím důvod při zvýšeném rozpočtu kanceláře prezidenta, aby tyto náklady platily kraje ze svých rozpočtů. Tyto nemalé náklady mohou investovat například na podporu malých projektů v obcích," uvedl dopoledne na svém facebookovém profilu Jurečka, který v krajském zastupitelstvu usedá do opozičních lavic za Koalici pro Olomoucký kraj.

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) to však odmítl. V pátek novinářům řekl, že náklady budou tentokrát zřejmě nižší než při předchozích návštěvách. Hejtmanství za každou ze čtyř dosavadních návštěv prezidenta zaplatilo vždy několik set tisíc korun.

Okleštěk tvrdí, že náklady na listopadovou návštěvu zatím nelze přesně odhadnout, protože známy jsou vždy až po skončení akce. "Nepředpokládám, že by náklady byly vyšší. Předpokládám, že budou nižší. Budu vždy postupovat s péčí řádného hospodáře a nebudu marnit zbytečně peníze," uvedl Okleštěk. Hejtman tvrdí, že se řídí letním usnesením Asociace krajů ČR, která ocenila návštěvy prezidentů v regionech.

Za březnovou Zemanovu návštěvu kraj podle hejtmana zaplatil víc než 300 000 korun. "Nevnímám to jako financování kampaně (pro prezidentské volby). Vnímám to jako financování návštěvy, kdy prezident přijede do našeho kraje. Jakýkoliv prezident, kdykoliv přijede do našeho kraje, tak já to považuji za čest a podle toho se také budeme chovat," odpověděl hejtman na dotaz, zda listopadovou návštěvu hlavy státu nelze vnímat jako součást předvolební kampaně.

Prezident Zeman od nástupu do funkce v roce 2013 objíždí pravidelně všechny kraje. V Olomouckém kraji už byl čtyřikrát. První tři návštěvy stály kraj dohromady víc než 1,1 milionu korun. Hlavní položku tvořily náklady na občerstvení, které v roce 2014 obnášely 183.201 korun, v roce 2015 to bylo 234.603 korun a loni 256.449 korun. I ubytování doprovodu prezidenta a jeho manželky bylo zaplaceno z rozpočtu kraje.

Zeman na třídenní návštěvu Olomouckého kraje přijede ve středu 8. listopadu a ukončí ji v pátek 10. listopadu. Hejtman mu navrhl, aby navštívil Lipník nad Bečvou, Mohelnici a Zábřeh.

Podle hejtmana Čunka by prezidentovy cesty mohly stát podstatně méně, kdyby si prezident s sebou nebral "desítky ochránců" a tak rozsáhlý doprovod. "Nemusí jich tady mít sedmdesát. To určitě není potřeba. Stačilo by jich méně. Ta cesta by tak nemusela stát více jak 150 až 200 tisíc. Máme 14 krajů, tolik cest tedy může stát něco přes dva miliony korun. A pro půlmiliardový prezidentský rozpočet to určitě nic není," uzavřel Čunek.

Podobně se vyjadřuje i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN), který chce stanovit jasná pravidla pro financování prezidentských návštěv.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.

"Vzhledem k tomu, že prezidentské volby budou za tři měsíce, je nyní každá podobná cesta financovaná z veřejných rozpočtů podle mého názoru poněkud na hraně a pro mnoho lidí už daleko za ní. Až do prezidentských voleb proto žádnou návštěvu pana prezidenta v Libereckém kraji neplánujeme," řekl redakci Půta.

Prezident Miloš Zeman příští týden navštíví Plzeňský kraj. Tamní návštěva bude zaplacena z rozpočtu prezidenta i kraje. "Zaplatí něco oni a něco my. A celkové náklady na prezidentskou návštěvu budou až tři sta tisíc," vysvětlil plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD), který však neví, jakou poměrnou částku bude platit kraj. Bernard by ve financování prezidentských návštěv do budoucna dělat změny nechtěl.

 

Právě se děje

před 4 minutami

V Česku se v únoru prodaly kryptoměny za 900 milionů Kč

V Česku se v únoru prodaly kryptoměny zhruba za 900 milionů korun. Je to o 300 až 400 milionů více než v lednu a šestinásobek proti stejnému měsíci loni. Poptávku táhl především rostoucí kurz bitcoinu i dalších kryptoměn. Vyplývá to z údajů největšího tuzemského obchodníka Bitstock.com.

Na Slovensku byl objem obchodu s digitálním zlatem v porovnání s Českem zhruba třetinový a v únoru dosahoval 300 milionů Kč.

"V lednu a v únoru jsme jen na Bitstock.com prodali bitcoiny za více než 600 milionů Kč. To je šestkrát víc než loni. Odhaduji, že v celé ČR se za toto období prodaly bitcoiny a další kryptoměny za 1,5 miliardy Kč," uvedl ředitel Bitstock.com Martin Stránský.

Cena bitcoinu se běhm února podle webu Kurzy.cz zvýšila ze zhruba 35 000 dolarů až na více než 57 000 dolarů. V současnosti se obchoduje okolo 50 000 dolarů, tedy více než jednoho milionu korun.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

Další zprávy