Tomio v Bystřici vyhrává volby, Hayata zná málokdo. Bratr je extrém, říká místním nejstarší Okamura

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
22. 9. 2017 14:56
Lidé v Bystřici pod Hostýnem si už dávno zvykli na to, že se k jejich městu hlásí poslanec a šéf SPD Tomio Okamura - část jeho rodiny má totiž kořeny právě tady. Během čtvrtka měli místní lidé možnost se přesvědčit, že do politiky vstoupil také další člen rodiny Okamurových - Hayato. Stačilo ovšem, aby promluvil, a lidem bylo jasné, že je pravým opakem svého mladšího bratra Tomia.
Hayato Josef Okamura při kampani v "domovské" Bystřici pod Hostýnem. | Video: Radek Bartoníček

Bystřice pod Hostýnem - Nestává se často, aby se Hayato Josef Okamura vracel do Bystřice pod Hostýnem, odkud pochází moravská část jeho rodiny. A už vůbec není zvykem, aby se tady objevil jako politik - až nyní. Ve čtvrtek přijel podpořit v kampani před říjnovými parlamentními volbami kandidáty KDU-ČSL a večer se účastnil besedy v sále hasičské zbrojnice.

"Vy jste s Tomiem opravdu bratři?" uslyší Hayato Okamura několikrát během dne, když se snaží oslovit obyvatele města, kde je jeho bratr zjevně mnohem známější než on. "A vy jste také jezdil do České republiky?" zní další dotazy, ze kterých je cítit kapka nedůvěřivosti.

Adresát dotazů se usmívá a trpělivě vysvětluje, jak se to s jejich rodinou má. "Já jsem Hayato, starší bratr Tomia. A na rozdíl od Tomia jsem se dokonce narodil v Praze. A Tomia si pamatuji úplně od kolébky," pokračuje v povídání na ulici a podrobně mluví o své matce, jejích rodičích i prarodičích, kteří svůj život spojili právě s Bystřicí pod Hostýnem. Ostatně jako Hayato, Tomio i nejmladší bratr Osamu. Všichni jezdili na prázdniny právě sem do Zlínského kraje k významnému mariánskému poutnímu místu Svatý Hostýn.

Tomio je extrém, stali bychom se obětí Ruska

Postupně se však jejich cesty rozdělily, a pokud jde o politiku, každý má blízko k jinému politickému směru. Osamu, známý architekt, volí především Stranu zelených a Hayato je mnoho let příznivec lidovců, za které letos kandiduje v Praze na pátém místě.

Do Bystřice přijel proto, aby podpořil jedničku zdejší krajské kandidátky Ondřeje Benešíka, s nímž sedí v zahraniční komisi strany. O zahraniční politice také často mluví a pokaždé upozorňuje, že s Tomiem se absolutně neshodne.

"Tomio je takový extrém, on chce už teď vystupovat z Evropské unie. Zatímco já říkám, že EU není dokonalá, potřebuje opravy, ale ne z ní vystupovat a rozbíjet ji. To bychom se stali obětí Ruska," zdůrazňuje při besedě na zbrojnici.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.

Debatu pořádá senátorka za KDU-ČSL Šárka Jelínková a na první pohled je zřejmé, že přišli především starší příznivci lidovců, kteří se co do popularity v poslední době v Bystřici Tomiovi nemohou rovnat.

Předseda SPD ve městě několikrát pořádal setkání s lidmi, kteří mu dali ve sněmovních volbách v roce 2013 velké množství hlasů. Okamurův Úsvit tady porazil všechny další strany.  

Hayato Okamura, který byl pokřtěný jako Josef, o popularitě bratra ví, ale nijak mu to nebrání v tom, aby se snažil oslovit každého, koho v ulicích potká. Když se s ním někdo nechce bavit, přesto se na něj usměje a popřeje mu všechno dobré. "Nikoho za jeho názory neodsuzuji. Každý člověk má nějakou životní zkušenost. Rozumím také tomu, že každý člověk požaduje bezpečnost a má strach," konstatuje smířlivě a opět se vrací k politice svého bratra.

"Moudrý a rozumný politik občany uklidní a přijímá potřebná bezpečnostní opatření. Nepřilévá olej do ohně, aby strach v lidech umocňoval a rozbouřil ještě více emoce. Takového politika bych nevolil. A bohužel, takový je můj bratr Tomio."

Video: Rozhovor Hayata Okamury pro DVTV:

Tomio se zařadil do ligy, která požaduje rozbití Evropské unie a inklinuje k putinovskému Rusku, říká překladatel Hayato Okamura o svém bratrovi. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 16 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy