Mám jiné názory než Čunek. Koalici s ANO nechci, rozchod se Starosty mě mrzí, napsal Čižinský

Domácí Domácí
Aktualizováno 16. 10. 2017 11:43
Starosta Prahy 7 Jan Čižinský je dvojkou pražské kandidátky KDU-ČSL. Do čela sedmé městské části byl zvolen poté, co se podílel na úspěšném boji proti výstavbě nové radnice za zhruba miliardu korun. I po svém zvolení pokračoval Čižinský v podobném duchu: dokázal s developery vyjednat razantní změny projektů kritizovaného Paláce Stromovka či plánovaného hotelu naproti Letenské pláni. Do voleb jde devětatřicetiletý lidovec s heslem "Dobré školy, zdravé město, kulturní stát". Povolební koalici s hnutím ANO odmítá, stejně jako názory a postoje svého stranického kolegy hejtmana Jiřího Čunka. Nesympatie vyjádřil i k prezidentu Miloši Zemanovi, napsal v online rozhovoru čtenářům Aktuálně.cz.
On-line rozhovor s Janem Čižinským
Dotazovaný právě odpovídá
Jan Čižinský odpovídá od 10 hodin.
Přejít k dotazům

Praha - Starosta Prahy 7 a druhý muž pražské kandidátky lidovců Jan Čižinský odpovídal na otázky čtenářů Aktuálně.cz. Odmítl možnou povolební koalici s hnutím ANO a distancoval se i od některých názorů svého stranického kolegy a hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka.

"Nepřeji si koalici s hnutím ANO," odpověděl Čižinský stručně na dotaz na možnou koalici lidovců s hnutím ANO.

Čižinského také mrzí, že se předvolební koalice lidovců a Starostů rozpadla ještě před volbami. Lídra Starostů Jana Farského dokonce označil za svůj vzor. "Jan Farský byl mým vzorem jako pro starostu, máme velmi podobné názory, oba jsme skauti," napsal.

Čižinský zdůraznil také svůj nesouhlas s postoji hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka (KDU-ČSL). "Je pravda, že mám jiné názory než Jiří Čunek. Střet názorů je v pořádku," napsal Čižinský na dotaz jestli mu nevadí, že je s Čunkem ve stejné straně. "Pro mne je důležité, aby v naší straně převážily názory bližší mým než názorům Jiřího Čunka. A to se děje," dodal.

Čižinský dal najevo, že není příznivce ani prezidenta Miloše Zemana. "Doufám, že ne," odpověděl totiž na dotaz, jestli doufá, že Zeman při návštěvě hlavního města zavítá i na Prahu 7. "Ale pochopitelně nemám jak tomu zabránit. Jen se na tom určitě nebudeme případně nijak účastnit," doplnil.

Znovu také vysvětlil, proč se postavil proti výstavě mrtvých těl The Bodies. "Úcta k mrtvým je spjata s úctou k živým lidem. Ta výstava je eticky zcela nepřijatelná," vysvětlil a dodal: "Proti výstavě mrtvých lidí jsem zasáhl ve chvíli, kdy jsem zjistil, že podle zákona je jako starosta mám pohřbít."

On-line rozhovor s Janem Čižinským

Dotazovaný právě odpovídá
Jan Čižinský odpovídá od 10 hodin.
Aktualizovat reportáž
16. 10. 2017
Ptá se: Pavel K.

Dobrý den, co si myslíte o české zahraniční politice, měla by lidská práva v některých případech ustupovat obchodu?

Odpovídá: Jan Čižinský

Dobrý den, pokládám za velkou škodu, že naše země ustoupila od politiky prosazování lidských práv ve světě. Ochrana lidských práv ve světě je totiž také ochranou lidských práv u nás v naší zemi. Proto jsem jako zastupitel hlasovat proti partnerské smlouvě Prahy a Pekingu, ve které byla vyjádřena podpora čínské politice. Jiná evropská města se před Čínou také nehrbí. Není důvod, proč by to měla dělat Praha. Jak už jsem zmiňoval, lidská práva pro mne mají větší hodnotu, než panda v pražské Zoo. Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Viktorie

Dobrý den pane Čižinský,
mám na vás dva dotazy. Pokud budete zvolený do Poslanecké sněmovny, zůstanete starostou v Praze 7 a pokud ano, jako to budete stíhat?
Plánujete v budoucnu kandidovat i na prezidenta? Děkuji

Odpovídá: Jan Čižinský

Dobrý den, pokud budu zvolený, zůstanu starostou v Praze 7. Máme tu skvělý tým PRAHA 7 SOBĚ a ten neopustím. Na druhou stranu se v Praze setkávám s mnoha tématy, které jako starosta a zastupitel magistrátu nejsem schopen řešit. I jen vyhláška o tom, že automobily převážející sypký materiál musí mít přes sebe plachtu, je změna zákona, a takto bych mohl pokračovat. Takže moje kandidatura souvisí se snahou o lepší životní prostředí v Praze, omezení hluku a prachu a smogu.
Na prezidenta se kandidovat nechystám :-)
Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Petr

Dobrý den, proč Vám vadí pan Čunek, podívejte se jak je úspěšný, kdyby byl každý lidovec jako pan Čunek.......Byly byste lídři této země :)

Odpovídá: Jan Čižinský

Hezký den, mně nevadí pan Čunek, mne vadí některé jeho názory, protože si myslím a prosazuji něco jiného. Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Erik

Dobrý den, jak se stavíte ke starostovi městské části Brno-Bohunice Antonínu Crhovi (KDU-ČSL), který se otevřeně staví k odporu proti migraci a uprchlíkům a schvaluje článek místostarosty Milana Hrdličky, který migranty přirovnal ke slimákům. Děkuji

Odpovídá: Jan Čižinský

Dobrý den, nevím, zda to tak je, ale pokud to tak je, tak je to ostuda. Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Vladimir Wrangel

Vážený pane starosta, tzv. válka s developery byla stěžním bodem vaše předvolební kampaní na Praze 7. Mám pocit že otázka o projektech (viz. předchozí otázka bez odpovědi) které nelze považovat za vítězství v této válce je zcela na místě pro veřejnou rozpravu nikoliv jen pro debatu na radnice. Ale děkuji i za pozváni.

Odpovídá: Jan Čižinský

Vážený pane Wrangele, mým stěžejním bodem byl ohleduplný rozvoj a nikoli válka. Veřejnou rozpravu můžeme vést 22. listopadu 2017 ve Veletržním paláci, kde bude veřejná debata s tématem - Tři roky od voleb. Srdečně Vás zvu. Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: ludmila

Zajima me, jestli by jste hlasoval pro adopci deti homosexualy. Myslim tim deti z ustavu.Jestli je mozne aby nekdo z vasi strany takto hlasoval.Diky za odpoved. A jeste jestli by jste podporil vice nultych rocniku v zakladnich skolach.

Odpovídá: Jan Čižinský

Hezký den,

nultý ročník máme v každé škole kromě jedné a funguje to.

Ohledně adopcí dětí je pro mne důležitý zájem dítěte stejně jako pro lidi, kteří o adopcích dětí rozhodují.

Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Richard

Dobrý den, na základě čeho prosím usuzujete, že výstava plastinátů je neetická? Nežijete si jen ve své bublině? Takové kostnice Sedlec, Brno, Mělník atd je něco jiného? Pokud ano, proč? Děkuji.

Odpovídá: Jan Čižinský

Dobrý den Richarde, kostnice je forma pohřbení. Výstava mrtvých těl je jen senzace.
1) neexistují žádné souhlasy těch vystavovaných lidí, a jak by také mohly, když je vystavována například zemřelá těhotná matka s dítětem – jak může dojít k takové situaci, že zemře jak matka, tak dítě v jednu chvíli a jejich těla jsou využitelná a ještě existuje jejich souhlas s vystavováním?!
2) s lidskými těly nezacházelo zdravotnické zařízení za účelem vzdělávání, ale agentura za účelem zisku,
3) i anatomové mají zato, že takováto výstava je nepřijatelná v dnešní době 3D tiskáren. Moje snaha o to, aby tato výstava již nikdy do naší země nepřijela, pokračuje. Nyní si dopisujeme s Ministerstvem zdravotnictví.
Tu výstavu by se mi podařilo pohřbít, pokud by mi pomohla policie, která na to podle zákona má právo.
Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Peter Kraus

Dobrý den,

fandím Vám jako starostovi - i jako kandidátovi do sněmovny.
Chci se zeptat, jak se stavíte - jako starosta - k možnému vybudování Národní knihovny na Letné, případně k vybudování nové koncertní síně, (o které se uvažovalo na Štvanici) - oboje v návrhu od Jana Kaplického? Můžete, pokud s tím lidsky i politicky souhlasíte, v této věci něco udělat? Třeba by tak, i Vaší pomocí, měla Praha nové moderní stavby, které by ji propagovaly ve světě.

Děkuji a přeji hodně zdaru!P. Kraus

Odpovídá: Jan Čižinský

Vážený pane Krausi,
jak ke koncertní síni na Vltavské, tak k případné stavbě Národní knihovny na Letné bude třeba transparentní mezinárodní architektonické soutěže. Není možné vzít nějakou stavbu a přenést ji do jiného prostředí. A také není možné uznat výsledky soudem zpochybněné soutěže. V obou těchto otázkách vždy podpořím transparentní postup.
Zdravím Vás

Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Marek

Dobrý den, kolik najezdíte ročně na kole kilometrů?

Odpovídá: Jan Čižinský

Dobrý den, bohužel netuším, ale možná přes 10-20 km denně. Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Vladimír Wrangel

Jaký je Váš osobní názor na současnou podobu paláce Stromovka? Ten rozdíl oproti původnímu projektu je samozřejmě patrný ale minimálně řešení fasády mě připadá jako podprůměrná architektura, která nemá co dělal v centru města. Nepovažujete konečný výsledek za prohru tzv. války s developery?

Odpovídá: Jan Čižinský

Vážený pane Wrangele, vyjednaný kompromis je podle mne velmi dobrý - nižší, menší, přístupný z ulice, prostě městský obchodní dům. Důležitá je hmota, fasádu budou ovlivňovat ještě památkáři. Ale pro Prahu 7, která má za sto let budovu vlastnit, je stěžejní, že tvar bude využitelný. Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Denis

Dobrý den ,
Proč KDU-ČSL ? Neuvažoval jste třeba o Pirátske strane ?

Odpovídá: Jan Čižinský

Hezký den, členem KDU-ČSL jsem přes deset let, i můj táta byl členem. O pirátské straně jsem neuvažoval, nesdílím jejich etický pohled. Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Karel

Dobrý den, pan prezident má počátkem roku poprvé "navštívit" Prahu, dorazí i k nám na sedmičku?

Odpovídá: Jan Čižinský

Hezký den, doufám, že ne. Ale pochopitelně nemám, jak tomu zabránit. Jen se na tom určitě nebudeme případně nijak účastnit. Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Frei

Dobrý den, pane starosto, připouštíte možnost povolební koalice s hnutím ANO, které nejspíš bude vítězem voleb, ale jehož nedemokratický charakter je už dnes zcela zjevný?
Děkuji a srdečně Vás zdravím

Odpovídá: Jan Čižinský

Dobrý den, nepřeji si koalici s hnutím ANO. Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Markéta Nováková

Dobrý den, na čem by měla stavět a co by měla obsahovat rodinná politika státu? Jak vést lidi k vlastní odpovědnosti za svůj život a život své rodiny? Je pro Vás nosné téma rodina ( a co ještě ano aco už rodina není) nebo rodičovství? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Jan Čižinský

Hezký den, stát by měl rodiny podporovat. Měl by kvůli dospělým i kvůli dětem podporovat stabilitu vztahů v rodině a v manželství.
Dítě by ovšem nikdy nemělo doplácet na to, v jakém prostředí vyrůstá a v jaké rodině se nachází.
Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Michal

Umíte plavat ? Jak moc dobře? Kolik uděláte bazénů? Jakým stylem nejčastěji plavete?

Odpovídá: Jan Čižinský

Hezký den, jako plavec nejsem asi nic moc. Plavu prsa či znak, nemám rád vodu v nose :-) Výdrž asi mám docela dobrou. Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Vojtěch Spěvák

Jendo, co děláš o půl sedmé ráno na kole na magistrále - je to nebezpečné!

Odpovídá: Jan Čižinský

Vojto, mám blikačky :-) Jenda

16. 10. 2017
Ptá se: Jan Horák

Děkuji za odpověď. Řada lidí v okolí Sparty kvůli zvýšení tribuny přijde například o dosavadní výhled. Myslíte, že existuje nějaká reálná možnost se bránit?

Odpovídá: Jan Čižinský

Hezký den, ano, zákon to předpokládá, pokud byste stál o informace, jaké máte možnosti, na úřadě to s Vámi rádi probereme. Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Dana

Dobrý den, pane starosto, nedávno jsem Vás zahlédla na benefičním koncertě Cesty domů.Chtěla bych se zeptat, zda byste se ve sněmovně chtěl věnovat i problematice hospicové péče.Děkuji.

Odpovídá: Jan Čižinský

Hezký den, ano, problematika hospiců je mi velmi blízká a řeším ji i v Praze 7. Takže vedle školství a sociálních věcí či kvality života ve městech (pod které hospice také patří) velmi rád přispěji k lepší kultuře a lepší dostupnosti v této oblasti. Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Vladimír Wrangel

Bydlím na Praze 7 a jsem rad že máme asi nejlepšího starostu v této země. Chtěl bych ale vyslechnout váš názor na celou řadu developerských projektů na Praze 7, které z mého pohledu nejde označit za velký úspěch radnice. Jde o této projekty: výšková zástavba na sever Libeňského mostu, která proměnila kus nábřeží Vltavy na ubohé sídliště; součastně probíhající stavba v ulici Jankovcova, která svou výškou asi dvakrát přesahuje okolní budovy; novostavba na rohu Dělnické a Osadní, která faktický zničí jedinou kubistickou památku v Holešovicích.

Odpovídá: Jan Čižinský

Vážený pane Wrangele, děkuji Vám za podporu. Projekty posuzuje naše komise rozvoje, která je velmi kompetentní. Za diskusi budu rád. Pojďme se domluvit na schůzce tel:220144000, vezmu s sebou někoho z komise. Velmi mne zajímá Váš postoj a komise Vám také sdělí svůj. Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Radomil Hrášek

Dobrý den.
1. Zlevníte máslo?
2. Za kolik budete prodávat 1kg lithia?
Děkuji

Odpovídá: Jan Čižinský

Hezký den, na cenu másla či lithia nebudu mít přímý vliv ani jako starosta ani jako poslanec. Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Ignác Rachan

Dobrý den,
viděl jste video s Petrem Machem, jak jeho volební stánek napadl jakýsi muž? Posílíte na Praze 7 hlídky, aby k tomu už nedocházelo? Dokázal byste se taky tak ubránit? :)

Děkuji

Odpovídá: Jan Čižinský

Vážený pane Rachane, video jsem viděl, podobné incidenty se nesmí stávat. Ale je těžké jim přecházet. Pokud bude policie požádána, zareaguje. A zda bych se dokázal ubránit? To člověk nikdy neví předem, ale snad ano :-) Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Jana Veselá

Dobrý den, pokud byste se do sněmovny dostal, na jaké téma se chcete zaměřit?

Odpovídá: Jan Čižinský

Vážená paní Veselá,
rád bych se věnoval následujícímu:
1) Školství -vyšší platy a vyšší důvěra učitelům a zaměstnancům školek a škol – lepší platy a méně papírování
2) Město Praha - zlepšení vymahatelnosti opatření proti prachu, smogu a hluku ve městech, tedy zvýšení kvality života ve městech.
3) Srovnání důchodů mužů a žen. Aby ženy, které mají částečné úvazky, nebyly v důchodu za to potrestány. Je na to řešení poměrně jednoduché – pro počet dětí se stanoví doba, za kterou se nebude počítat průměr do důchodu, ale ten se začne počítat opět až při plném úvazku. A také by mělo existovat dobrovolné společné důchodové pojištění manželů, to by také pomohlo k navýšení důchodů žen.

V oblasti důchodů je pak v naší zemi několik tisíc žen, které téměř nemají důchod a přitom se celý život staraly o své děti a pak o své nemohoucí rodiče či rodiče partnera či o své dítě s postižením a nyní doplácejí na svou obětavost, přestože jejich děti jako zaměstnanci odvádí do státní pokladny a tedy do důchodového systému daně. Tyto speciální případy si zaslouží pozornost a podle mne jednorázové řešení jako navýšení.

A jak již tady bylo zmíněno, rád bych podpořil i hospicovou péči a její dostupnost.

Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: františek mach

Dobry den,
videt vas na kandidátce KDU-CSl mne velmi mrzi,ale jiste mate sve duvody.
Otazka ale zni - zustanete starostou Prahy 7?Zadna sněmovna v tomto state vas nenahradi
jako starostu.Zatim mam stesti,ze jste mym starostou.
Zdravim
Frantisek Mach

Odpovídá: Jan Čižinský

Vážený pane Machu, Prahu 7 neopustím, máme tady skvělý tým na radnici. Určitě zůstanu starostou. Děkuji Vám za povzbuzení. Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Jan

Když nastoupíte do parlamentu, budete mit mene casu na Prahu 7. Chcete ee tam vzdat funkce? Nebo jak to hodlate resit?

Odpovídá: Jan Čižinský

Hezký den, Prahu 7 neopustím, máme tady skvělý tým na radnici. Určitě zůstanu starostou. A zvládnout se to dá právě díky našemu týmu PRAHA 7 SOBĚ. Koneckonců jako učitel jsem vždy měl dvě zaměstnání. Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Marek

Dobrý den, proč jste se nepřidal ke Starostům, ale kandidujete za Lidovce?

Odpovídá: Jan Čižinský

Hezký den, členem KDU-ČSL jsem dlouhou dobu, přes deset let. A nyní mne ale velmi mrzí, že nejdeme se Starosty dohromady. Jan Farský byl mým vzorem jako pro starostu, máme velmi podobné názory, oba jsme skauti... Měli jsme jít společně. Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: MK

A třetí otázka, jaký je Váš pohled na drogy a drogovou prevenci? prosazujete spíše realistický nebo represivní pohled? Myslíte, že více Kontaktních center pro uživatele drog v Praze by bylo ku prospěchu, respektive odborníci se shodují že ano, ale proč to nejde prosadit? A jaký máte názor na aplikační místnosti, které jsou běžné v západních zemích?

Odpovídá: Jan Čižinský

Hezký den, v tomto dám na názor odborníků. Pokud se odborníci shodnou, budu se jim snažit vyjít vstříc. Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: MK

Jak pohlížíte na současnou bytovou situaci? Zmíněné sociální bydlení v otázkách je dobrý nástroj k integraci sociálně znevýhodněných skupin. Jak ale řešit neúnosnou situaci v Praze s byty pro seniory nebo rodiny s dětmi. Z vlastní zkušenosti byl skok po narození dítěte opravdu obrovský. Z bezdětné rodiny s příjmem střední třídy jsme se rázem po vypadnutí jednoho platu dostali díky drahému bydlení na hranici pobírání příspěvku na bydlení...

Odpovídá: Jan Čižinský

Hezký den, za vysoké ceny nájmů i bytů může celá řada faktorů – zastavení přípravy projektů během poslední krize, změny ve stavebních předpisech, atraktivita Prahy, masivní investování do bydlení ze strany investorů, sám rychlý růst cen je také velkým motorem opět růstu, průtahy ve stavebních řízeních, sdílená možnost pronájmu přes airbnb… Město a stát může pomoci ve třech oblastech – zrychlit odvolací řízení na magistrátu, stabilizovat stavební předpisy, a domluvit se s airbnb na pravidlech. Ale ani případné zlevnění bytů (což se téměř jistě nestane, pokud nezasáhne nějaká krize) nevyřeší nedostupnost bydlení pro mnoho lidí. A zdražování bydlení a vytlačování chudších lidí z města je negativní jev úplně pro všechny. Město má zůstat co nejrůznější. Proto je sociální či dostupné bydlení potřeba a je nutné, aby magistrát začal domlouvat plánovací smlouvy (ve kterých si právě domluví například část postavených bytů), což se nyní i přes mé výzvy, bohužel neděje. Mým cílem je, aby sociální či dostupné bydlení fungovalo v Praze 7 i v celé Praze. V Praze 7 se nám to, myslím, docela daří. A pokud se podíváte na stavebnictví v Praze 7, Praha 7 se pod vedením našeho týmu PRAHA 7 SOBĚ rozvíjí transparentně a pružně. Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Honza

Dobry den, pane starosto, sleduji Vase aktivity na radnici MC Praha 7 a fandim Vam. Z tohoto duvodu bych Vas rad podporil i v nastavajicich volbach, ale rad bych znal jeste Vase nazory na podporu sexualnim mensin? Jaky je napr. Vas nazor na registrovane partnerstvi stejnopohlavnich paru? Souzni Vase nazory s oficialnim pohledem KDU CSL na tuto problematiku? Dekuji za odpoved!

Odpovídá: Jan Čižinský

Hezký den, registrované partnerství je uzákoněno a není důvod na tom něco měnit. Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Michal X.

Dobrý den. Zaujal mě Vás záměr pohřbít výstavu plastinovaných lidských těl. Ale, nezkusil jste se zamyslet, proč se něco takového této (a příbuzným) výstavám po celém světě zatím nikdy nestalo?

Odpovídá: Jan Čižinský

Hezký den, úcta k mrtvým je spjata s úctou k živým lidem. Ta výstava je eticky zcela nepřijatelná, ale hlavně v naší zemi probíhala zcela nelegálně. Proti výstavě mrtvých lidí jsem zasáhl ve chvíli, kdy jsem zjistil, že podle zákona je jako starosta mám pohřbít. Proč ta výstava byla nepřijatelná a nelegální? Porušovala jak zákon o pohřebnictví tak zákon o zdravotnických službách.
1) neexistují žádné souhlasy těch vystavovaných lidí, a jak by také mohly, když je vystavována například zemřelá těhotná matka s dítětem – jak může dojít k takové situaci, že zemře jak matka, tak dítě v jednu chvíli a jejich těla jsou využitelná a ještě existuje jejich souhlas s vystavováním?!
2) s lidskými těly nezacházelo zdravotnické zařízení za účelem vzdělávání, ale agentura za účelem zisku,
3) i anatomové mají zato, že takováto výstava je nepřijatelná v dnešní době 3D tiskáren.
Moje snaha o to, aby tato výstava již nikdy do naší země nepřijela, pokračuje. Nyní si dopisujeme s Ministerstvem zdravotnictví.
Tu výstavu by se mi podařilo pohřbít, pokud by mi pomohla policie, která na to podle zákona má právo. Napsala ale, že by podobný postup považovala za příliš invazivní.
Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Vilém z Veselí

Jak tipujete výsledek voleb? Myslíte, že hnutí ANO směřuje k drtivému vítězství? Děkuji Vilém

Odpovídá: Jan Čižinský

Vážený pane Viléme, doufám že ne, dělám pro to jako kandidát za konkurenční stranu maximum! Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Frank

Dobrý den,
jste dobrý starosta Prahy 7. Díky.
Chci se zeptat, jak je to s rekonstrukcí Libeňského mostu a navazující Dělnickou ulicí ? Jistě mi dáte za pravdu, že Dělnická je ostudou Holešovic.
Děkuji

Odpovídá: Jan Čižinský

Hezký den, dám Vám za pravdu. U Libeňského mostu usiluji o rekonstrukci, ale ta není nutně navázána na ulici Dělnickou. Praha 7 na takové velké rekonstrukce nemá peníze, ale domlouváme jak úpravu zastávek Na Maninách na bezbariérové tak rekonstrukci Dělnické. Nemohu nyní nic slíbit, protože to není v mé gesci, ale o problému, který líčíte, víme a aktivně jej řešíme. Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Miroslav

Otazky mam dve.
Neni vam hloupe, ze delate cesku mezinarodni ostudu nesmyslnym bojem proti zajimave edukativni vystave?
A druha otazka. Nenapadlo vas nekdy, ze kdybyste energii venovanou nesmyslnemu boji s developery radsi venoval tomu aby jste se s nimi dohodl na tom aby mysleli na dost parkovacich mist a nechavali v projektech proluky pro stavby obcanske obsluznosti, ze by se v praze zilo lip a levneji? ( Nerikam, ze obcas developeri nevymysli ptakoviny...jako je zastaveni parku a podobne, proti kterym bojovat je dobre).
Ono byt proti vsemu a vsem neni hrdinstvi.
Mrzi me, ze si pouze tvorite levne PR misto abyste myslel na lidi, kteri vas plati.

Odpovídá: Jan Čižinský

Hezký den, úcta k mrtvým je spjata s úctou k živým lidem. Ta výstava je eticky zcela nepřijatelná, ale hlavně v naší zemi probíhala zcela nelegálně. Proti výstavě mrtvých lidí jsem zasáhl ve chvíli, kdy jsem zjistil, že podle zákona je jako starosta mám pohřbít. Proč ta výstava byla nepřijatelná a nelegální? Porušovala jak zákon o pohřebnictví tak zákon o zdravotnických službách.
1) neexistují žádné souhlasy těch vystavovaných lidí, a jak by také mohly, když je vystavována například zemřelá těhotná matka s dítětem – jak může dojít k takové situaci, že zemře jak matka, tak dítě v jednu chvíli a jejich těla jsou využitelná a ještě existuje jejich souhlas s vystavováním?!
2) s lidskými těly nezacházelo zdravotnické zařízení za účelem vzdělávání, ale agentura za účelem zisku,
3) i anatomové mají zato, že takováto výstava je nepřijatelná v dnešní době 3D tiskáren.
Moje snaha o to, aby tato výstava již nikdy do naší země nepřijela, pokračuje. Nyní si dopisujeme s Ministerstvem zdravotnictví.
Tu výstavu by se mi podařilo pohřbít, pokud by mi pomohla policie, která na to podle zákona má právo. Napsala ale, že by podobný postup považovala za příliš invazivní.

A ohledně spolupráce s investory. Mým cílem je, aby fungovala Praha 7 i Praha. A pokud se podíváte na stavebnictví v Praze 7, Praha 7 se pod vedením našeho týmu PRAHA 7 SOBĚ rozvíjí transparentně a pružně. Děláme přesně to, co po nás v této otázce požadujete.

Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: David Mateju

Dobry den, proc, kdyz vadi neco vam, chcete to zakazat vsem ostatnim? Neprijde vam to jako, velmi mirne receno, totalitni zpusob mysleni a chovani? Ano, narazim zejmena na vystavu balzamovanych tel, ale i na vsechny ostatni nesmyslne regulace a zakazy, kterymi KDU-CSL spolu se svymi soukmenovci ve vlade omezujete a "vychovavate" spolecnost.

Odpovídá: Jan Čižinský

Vážený pane Matějů, úcta k mrtvým je spjata s úctou k živým lidem. Ta výstava je eticky zcela nepřijatelná, ale hlavně v naší zemi probíhala zcela nelegálně. Proti výstavě mrtvých lidí jsem zasáhl ve chvíli, kdy jsem zjistil, že podle zákona je jako starosta mám pohřbít. Proč ta výstava byla nepřijatelná a nelegální? Porušovala jak zákon o pohřebnictví tak zákon o zdravotnických službách.
1) neexistují žádné souhlasy těch vystavovaných lidí, a jak by také mohly, když je vystavována například zemřelá těhotná matka s dítětem – jak může dojít k takové situaci, že zemře jak matka, tak dítě v jednu chvíli a jejich těla jsou využitelná a ještě existuje jejich souhlas s vystavováním?!
2) s lidskými těly nezacházelo zdravotnické zařízení za účelem vzdělávání, ale agentura za účelem zisku,
3) i anatomové mají zato, že takováto výstava je nepřijatelná v dnešní době 3D tiskáren. Moje snaha o to, aby tato výstava již nikdy do naší země nepřijela, pokračuje. Nyní si dopisujeme s Ministerstvem zdravotnictví.
Tu výstavu by se mi podařilo pohřbít, pokud by mi pomohla policie, která na to podle zákona má právo.
Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: NovotnA Monika

Výstava The bodies tu probíhá snad už přes deset let...Proč proti ní bojujete až teď?

Odpovídá: Jan Čižinský

Vážená paní Novotná, úcta k mrtvým je spjata s úctou k živým lidem. Ta výstava je eticky zcela nepřijatelná, ale hlavně v naší zemi probíhala zcela nelegálně. Proti výstavě mrtvých lidí jsem zasáhl ve chvíli, kdy jsem zjistil, že podle zákona je jako starosta mám pohřbít. Proč ta výstava byla nepřijatelná a nelegální? Porušovala jak zákon o pohřebnictví tak zákon o zdravotnických službách.
1) neexistují žádné souhlasy těch vystavovaných lidí, a jak by také mohly, když je vystavována například zemřelá těhotná matka s dítětem – jak může dojít k takové situaci, že zemře jak matka, tak dítě v jednu chvíli a jejich těla jsou využitelná a ještě existuje jejich souhlas s vystavováním?!
2) s lidskými těly nezacházelo zdravotnické zařízení za účelem vzdělávání, ale agentura za účelem zisku,
3) i anatomové mají zato, že takováto výstava je nepřijatelná v dnešní době 3D tiskáren.
Moje snaha o to, aby tato výstava již nikdy do naší země nepřijela, pokračuje. Nyní si dopisujeme s Ministerstvem zdravotnictví.
Tu výstavu by se mi podařilo pohřbít, pokud by mi pomohla policie, která na to podle zákona má právo. Napsala ale, že by podobný postup považovala za příliš invazivní.
Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Jan Horák

Dobrý den, pane starosto, mám jeden lokální dotaz. Chystá se kromě stavby hotelu u Sparty i zvýšení jižní tribuny stadionu? Máme z toho obavy... JH

Odpovídá: Jan Čižinský

Vážený pane Horáku, podle toho, co vím, chce Sparta stadion opravit a opravdu zarovnat výšku jak hotelu, tak stadionu do jedné roviny s takzvaným Molochovem. Pokud jste sousedé Sparty, staňte se prosím účastníky řízení, abyste přesně věděli, co se chystá. Zatím ale žádné řízení ohledně záměru na opravu stadionu neběží. Když mi pošlete kontakt, upozorníme Vás, až řízení začne. Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: MK

Pane Starosto, v poslední době na mě vykukuje reklama s ledničkou. Jak chcete zabránit dovozu závadných potravin? Vždyť jde většinou pouze o výrobní chybu, jinak vše podléhá veterinárním kontrolám. Přijde mi hloupé, že to KDU proklamuje, když s tím ministr Jurečka za 4 roky nic neudělal. Respektive, pokud udělal nějaké dílčí kroky, tak ok. Ale mohl to vyřešit rovnou a ne to kouskovat do dalších volebních období...;).

Odpovídá: Jan Čižinský

Dobrý den, vím, že pan ministr Jurečka se tímto problémem zabývá dlouhodobě a podařilo se mu toto téma otevřít v Evropské komisi. Je to mimochodem jedno z mála témat, které politik z naší země v EU otevřel. Má se novelizovat směrnice na ochranu spotřebitele, která by do roku a půl mohla být změněna. Drobná změna by zajistila, že stejně vypadající výrobek bude muset být všude stejný. Ale i otevření tohoto tématu vede ke zlepšení. Firmy se nyní bojí negativní reklamy a samy své výrobky sjednocují. Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Ondra

Dobrý den, nebylo by lepší než prosazovat sociální bydlení v Praze což je samo o sobe nesmysl a povede to jen k dalšímu kupčení s byty, prosazovat decentralizaci vlády. Za vysoké ceny bydlení v Praze můžou krome turistů i vysoké platy úředníků - kdyby se část agendy (nekterá ministerstva) přesenula mimo Prahu - zavedla by se automatizace státní správy - to by pomohlo. Ale Vy si asi nebude podřezávat pod sebou větev (rozpočet jednotlivých úřadů - ten musí růst)

Odpovídá: Jan Čižinský

Hezký den, za vysoké ceny nájmů i bytů může celá řada faktorů – zastavení přípravy projektů během poslední krize, změny ve stavebních předpisech, atraktivita Prahy, masivní investování do bydlení ze strany investorů, sám rychlý růst cen je také velkým motorem opět růstu, průtahy ve stavebních řízeních, sdílená možnost pronájmu přes airbnb a další… Město a stát může pomoci ve třech oblastech – zrychlit odvolací řízení na magistrátu, stabilizovat stavební předpisy, a domluvit se s airbnb na pravidlech. O to usiluji.
Ale ani případné zlevnění bytů (což se téměř jistě nestane, pokud nezasáhne nějaká krize) nevyřeší nedostupnost bydlení pro mnoho lidí. A zdražování bydlení a vytlačování chudších lidí z města je negativní jev úplně pro všechny. Město má zůstat co nejrůznější. Proto je sociální či dostupné bydlení potřeba a je nutné, aby magistrát začal domlouvat plánovací smlouvy, což se nyní i přes mé výzvy, bohužel neděje.
A jinak nemám žádný zájem na tom, aby rostl rozpočet úřadů. Mým cílem je, aby fungovala Praha 7 i Praha. A pokud se podíváte na stavebnictví v Praze 7, Praha 7 se pod vedením našeho týmu PRAHA 7 SOBĚ rozvíjí transparentně a pružně. Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Tomáš

Pane starosto, nevadí Vám, že stejnou stranu jako Vy zastupuje i politik takového rázu jako je pan Čunek?

Odpovídá: Jan Čižinský

Hezký den, je pravda, že mám jiné názory než Jiří Čunek. Střet názorů je v pořádku. Pro mne je důležité, aby v naší straně převážily názory bližší mým než názorům Jiřího Čunka. A to se děje. Zdravím Vás Jan Čižinský

16. 10. 2017
Ptá se: Karel

Za věci, které jste zatím udělal, si zasloužíte daleko větší mediální prostor. Jak v tomto ohledu hodnotíte média?

Odpovídá: Jan Čižinský

Hezký den, děkuji Vám za podporu! Na média si nemohu stěžovat, referují o nás a o našich výsledcích hodně. Pochopitelně politik není nikdy spokojen se svým mediálním prostorem :-), ale nemohu si stěžovat. Zdravím Vás Jan Čižinský

 

Právě se děje

Další zprávy