Bartákův exnáměstek žaluje obranu: Za vyhazov chce miliony

Marek Pokorný Marek Pokorný, Vladimír Šnídl
14. 4. 2014 11:40
O návrat na ministerstvo obrany usiluje jedna z hlavních postav éry Martina Bartáka – jeho tehdejší náměstek Jan Fulík.
Jan Fulík
Jan Fulík | Foto: army.cz

Praha - Jako pravá ruka tehdejšího náměstka a posléze ministra obrany Martina Bartáka byl Jan Fulík u řady kontroverzních obchodů ministerstva obrany. Nejdříve jako jeho poradce a poté, co se Barták stal ministrem, i náměstek.

Ať to byl nákup letounů CASA, či projekt přestavby Vojenské nemocnice, zadaný těsně před volbami v roce 2010. Konsorcium s neprůhlednými vlastníky mělo tehdy za šest miliard korun postavit hotel, bazén či podzemní garáže. Když úředníci později smlouvu zrušili, konsorciu jako odškodné vyplatili téměř 150 milionů.

Když pak na ministerstvo nastoupil Bartákův nástupce Alexandr Vondra, musel Fulík místo náměstka opustit. A po asi třech měsících jej pak ministerstvo zcela propustilo pro nadbytečnost. Od té doby se Fulík snaží u soudu dokázat, že se ho ministerstvo zbavilo neprávem. A podal na ministerstvo žalobu.

Soud již jednou Fulíkovu žalobu zamítl. Jenže Městský soud v Praze loni v dubnu jeho verdikt zrušil a vrátil k novému projednání. A Obvodnímu soudu pro Prahu 6 přikázal, aby svůj verdikt lépe odůvodnil.

Pro koho bylo to místo?

Fulík  se domáhá toho, že byl propuštěn neoprávněně. A argumentuje tím, že mu tehdejší ministr Vondra, když jej odvolával z funkce náměstka, slíbil místo zmocněnce pro L-159. A že právě pro něj se poté vytvořilo tabulkové místo „zmocněnec ministra obrany s náplní práce vykonávat hospodaření s majetkem státu a odprodej L159“.

Pravda je, že Vondra krátce po odvolání Fulíka médiím oznámil, že zvažuje další působení Fulíka ve speciální funkci, kterou později přiblíží.

"Vyhlašoval to v tisku, že pro pana Fulíka bude místo zmocněnce," uvedl před soudem tehdejší šéf odboru vnitřní správy Miroslav Štábl, který byl poté pověřen vytvořením nového tabulkového místa zmocněnce pro L-159. Ale současně dodává: "To, že je to pro Fulíka, mu nikdo přímo neřekl, jen si to odvodil z informací, které se nesly ministerstvem."

"Pak proběhly informace, že nabízené místo odmítl, ale nevím jaké. Jen se na chodbě neslo, že Fulík místo odmítl. Nevím, proč nenastoupil na místo zmocněnce, asi dostal jinou nabídku," dodal Štábl.

Jen jeho utkvělá představa

Samo ministerstvo tvrzení, že nově vytvořené místo bylo určeno právě pro Fulíka, odmítá. "To je jeho utkvělá představa, že měl získat toto místo. Ministr to popřel," uvedl Ivan Keller, který ministerstvo ve sporu před soudem zastupuje. Ministerstvo prý Fulíkovi nabídlo jiné odpovídající místo, které ale odmítl. "Nabídlo se mu místo a on ho odmítl, tak dostal výpověď podle zákona z organizačních důvodů," řekl.

Ve sporu se chvílemi ztrácela i soudkyně. A to když se mluvilo o konkrétních místech, která byla volná či případně nabízená Fulíkovi, a došlo v doslovné popisy názvů jednotlivých funkcí.

"Kdyby ministerstvo ubralo počet slov, kterými označuje funkce, ušetřilo by se hodně peněz z veřejných prostředků. Aby jedno místo mělo tři názvy, to je šílený, to by se ušetřilo papíru i inkoustu," komentovala proces soudkyně Andrštová.

Zaplaťte letenku pro svědka

Nový verdikt ale jen tak nepadne. Proces se nyní táhne kvůli tomu, že Fulík trvá na výpovědi nynějšího velvyslance u NATO Jiřího Šedivého, který jej na postu prvního náměstka nahradil.

Šedivý je ale nyní v Bruselu a na předvolání k soudu reagoval, že letenka by přišla na patnáct tisíc korun. "Jestli ho chcete předvolat na konkrétní termín, musíte složit zálohu na letenku," oznámila poté Fulíkovi soudkyně Petra Andrštová.

Nakonec se ale s Fulíkem dohodla na kompromisu: Soud si zjistí, kdy bude Šedivý v Česku, a na to období nařídí jednání.

Spor o návrat, či o miliony?

Zda se Fulík chce skutečně vrátit, není jisté. Nyní má totiž klidné místo na Pražském hradě, kde dělá šéfa bezpečnostního odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Spíše tak hraje o náhradu za ušlou mzdu – pokud by totiž soud potvrdil, že jeho výpověď byla neplatná, mohl by získat více než dva miliony korun. "V případě úspěchu náleží zaměstnanci náhrada platu ve výši průměrného výdělku," potvrzuje mluvčí resortu Jiří Caletka.

Sám Fulík se ke svému sporu jakkoliv odmítá vyjadřovat. "Je to banální pracovněprávní spor a je mi líto, že se musí řešit takto," řekl pouze.

 

Právě se děje

Další zprávy