Moje e-maily nabízeli za 100 tisíc Blesku, tvrdí Babiš. Případ vyšetřuje policie

Michal Štůsek Michal Štůsek
Aktualizováno 15. 2. 2016 14:26
Bohuslav Sobotka možná brzy bude mít dalšího kolegu z vlády, který se stal terčem útoku hackerů. Policie před pár dny začala prověřovat, jestli se nestal obětí útoku také Andrej Babiš, respektive jeho e-mailová schránka. Podezření se objevilo poté, co podle Babiše dostala redakce deníku Blesk nabídku koupit za 100 tisíc korun jeho e-mailovou korespondenci. Redakce Blesku odmítla tuto informaci potvrdit a odkázala na policii. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu přiznal, že napadení e-mailové pošty prověřují.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Economia

PrahaPolicie začala v minulých dnech prověřovat, jestli se někdo naboural ministrovi financí Andreji Babišovi do e-mailu. Podezření se objevilo poté, co podle Babiše dostala redakce deníku Blesk nabídku koupit za 100 tisíc korun jeho e-mailovou korespondenci. Vydavatel Blesku odmítl tuto informaci potvrdit a odkázal v celém případu na policii.

Informaci, se kterou přišel jako první server Neovlivní.cz, potvrdil jak samotný Babiš, tak i mluvčí protimafiánského útvaru Pavel Hanták, pod který případ spadá. V tuto chvíli ale není jasné, jestli se Babišovi skutečně někdo do e-mailové schránky dostal, nebo ne.

“Dozvěděl jsem se to od policie,” vzkázal Neovlivní.cz ministr financí. Následně ale zpochybnil, že by se do jeho e-mailu někdo dostal. "Nic nemají," dodal s tím, že podle jeho informací měl nabídku s e-maily dostat deník Blesk. Cena byla 100 000 korun.

Redakce Blesku vzhledem k probíhajícímu vyšetřování odmítla tvrzení ministra komentovat. "Všechny dotazy směrujte na Policii ČR," vzkázala Aktuálně.cz mluvčí vydavatelství Czech News Center Adéla Mikešová.

"Na našem útvaru probíhá v souvislosti s napadáním e-mailové pošty prověřování. Nebudeme však poskytovat žádné informace k předmětu či rozsahu prověřování a také se nebudeme vyjadřovat k žádným osobám," reagoval mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Terčem útoku Sobotka

Babiš by nebyl zdaleka jediným politikem, který se v poslední době stal terčem kybernetického útoku. Na začátku roku se hackeři nabourali do e-mailu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Úřad vlády sice pravost korespondence zveřejněné na neonacistickém webu nepotvrdil, několik jejích účastníků ale ano.

Sobotka tehdy prohlásil, že se opakovanými útoky hackerů nenechá zastrašit. "Opakovanými útoky hackerů na moji osobu a na politiku, kterou prosazuji, se nenechám jakkoli zastrašit nebo ovlivnit. Vláda bude dál prosazovat program a plnit závazky, které jsme dali občanům naší země," uvedl.

Na ministerského předsedu hackeři zacílili už v prosinci, kdy se zmocnili jeho twitterového účtu. Falešné tweety, které volaly po boji proti uprchlíkům a označovaly je za invazní armádu, zůstaly na profilu předsedy vlády přibližně sedm hodin. Vzkazy obsahovaly i odkazy na články a videa podněcující strach z uprchlíků a nenávist vůči nim.

 

Právě se děje

Další zprávy