Praha - Správa hmotných rezerv zatím marně hledá od únorového příchodu nového šéfa Pavla Švagra cesty k větší otevřenosti svých obchodů.
Švagr sice chce odtajnit smlouvy s firmami, kterým svěřila ochranu státních strategických zásob, jenže státní organizaci se nedaří vyjednat podmínky smluvních dodatků, které by jí větší transparentnost umožnily.
Série schůzek s firmami, mezi kterými je i společnost patřící ministru financí Andreji Babišovi, začala na jaře. Dosud však stát se soukromými společnostmi nedokázal najít přijatelný kompromis.
O důvodech nikdo nechce nahlas hovořit s odkazem na neveřejné obchodní jednání. Podle informací deníku Insider jsou však vyjednávání velmi tvrdá a soukromé společnosti zatím všechny návrhy státní firmy odmítly.
"Po telefonu nic říkat nebudu. A pokud se to týká správy státních rezerv, ptejte se tam," odmítá se o rozhovorech se státem bavit Vladimír Česal, jednatel blovické společnosti Zeten, která státu skladuje obilí.
Neúspěšného vyjednávání o zásobách obilovin se kromě Zetenu účastní i společnost Navos, která patří do koncernu Agrofert ministra financí a lídra vládního hnutí ANO Andreje Babiše.
Proč se jednání v poslední době neposunula, zdůvodnil mluvčí holdingu Agrofert Karel Hanzelka dovolenými klíčových vyjednavačů. "Bylo období dovolených, pokračovat v jednání budeme v následujících týdnech. Hmatatelný výstup lze očekávat pravděpodobně na konci září," uvedl Hanzelka.
Sám Babiš se k vyjednávání rovněž nevyjadřuje, dokonce se ho prý ani neúčastní. "Jednáme pouze s vedením společnosti Navos. Pan Babiš do těchto jednání nezasahuje," ujistil mluvčí Správy státních hmotných rezerv Jakub Linka.
Proč se mě ptáte?
"Nechápu, proč se mě na to ptáte. Obraťte se na Agrofert,” řekl Insideru ministr financí a dodal, že správa rezerv je zcela mimo jeho kompetenci. „O správě hmotných rezerv rozhoduje ministr průmyslu, pan Mládek. A šéf správy rezerv je nominantem ČSSD,” dodal Babiš.
Ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD deníku Aktuálně.cz už dříve řekl, že s Babišem o správě rezerv nikdy nejednal.
I proto Babiš opakovaně popírá jakékoliv podezření ze střetu zájmů, kterému jeden z nejbohatších českých podnikatelů čelí prakticky od počátku své politické kariéry především právě kvůli obchodům jeho firem se státními hmotnými rezervami.
Začátkem srpna přitom Babiš smetl ze stolu návrh lidoveckého předsedy Pavla Bělobrádka, který chtěl zavést speciální vládní výbor pro dohled nad obchody správy rezerv.
Bělobrádek chtěl mimo jiné zjistit, zda obchody se správou rezerv nepřinášejí Agrofertu neúměrný profit. Návrh podpořil i premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD, šéf ANO však byl proti. Podle něj výbory pouze brzdí ministry v práci. „Kolegové navrhují výbory často. Myslím, že bychom měli spíš pracovat než sedět na výborech,“ řekl Babiš deníku Právo.
Licitace o cenách
Agrofert se správou rezerv v současnosti nejedná pouze o odtajnění kontraktů, ale zároveň i o cenách zásob obilovin, které Navos státu schraňuje. Ani tam ale zatím nedošlo k dohodě.
Zásoby se totiž musí po určitém čase obměňovat a nyní se vedou spory o cenách. Za kolik Navos prodá státu ze sýpek staré obilí a za kolik do nich nakoupí nové. Ceny se totiž neustále mění a nikdo nechce prodělat. Podle zasvěcených lidí jde i v tomto případě o tvrdá byznysová jednání, jejichž detaily zůstávají za zavřenými dveřmi.
"Řešíme společně celý komplex souvisejících smluv, jehož součástí jsou i jednání o zpětných odkupech takzvaných rotačních zásob. Vzhledem k tomu, že jednání v současné době právě probíhají a zatím nemají konkrétní výsledek, nemůžeme tuto záležitost blíže komentovat," říká mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
Odteď už transparentně
Šéf správy rezerv Pavel Švagr chce odtajnit smlouvy uzavřené za předchozích vedení, například za jeho předchůdce Ondreje Páleníka obžalovaného ze zneužití vojenských špionů v takzvané kauze Nagyová. Nové kontrakty již klauzuli o zveřejnění mají. "Obsahují ustanovení, které umožní jejich zveřejnění v zákonném rozsahu," sdělil mluvčí správy Jakub Linka.
Správa rezerv se tímto opatřením chce zbavit pověsti problémové instituce, na jejíž podivné hospodaření opakovaně poukazují ve svých výročních zprávách například agenti Bezpečnostní informační služby.
Článek vyšel v pátek 29. srpna 2014 v sesterském deníku Insider.