Správa rezerv rozšíří kontroly. Nabere proto nové lidi

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
3. 8. 2014 22:00
Úřad se tak rozhodnul po nedávné kontrole v Německu, kde ve skladu společnosti Viktoriagruppe chyběly statisíce litrů nafty.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: MERO ČR, a.s.

Praha - Správa státních hmotných rezerv chce zpřísnit dohled nad dodržováním smluv ze strany svých partnerů. Po nedávné kontrole v Německu, kde ve skladu společnosti Viktoriagruppe chyběly statisíce litrů nafty, má úřad v plánu nabrat nové lidi, kteří by měli nečekané "razie" provádět. Podle informací deníku Insider půjde až o desítky nových pracovních míst.

"Kontroly budou pokračovat a budou mnohem častější. Správa kvůli tomu přijme a vyškolí další kontrolory," potvrdil Insideru mluvčí správy rezerv Jakub Linka.

Ve středu vládní strana KDU-ČSL oznámila, že chce zřídit národní monitorovací výbor, který by na správu rezerv dohlížel. „My bychom byli velmi rádi, aby se ve státních hmotných rezervách udělal pořádek, protože jsou tady evidentně věci, které v pořádku nejsou,“ řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Podle něj se při častých obchodech hmotných rezerv a koncernu Agrofert může vicepremiér Andrej Babiš dostávat do střetu zájmů.

To však správa rezerv odmítá. "Nový šéf správy Pavel Švagr nechal po svém nástupu prověřit všechny otevřené tendry a některé z nich zastavil. Jednalo se například o výběr bezpečnostní agentury nebo o nákup tisíce tun mraženého masa. Vzhledem k tomu, že ve druhém případě se tendru účastnila i dceřiná firma Agrofertu, odmítá předseda Švagr jakékoliv náznaky na zvýhodňování firem, které patří do tohoto koncernu," řekl k tomu Linka.

Jak nedávno informoval deník Insider, správa rezerv nyní jedná se smluvními partnery o změnách kontraktů, chce je totiž zveřejňovat. Nově uzavírané smlouvy by měly být veřejné automaticky.

"Nové vedení správy už nebude se svými dodavateli uzavírat dlouhodobé smlouvy. Místo toho uzavře smlouvu jen na 2 až 3 roky a pak zase vypíše novou soutěž a výhodnost ceny ověří na trhu," uvedl mluvčí Linka. Cílem podle něj je, aby mohly být nové smlouvy zveřejněny na webových stránkách správy. "U starších smluv jednáme o dodatcích, které by jejich zveřejnění také umožnily," doplnil.

Článek vyšel 1. srpna 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Kanoistka Tereza Fišerová obsadila v Praze třetí místo v úvodním závodu SP ve vodním slalomu. V Troji triumfovala Jessica Foxová z Austrálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy