Správa rezerv rozšíří kontroly. Nabere proto nové lidi

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
3. 8. 2014 22:00
Úřad se tak rozhodnul po nedávné kontrole v Německu, kde ve skladu společnosti Viktoriagruppe chyběly statisíce litrů nafty.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: MERO ČR, a.s.

Praha - Správa státních hmotných rezerv chce zpřísnit dohled nad dodržováním smluv ze strany svých partnerů. Po nedávné kontrole v Německu, kde ve skladu společnosti Viktoriagruppe chyběly statisíce litrů nafty, má úřad v plánu nabrat nové lidi, kteří by měli nečekané "razie" provádět. Podle informací deníku Insider půjde až o desítky nových pracovních míst.

"Kontroly budou pokračovat a budou mnohem častější. Správa kvůli tomu přijme a vyškolí další kontrolory," potvrdil Insideru mluvčí správy rezerv Jakub Linka.

Ve středu vládní strana KDU-ČSL oznámila, že chce zřídit národní monitorovací výbor, který by na správu rezerv dohlížel. „My bychom byli velmi rádi, aby se ve státních hmotných rezervách udělal pořádek, protože jsou tady evidentně věci, které v pořádku nejsou,“ řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Podle něj se při častých obchodech hmotných rezerv a koncernu Agrofert může vicepremiér Andrej Babiš dostávat do střetu zájmů.

To však správa rezerv odmítá. "Nový šéf správy Pavel Švagr nechal po svém nástupu prověřit všechny otevřené tendry a některé z nich zastavil. Jednalo se například o výběr bezpečnostní agentury nebo o nákup tisíce tun mraženého masa. Vzhledem k tomu, že ve druhém případě se tendru účastnila i dceřiná firma Agrofertu, odmítá předseda Švagr jakékoliv náznaky na zvýhodňování firem, které patří do tohoto koncernu," řekl k tomu Linka.

Jak nedávno informoval deník Insider, správa rezerv nyní jedná se smluvními partnery o změnách kontraktů, chce je totiž zveřejňovat. Nově uzavírané smlouvy by měly být veřejné automaticky.

"Nové vedení správy už nebude se svými dodavateli uzavírat dlouhodobé smlouvy. Místo toho uzavře smlouvu jen na 2 až 3 roky a pak zase vypíše novou soutěž a výhodnost ceny ověří na trhu," uvedl mluvčí Linka. Cílem podle něj je, aby mohly být nové smlouvy zveřejněny na webových stránkách správy. "U starších smluv jednáme o dodatcích, které by jejich zveřejnění také umožnily," doplnil.

Článek vyšel 1. srpna 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy