Babiš uvízl v kauze podezřelého byznysu v daňových rájích. Vše o Pandora Papers

Helena Truchlá Jan Horák Kateřina Hovorková Helena Truchlá, Jan Horák, Kateřina Hovorková
Aktualizováno 4. 10. 2021 18:41
Premiér Andrej Babiš (ANO) se musí vypořádat před volbami s vážným problémem. Celosvětová skupina investigativních novinářů upozornila na to, že prostřednictvím firem v daňových rájích nakupoval nemovitosti za stovky milionů korun. Babiš přitom takové podnikání sám kritizoval. Nyní se obhajuje tím, že v dané době ještě nebyl v politice. Aktuálně.cz přináší základní přehled kauzy Pandora Papers.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Kačer

Udělali všichni zmínění něco nelegálního?

Vlastnit majetek v některém z daňových rájů samo o sobě není nelegální. Lidé pro to mohou mít i legitimní důvody, jako je například ochrana před perzekucí nedemokratickými režimy. Cílem může být "kreativní", nicméně stále legální daňové účetnictví. Britský expremiér Tony Blair takto s manželkou ušetřil víc než 300 tisíc liber (bezmála devět milionů korun). 

V daňových rájích mohou lidé uskladňovat i majetek nebo peníze, které by podle oficiálních, přiznaných údajů vlastnit vůbec neměli, protože například pochází z trestné činnosti. "Utajení, které daňové ráje dovolují, je dělá atraktivními pro daňové podvodníky a aktéry v praní špinavých peněz. Z nich někteří jsou ve spisech odhaleni," píše server Guardian. Obžalován nebo odsouzen ale zatím nikdo z jmenovaných nebyl. 

Motivací může být i snaha zakrýt skutečné bohatství v situaci, kdy dotyčný vystupuje jako bojovník proti oligarchům a korupci. Problematické je to ale v případě, že dotyčný podléhá povinnosti své vlastnictví a příjmy nahlašovat, jak s tím počítá i český zákon o majetkových přiznáních politiků.

Majetek, který byl díky odhalení Pandora Papers možné připsat prominentním boháčům, zahrnuje kromě peněz i luxusní nemovitosti (jako v případě Andreje Babiše), jachty, ukradené starožitnosti z Kambodži nebo třeba obraz od Pabla Picassa.

 

Právě se děje

Další zprávy