Snaha získat Babišem slibovanou analýzu neziskovek ukázala, že žádná neexistuje

Martin Ťopek Martin Ťopek
3. 1. 2019 5:30
"Vůbec nesledujeme náklady na neziskové organizace. Já se ptám, kam ty peníze jdou? Je v tom nekonečný nepořádek," rozčiloval se v srpnu premiér Andrej Babiš. A oznámil, že zatímco stát se o to nikdy nezajímal, on zadal analýzu, která financování neziskovek státem zmapuje. Když se ale nyní redakce Aktuálně.cz snažila dokument získat, ukázalo se, že žádná analýza podle vyjádření Úřadu vlády nikdy nevznikla.
Premiér Andrej Babiš tvrdil, že rozklíčuje financování neziskovek státem, aby nedocházelo k plýtvání penězi. Slibovaná analýza však neexistuje.
Premiér Andrej Babiš tvrdil, že rozklíčuje financování neziskovek státem, aby nedocházelo k plýtvání penězi. Slibovaná analýza však neexistuje. | Foto: Veronika Ljuba Bucková

Premiér Andrej Babiš hovořil o zpracovávání dokumentu na jedné z tiskových konferencí po jednání vlády. "Děláme analýzu. Poprvé v historii této země se tím premiér zabývá. Když jsem byl ministrem financí a žádal jsem o to (premiéra Bohuslava) Sobotku, tak ho to nezajímalo," řekl premiér novinářům.

Tvrdil tehdy, že ještě do konce prázdnin hodlá vláda řešit jak výdaje neziskových organizací za rok 2017, tak plnění a očekávání na 2018 a návrh na 2019.

"Hlavní úkol je, že ministerstvo financí zajistí úpravu integrovaného informačního systému státní pokladny tak, aby v něm bylo možné sledovat finanční toky, a tedy i dotace podle jednotlivých příjemců," řekl premiér. Doplnil, že ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) má do konce srpna dodat vládě analýzu ohledně peněz, které stát poskytuje neziskovým organizacím.

Deník Aktuálně.cz se proto snažil zmíněný dokument získat. Zpočátku nikdo jeho vznik nerozporoval. Mluvčí vlády Petra Doležalová pouze na žádost opakovaně uváděla, že analýza ještě není hotová a vláda na ní stále pracuje.

Po odeslání žádosti s odvoláním na zákon o svobodném přístupu k informacím došel z Úřadu vlády nejprve na konci listopadu odkaz na dokument Rozbor financování nestátních neziskových organizací za rok 2016. Ten však vznikl ještě předtím, než se hospodaření neziskovek stalo vládním tématem, a tak ho Babiš nemohl na konci srpna nechat vypracovat.

Až po zaslání odvolání došla z Úřadu vlády další reakce, že požadovaná analýza neexistuje. "Žádný dokument týkající se hospodaření neziskových organizací nebyl Úřadem vlády za rok 2017 a ani za rok 2018 zpracován ani jeho zpracování nebylo zadáno jinému subjektu," zněla odpověď z právního oddělení vlády s tím, že nic novějšího, než je zmíněný rozbor za rok 2016, neexistuje.

Deník Aktuálně.cz se proto obrátil i na tiskové mluvčí premiéra Andreje Babiše s dotazem, komu a jakou analýzu vlastně zadal. Žádná odpověď však nepřišla.

Ani ministerstvo financí nepotvrdilo původní Babišova slova o tom, že vznikne analýza hospodaření neziskových organizací. Podle mluvčího Jakuba Vintrlíka dal resort dohromady jednu excelovskou tabulku s výdaji jednotlivých ministerstev na neziskovky za roky 2013 až 2017. "O tento souhrnný přehled požádal rozpočtový výbor sněmovny," dodal Vintrlík.

Kritika přišla po ohlášení miliardových úspor

Neziskové organizace kritizovaly výrok ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) ze začátku srpna, že by z 14 miliard korun ročních dotací pro neziskové organizace ráda ušetřila tři miliardy. Právě po vlně kritiky, která směřovala i na premiéra, Babiš uvedl, že vláda bude postupovat podle analýzy, kterou nechal vypracovat.

Senátorka zvolená za KDU-ČSL a ředitelka pardubické školy Svítání Miluše Horská však upozorňuje, že analýza, která by pravdivě ukázala celkové toky peněz do neziskovek, může na vládní úrovni jen těžko vzniknout.

Mimo jiné upozornila, že peníze neposkytují jen vládní organizace nebo ministerstva, ale také například kraje. "Ukázalo se, když jsem se před třemi lety snažila zjistit čísla alespoň z krajů, že to téměř není možné. Každý kraj se k tomu staví po svém, to znamená, že čísla prostě nelze sečíst," řekla Horská.

Poukázala třeba na to, že se do celkové sumy na neziskovky běžně započítávají i peníze, které města či obce dávají na vlastní příspěvkové organizace. Pokud se pak taková čísla sejdou k "centrální" analýze, ta nemůže podávat pravdivý obraz. "Premiér dělá rychlé úsudky, rychlá řešení a všechno zařídí on. Ale tady je to tak složité, že to prostě nejde," dodala Horská.

Andrej Babiš po jednání vlády kritizuje neziskové organizace:

Vláda se kvůli rekonstrukci Strakovy akademie sešla v Hrzánském paláci. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 3 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy