Babiš se chystá do Sapy. V tržnici chce přesvědčit Vietnamce o výhodách elektronické evidence tržeb

Jak se vypořádat s novým zákonem o elektronické evidenci tržeb, se chystá vysvětlit vietnamským obchodníkům sám autor myšlenky povinných stvrzenek. Ministr financí Andrej Babiš pořádá v neděli seminář o EET přímo ve známé tržnici SAPA.
Pozvánka Andreje Babiše na seminář do tržnice Sapa | Video: etrzby.cz

Praha - Jestliže čeští obchodníci říkají, že toho stále o chystané elektronické evidenci tržeb moc nevědí, vietnamští prodejci na tom nejspíš budou ještě hůř. Andrej Babiš to chce změnit a míří ještě s dalšími pracovníky ministerstva do největší pražské vietnamské tržnice Sapa.

V neděli dopoledne tam pod názvem "Fámy a fakta o EET" chystá společnou konferenci se zástupci finančních úřadů, Svazu vietnamských podnikatelů a Svazu vietnamských studentů a mládeže. Dokonce na webu finanční správy zveřejnil videopozvánku, kde na setkání láká společně s vietnamským spoluobčanem.

Babiš navíc nebude promlouvat sám. Přednášet o výhodách nového pravidla bude například náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

"Pan ministr velmi stojí o komunikaci s vietnamskou komunitou a na toto setkání se těší. Hodlá ji seznámit se všemi detaily elektronické evidence tržeb," uvedla mluvčí ministra financí Lucie Kubovičová.

Samotný Babiš vysvětlil, že spolupráce s vietnamskou komunitou bude dlouhodobá a seminář je prvním krokem. "Jsme připraveni jim při přípravě EET maximálně pomáhat. Pomáháme jim také připravit brožuru, webové stránky, plánujeme semináře a širší koncepci finanční gramotnosti speciálně určenou pro tuto komunitu," řekl ministr Aktuálně.cz.

Podle předsedy Česko-vietnamské společnosti Marcela Wintera bude zájem ze strany Vietnamců veliký. "Do restaurace, kde se to koná, se vejde jen asi 150 lidí, což je málo. Proto jsme navrhovali, aby dostatečné instrukce o EET dostal každý obchodník, nejlépe ve vietnamštině," řekl Winter.

Ministr Babiš se v minulosti do vietnamských obchodníků nemilosrdně obul, když je loni v březnu během debaty o chystaném zákonu ve Sněmovně označil za největší neplatiče daní u nás . "Zavedení elektronické evidence tržeb se vlastně vůbec netýká živnostníků. Jedná se o Vietnamce, kteří, jak známo, neplatí daně,” řekl tehdy. Česko-vietnamská společnost vzápětí jeho výpad označila za trapný.

Už po pár dnech se ale Babiš Vietnamcům omluvil:  "Mnoho Vietnamců platí daně, těm se omlouvám, pokud jsem se jich dotknul," napsal na sociálních sítích Twitter a Facebook. Omluvu po něm žádala Česko-vietnamská společnost, podle níž šlo o nepřípustné zevšeobecnění.

S předsedou Marcelem Winterem dohodl zvláštní prezentace o elektronické evidence tržeb pro vietnamské obchodníky. "Oni se o nový zákon EET zajímají. Je to s nimi stejně jako s českými obchodníky, někteří jsou pro, jiní zase proti," dodal Winter.

Zavedení EET schválila Sněmovna navzdory obstrukcím opozice letos v únoru. Pravicová opozice označila za nedemokratické ukončení rozpravy a na konci května představila návrh na zrušení zákona k Ústavnímu soudu. EET by měla být v první fázi spuštěna od 1. prosince pro hotely a restaurace. Další firmy se budou zapojovat v následujících měsících.

Byl bych nejspokojenější, kdyby byla EET o rok odložená, finanční správa by se měla zaměřit na velké podvody, říká daňový expert Jiří Žežulka | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy