Mimořádná zpráva

Babiš: Za přílivem uprchlíků je vývoz západních hodnot

Josef Pravec
1. 7. 2015 18:45
Ministr financí poskytl rozhovor týdeníku Ekonom. Uprchlíci podle Andreje Babiše přicházejí často ze zemí, kde Západ neuspěl s vývozem svých hodnot.
Foto: Libor Fojtík

Praha – Už nejen lepší výběr daní je tím, co pohlcuje ministra financí Andreje Babiše. Mezi jeho priority se začala řadit i zahraniční politika, což zřejmě souvisí s jeho tvrzením, že by po příštích volbách chtěl být premiérem - pokud možno většinové vlády.

"Nedávno jsem obědval s 35 velvyslanci zemí Evropské unie a Evropské zóny volného obchodu. Dělal jsem pro ně party u sebe na Čapím hnízdě a za své peníze," řekl Babiš v rozhovoru pro nejnovější vydání týdeníku Ekonom, které vychází ve čtvrtek.

Jen část jeho "zahraniční agendy" se týká financí. "Byl jsem pětkrát služebně v Rakousku. Zorganizoval jsem setkání ministrů financí Německa, Rakouska, Polska, Maďarska, Slovenska a Chorvatska. Mám je na mobilu, bavím se s nimi německy, francouzsky a anglicky,"  zdůraznil ministr.

V rámci svých jednání chce dosáhnout toho, aby Česká republika mohla sama, bez povolení Evropské unie, rozhodovat, v jakých odvětvích úřady přenesou daňovou povinnost na posledního v řadě zřetězených obchodů.

To považuje Babiš za účinný nástroj v boji proti organizovanému zločinu kolem DPH při karuselových podvodech, které ročně snižují příjem státu o tři miliardy eur. "Přesvědčil jsem už čtyři ministry financí a ti se mnou podepsali žádost," řekl.

Uprchlíci? Máme dost Vietnamců

Babiš ale vede i úplně jiné debaty, například o uprchlících, a má výhodu, že region, odkud přicházejí, důvěrně zná. Ještě v dobách komunismu byl v Maroku zástupcem bratislavského podniku zahraničního obchodu Petrimex.  

V Česku nové uprchlíky nechce a kvóty za řešení nepovažuje, s tím že každá země má vlastní imigrační historii a v Česku dávno jsou Vietnamci a Ukrajinci.

”Byla u mě Victoria Nullandová, náměstkyně amerického ministra zahraničí. Říkal jsem jí, že mnozí lidé, kteří do Evropy přicházejí, to dělají proto, že se v jejich zemích zásadně změnil režim. V Libyi, Sýrii, Iráku. A také jsem jí řekl, že některé státy prostě nejsou vhodné pro vývoz západních hodnot,“ popsal Babiš Ekonomu.

Co sám navrhuje? "Od čeho je OSN? Tam by si měli sednout - USA, Evropa, Saudská Arábie, Rusko. Připomínám jen, že před pěti lety Američané opakovali slovo reset, tedy že budou kamarádit s Ruskem," podotkl.

Ukrajina v EU? Ne

Jako člověk zodpovědný za hospodářskou politiku státu nehoří nadšením pro ekonomickou válku s Moskvou. “Sankce zatím nepřinesly žádný výsledek. Prodloužily se jen proto, že evropští politici jsou bezradní. Putin je podle průzkumů v Rusku nejpopulárnější v historii, věří mu 89 procent lidí. Někdo asi měl Ukrajině říci, že asociační dohoda ano, ale členství v EU ne. Na to prostě nemáme. Kdo by to zaplatil,” vysvětluje obezřetně Babiš.

Jeho vstřícnost k Rusku má však meze: Nechce přítomnost ruských firem při budoucí stavbě nových jaderných reaktorů v Temelíně či Dukovanech. "Jejich účast na tendru si těžko umím představit," zdůraznil pro Ekonom.

Pokud jde o jeho politické plány pro bližší budoucnost, chtěl by se stát premiérem. Ale takovým, který rozhoduje a nese odpovědnost, nikoliv jen  - jak tvrdí - jezdí po světě, stříhá pásky a ke všemu se vyjadřuje.

Kompletní rozhovor s Andrejem Babišem si můžete přečíst v nejnovějším vydání týdeníku Ekonom, které vychází ve čtvrtek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 12 minutami

Pojišťovny vybraly letos na pojistném 74,8 miliard korun, o 4,4 procent více než před rokem

Český pojistný trh v letošním prvním pololetí zrychlil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 74,76 miliardy korun, což je meziročně o 4,4 procenta více. Informovala o tom Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 98procentním podílem na trhu. V roce 2020 trh vzrostl o 3,7 procenta na 141,2 miliardy korun.

"Ve srovnání s 3,8procentním růstem zaznamenaným za stejné období minulého roku se jedná o vystupňování tempa růstu trhu. Tento výsledek ovlivňuje vývoj v jak v životním, tak neživotním pojištění," uvedl analytik asociace Jaroslav Urban.

Počet nově uzavíraných smluv životního pojištění meziročně významně narůstá zejména z důvodu nízké srovnávací základny roku 2020, kdy sjednávání smluv bylo výrazně omezeno i v souvislosti s obdobím pandemie covid-19. Meziročně se počet nově uzavřených smluv životního pojištění zvýšil o 7,8 procenta. Celkem se během prvního pololetí 2021 uzavřelo 226 000 smluv. Z toho připadá téměř 219 000 na běžně placené smlouvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy