Babiš urazil Vietnamce. Informace mám od celníků, tvrdí

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 16. 3. 2015 13:55
"Vietnamci, jak známo, neplatí daně," prohlásil ministr financí v Parlamentu. Vietnamská komunita žádá omluvu. Zatím marně.
Naprostá většina vietnamských obchodníků daně řádně platí, ohradil se předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.
Naprostá většina vietnamských obchodníků daně řádně platí, ohradil se předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Vietnamci žijící v Česku, které urazil nedávný výrok ministra financí a předsedy ANO Andreje Babiše, že neplatí daně, budou zřejmě čekat na omluvu marně.

"Moje vyjádření byl příklad ze zkušeností a vyjádření finanční a celní správy,“ odpověděl Babiš Aktuálně.cz na otázku, zda se Vietnamcům omluví.

Česko-vietnamskou společnost rozčililo Babišovo vyjádření na plénu Sněmovny při interpelacích minulý týden. Opoziční poslanci se ho dotazovali, proč chce "šikanovat živnostníky" elektronickou evidencí tržeb.

"Žádných živnostníků se to vlastně netýká. Proč mluvíte o živnostnících? Jedná se o restaurace a maloobchod. Mimochodem o kamenné obchody. Také o Vietnamce, kteří, jak známo, neplatí daně,“ řekl Babiš.

Předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter už dostal přes 150 reakcí českých Vietnamců, kteří se cítí Babišovými výroky dotčeni. "Mezi Vietnamci jsou určitě i podvodníci nebo zločinci, ale není možné takhle paušalizovat na všechny. Copak každý Čech je tunelář, zloděj nebo vrah?“ uvedl Winter.

Omluvte se, než přijede prezident

Naprostá většina Vietnamců podle něj nemá s drogami vůbec nic společného a také naprostá většina vietnamských podnikatelů řádně státu platí daně.

Žádost o omluvu Winter Babišovi odeslal již v sobotu. Napravit chybu by podle něj ministr financí měl nejpozději do 10. května, kdy na oficiální návštěvu Česka přilétá prezident Vietnamu. Babiš však tvrdí, že o žádné žádosti neví. "Nevím, že by ode mě něco chtěli. Rád se s nimi setkám,“ dodal Babiš.

Podle šéfa opoziční ODS Petra Fialy jsou Babišovy výroky nepřijatelné. "Výpad proti vietnamské komunitě má pouze odpoutat pozornost od toho, že zákon o elektronické evidenci tržeb není dobře připravený. Každý veřejně činný člověk by měl přemýšlet o tom, co říká a koho se ty výroky mohou dotknout," řekl Fiala.

 

Právě se děje

Další zprávy