Požádám Moniku o ruku a firmu na ni převedu, prohlásil Babiš ke snaze "zbavit" jej Agrofertu

Radek Bartoníček Lucie Stuchlíková Radek Bartoníček, Lucie Stuchlíková
1. 3. 2016 15:37
Vládní koalicí otřásá spor o ministra financí Andreje Babiše a jeho podnikání. Lidovci chtějí spolu s opozicí odhlasovat zákony, které by vrcholným politikům zakázaly vlastnit firmy nebo jejich firmám účast ve veřejných soutěžích. Sociální demokraté podporu zvažují. Podle Babiše jde o podraz. Babiš podle svých slov nemíní nijak zasahovat do toho, zda Sněmovna zákony schválí. Novinářům v nadsázce řekl, že raději převede firmu na svou partnerku.
Andrej a Monika Babišovi.
Andrej a Monika Babišovi. | Foto: Andrej Babiš

Vaši koaliční partneři z ČSSD v úterý představili předvolební kampaň s heslem "Stát není firma". Co na ni říkáte?

Je pravda, že stát není firma, ale možná je to škoda. Protože firma je o podnikání a o zodpovědnosti, o dávání práce lidem, o odpovědném postoji k podnikatelům a zaměstnancům. Já rozumím tomu, že to je nepřímo ironizující heslo proti mně. Ale mně to nevadí. Lidé, kteří to propagují, netuší, co je to firma, protože nikdy nebyli v reálném životě a vždycky žili na úkor státu a mohli se zadlužovat.

Podle premiéra nejde o útok na hnutí ANO, ale o samotnou myšlenku, že by měl být stát řízený jako firma...

Pan premiér si asi dělá z občanů srandu. Každý ví, že to je proti mně, stejně jako to, že bych se měl vzdát firmy nebo médií, nebo to, že mé firmy by se vůbec neměly účastnit veřejných zakázek. Je zajímavé, že dva roky to nevadilo ČSSD a KDU-ČSL a teď vystupují jako jedna strana. Já mám vždycky na vládě pocit, že je to jedna strana. Je to zajímavé.

Co se stane, pokud bude ČSSD a KDU-ČSL hlasovat pro návrhy TOP 09, aby politici nesměli vlastnit firmy nebo jejich firmy nesměly dělat veřejné zakázky?

Myslím, že se vůbec nic nestane. Možná požádám svou ženu o ruku, ožením se a potom na ni převedu firmu. Když ona měla o svatbu zájem, tak jsem neměl čas a teď ona zase nechce. Ale možná jí díky opozici napíši závěť. Uvidíme.

Myslíte to vážně?
Byla to nadsázka, doufám, že to neuslyší moje paní.

Nechci být jako Topolánek a Řebíček

Vy jste včera naznačil, že možná opustíte koalici, a stěžoval jste si na chování ČSSD a KDU-ČSL. Nezvažujete odchod z koalice?

Ne, nechci opustit koalici. Jsem akorát v šoku z toho, jak se naši partneři chovají. Napadají ministra dopravy Ťoka za mýto, které chce dát na vládu a oni mu v tom brání. Já jsem žádného ministra z koalice nevyzýval, aby přemýšlel, jestli má rezignovat, ani je nehodnotím.

Budete ještě se sociálními demokraty a lidovci jednat o tom, zda nakonec ty návrhy podpoří?

Myslím, že naši občané nejsou hloupí. Když pan Bělobrádek říká, že pan Jurečka převedl 35 hektarů na manželku, tak to znamená, že když přijede na víkend domů, tak se vyhýbá poli, protože má střet zájmů? To je přece nesmysl. Já nebudu dělat z lidí hlupáky, jak to dělá Řebíček, Topolánek nebo někteří naši politici, kteří vlastnili, nebo možná vlastní, solární elektrárny přes anonymní vlastnictví.

Poradím se s právníky

Takže to necháte na lidovcích a sociálních demokratech, aniž byste jednali?

Já jsem šel do politiky s jasnou pozicí. Každý věděl, co vlastním, všichni mě sledují. Jenom mě mrzí, že koalice se přidala k opozici a vytvořili asi jednu frontu proti našemu hnutí. Chyba je v systému, jsme nechtění a vadíme jim, a proto se děje, co se děje. Koalici se daří a nechápu, proč to naši partneři takto kazí.

Na jednání klubu jste podle jeho předsedy Jaroslava Faltýnka dnes řekl, že je vám jedno, jaký bude výsledek hlasování o střetu zájmů a veřejných zakázkách. Je to pravda? Skutečně se budete tvářit, že vše je v pořádku a vláda pokračuje, nebo z vlády odejdete?

Ne, ne. Proč bych odcházel? Já to vezmu na vědomí, určitě to bude nějaký signál. Pokud budu dělat nějaké kroky, tak to budou muset moji právníci analyzovat, jestli mi není skutečně upíráno základní právo vůbec tady existovat. Nechápu, proč chce někdo měnit pravidla v průběhu mandátu této vlády, která je navíc úspěšná. Pokud vím, lidé nemají rádi, když se koaliční partneři dohadují. A já si nenechám líbit podrazy, takové okopávání a dělání z nás pitomce je nepřijatelné.

Pokud říkáte, že se poradíte s právníky, znamená to, že se budete nějak právně bránit?

Ale já nechci předjímat, uvidím, jak to dopadne.

Je tedy možné, že byste se právně bránil?

Tak když mi budou upírat i právo, abych vůbec žil, tak samozřejmě se budu bránit.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy