Lidovci podpoří zákon proti střetu zájmů. Má pak ještě koalice smysl? ptá se Babiš

Lidovečtí poslanci budou hlasovat pro zákon, který by ministrům zakázal většinově vlastnit firmy a zamezí účasti firem politiků na veřejných zakázkách. Obě opatření by dopadla na majitele Agrofertu a ministra financí Andreje Babiše. Sociální demokraté zatím s podporou váhají. Pokud zákon projde, je podle Babiše otázka, zda má koalice ještě smysl.
Andrej Babiš: Tenhle návrh nic neřeší.
Andrej Babiš: Tenhle návrh nic neřeší. | Foto: Martin Svozílek

Praha - Lidovečtí poslanci podpoří opoziční návrhy, které mají omezit střet zájmů u politiků. Obě opatření dopadnou především na ministra financí a majitele koncernu Agrofert Andreje Babiše.

"Klub podpoří oba návrhy. Pokud to půjde, budeme hlasovat pro variantu, aby opatření platila už v tomto volebním období," potvrdil šéf poslaneckého klubu lidovců Jiří Mihola.

Podle prvního návrhu poslance z TOP 09 Martina Plíška by ministři nemohli většinově vlastnit firmy, druhý zase zapovídá účast jejich firem na veřejných zakázkách. O druhém návrhu se bude hlasovat už v pátek.

Klíčový bude postoj sociálních demokratů, kteří se ale rozhodnou až těsně před jednáním. "Věcně to podporujeme, ale sdílíme obavy, že by se to mohlo dostat do rozporu s Evropskou komisí. Ta otázka zatím není uzavřena," uvedl šéf klubu ČSSD Roman Sklenák.

Větší šanci na podporu sociálních demokratů má tak zřejmě návrh, který by ministrům zakázal většinově vlastnit firmy. "Tam se přikláním pro," dodal Sklenák.

Andreje Babiše postoj koaličních partnerů rozčílil. "Jestli hlasy koalice projde návrh, který má omezit účast velkých podnikatelů ve vládě, je otázka, jestli má koalice smysl," reagoval Babiš. Návrh podle něj nic neřeší a stávající stav je nejtransparentnější, protože prý není ani minuty, kdy by ho někdo nekontroloval.

Lidovci ale odmítají, že by zákony mířily pouze na ministra financí. "Těch lidí, kteří podnikají, je tu více. Není to namířeno na konkrétní osobu, není to 'lex Babiš'," uvedl šéf strany Pavel Bělobrádek.

Podle předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka hrozí u obou Plíškových návrhů rozpor se stávajícími zákony - ať už jsou to předpisy Evropské unie, nebo česká ústava. Poslanci za ANO podle něj zvažují vlastní návrh, který by podnikání zakázal všem politikům - i na úrovni krajů, měst a obcí.

Návrhy podpoří i ODS

Podporu návrhům zvažují i sociální demokraté, ti by ale raději účinnost odložili až po příštích poslaneckých volbách. "Jsme ochotni o tom diskutovat. Budeme hlasovat pro takovou variantu, která bude mít ve Sněmovně podporu," dodal Bělobrádek.

Plíškovy návrhy podpoří i ODS. "Já jsem obecně proti zákonům, které se šijí na míru jedné osobě. Ale jsme v mimořádné situaci, ve které je ohrožována politická kultura v této zemi. Je nutné hledat i nestandardní řešení," uvedl předseda občanských demokratů Petr Fiala.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy