Reakce na odchod Malé: Stíhaný Babiš v čele spravedlnosti je výsměch a absurdita, bouří se opozice

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 7. 2018 21:22
Podle ODS by Babiš měl požádat o odložení hlasování o důvěře do doby, než budou známa jména plnohodnotných ministrů.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Reuters

Praha - Česká republika potřebuje podle předsedy ČSSD a vicepremiéra Jana Hamáčka vládu s důvěrou a všechna rizika spojená s nominací ministra spravedlnosti nese hnutí ANO. Hamáček tak reagoval na rezignaci Taťány Malé (ANO) na post ministryně. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš předpokládá, že nyní požádá prezidenta Miloše Zemana, aby ho dočasně pověřil řízením ministerstva spravedlnosti místo Malé.

O důvěře menšinové vládě ANO a ČSSD s podporou komunistických poslanců má Sněmovna hlasovat ve středu.

Podle místopředsedy ČSSD Jaroslava Foldyny nelze situaci kolem vedení ministerstva spravedlnosti považovat za standardní a je nutné, aby se tím v úterý zabýval poslanecký klub ČSSD.

Další z místopředsedů, pardubický hejtman Martin Netolický označil rezignaci Malé za dobrou zprávu pro Českou republiku. Podle něj tento krok zvyšuje pravděpodobnost, že nová Babišova vláda získá důvěru Poslanecké sněmovny.

Opozice sice rezignaci Malé uvítala, považuje ale za bizarní a alarmující, že úřad by měl dočasně řídit trestně stíhaný premiér Andrej Babiš (ANO). Naopak komunisté, kteří budou tolerovat Babišovu vládu ANO a ČSSD, označili pondělní oznámení ministryně za porážku právního státu a vítězství mediokracie.

Předseda nejsilnější opoziční strany Petr Fiala sdělil, že rezignace Malé je jediným možným řešením.

"Zodpovědnost za tento stav nese i premiér Babiš, který Taťánu Malou do funkce navrhl," uvedl. Do Sněmovny se podle něj nemůže jít žádat o důvěru s neúplnou vládou - stálého ministra nebude mít resort spravedlnosti ani zahraničí.

"Premiér by měl proto požádat o odložení hlasování o důvěře do doby, než budou známa jména plnohodnotných ministrů," uvedl Fiala.

"Česká republika v pěti slovech: trestně stíhaný premiér ministrem spravedlnosti," reagoval na twitteru šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

KSČM: Vítězství mediálního tlaku

Také Piráti považují za výsměch, že ministrem spravedlnosti by se měl, byť dočasně, stát Babiš.

"Babiš ministrem spravedlnosti? Člověk si myslí, že s osobou ministra spravedlnosti už nemůže být hůř, a on to dokázal," uvedl šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

"Ministrem spravedlnosti dočasně bude obviněný z trestného činu? Tak to je fakt změna k lepšímu, to bude hned líp. Vítejte v Kocourkově! V Absurdistánu! V pekle! V Babišstánu. V ČR…," soudí předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

I šéf TOP 09 Jiří Pospíšil si myslí, že odstoupení Malé je jediným rozumným řešením. "Zatížená tolika pochybnostmi a skandály by neměla silnou pozici v čele resortu, a nebyla by tak schopna provádět nutné reformy. Pro dobro české justice doufám, že bude mít Andrej Babiš napodruhé šťastnější ruku," uvedl.

Fakt, že ministerstvo spravedlnosti povede člověk obviněný ze závažné trestné činnosti, však považuje za "něco neuvěřitelného".

"Paní ministryni Malé řekli, že už to nechce dělat. Na kvalitě vlády se tím nic nemění," uvedl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Ještě odpoledne Malá trvala na tom, že nemá důvod odstupovat, rezignaci oznámila během večerního zasedání vedení ANO.

Předseda KSČM Vojtěch Filip je přesvědčen o tom, že konec Malé je vítězstvím mediálního tlaku. "Což není dobrá zpráva pro parlamentní demokracie, ale možná dobrá zpráva pro mediokracii," míní.

Okamura považuje výměnu na postu ministra spravedlnosti za "absolutní ostudu a selhání". "Je to neuvěřitelná blamáž, že po devíti měsících sestavování vlády Andrejem Babišem bude před Sněmovnu předstupovat vláda, kde Andrej Babiš musí zastávat dvě funkce a jiný člen vlády, Jan Hamáček, dokonce tři funkce najednou, aby vznikl tento slepenec," řekl Okamura.

Taťána Malá podle informací Radiožurnálu hodlá rezignovat na post ministryně spravedlnosti. Vyplynulo to prý z jednání vedení hnutí ANO. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy