Praha - Odpůrci předsedy ANO a ministra financí Andreje Babiše (ANO) varovali před jeho plíživým omezováním svobody. Varovali také před koncentrací moci v jeho rukou.
Připomínali, že podobně se dostali k moci komunisté v únoru 1948. Jejich shromáždění na pražském Václavském náměstí, které mělo název "Oligarchům zvoní hrana", vpodvečer podpořili politici zejména z TOP 09.
"O svobodu nepřijdeme ze dne na den, přichází to po jednotlivých etapách. Můžeme být odsouzeni k tomu, že to prožijeme podruhé," uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Poukazoval na Babišovy zákony typu elektronické evidence tržeb (EET), díky nimž bude stát shromažďovat o lidech stále více údajů. "Není možné udržet svobodu v žádné generaci, pokud o ni nejsme ochotni bojovat, a to každodenně," dodal čestný předseda strany Karel Schwarzenberg.
Bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) varovala před hrozbou oligarchického vládnutí. Upozornila na podobnosti Babišova přístupu s postupem komunistů před 68 lety.
Podle Němcové je spojuje absence vnitrostranické demokracie, budování mocenské bezpečnostní složky, snaha "zavřít ústa médiím", která si koupil, nebo porušování zákonů, v Babišově případě zákona o jednacím řádu Sněmovny při schvalování "kladiva na živnostníky" v podobě EET.
Dorazila asi stovka lidí
Účastníci shromáždění, kterého se zúčastnila zhruba stovka lidí, dávali najevo nesouhlas s tím, že Babiš je současně vlastníkem Agrofertu i vicepremiérem a strážcem státní pokladny.
Na osamoceném transparentu s nápisem "Agente StB, obejdeme se bez tebe" připomínali obvinění Babiše ze spolupráce s komunistickou tajnou policií. Slovenský soud loni v červnu rozhodl, že český ministr financí je evidován ve svazcích československé tajné policie StB neoprávněně.
Kalousek i Schwarzenberg opětovně kritizovali dohodu mezi Prahou a Pekingem, kterou pražské zastupitelstvo schválilo a která hlavní město zavazuje k uznání jednotné Číny a Tchaj-wan označuje za její součást. Podle Schwarzenberga by bylo důstojným uvítáním čínského prezidenta, pokud by Praha při jeho nadcházející návštěvě byla ozdobena tibetskými vlajkami. Tato vlajka byla jediná, která na shromáždění lemovaném písněmi Karla Kryla zavlála.
Uctili se oběti komunismu
Na pietním shromáždění pod Husovou sochou na Staroměstském náměstí si dnes pět desítek lidí se zapálenými svíčkami připomnělo oběti komunistického režimu. Akci uspořádala platforma Bezkomunistů.cz ve výroční den, kdy v roce 1948 na tomto náměstí oznámil Klement Gottwald, že se právě vrátil z Hradu a prezident všechny jeho návrhy přijal. Padla vláda a na dalších 41 let se ujali vlády komunisté.
"Byla zima a vedle stojící Vlado Klementis půjčil Gottwaldovi při tomto projevu svou kožešinovou čepici. Za to se mu odměnil popravou," připomněl expředseda TOP 09 a bývalý kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg. Podle něj dnešek není jen pro vzpomínání. Rozhodující tehdy byla pro vítězství komunistů také spolupráce a zbabělost politiků, kteří nebyli členy komunistické strany, ale vzdali se boje a přidali se.
Při rozdávání svíček zazněla Staroměstským náměstím jména obětí komunistických represí, faráře Josefa Toufara či Milady Horákové a dalších pěti desítek lidí, jen malé části z 10 tisíc těch, kteří podle organizátorů dnešní pietní vzpomínky zemřeli "rukou režimu, který vládl jménem lidu, ale proti lidem".