Babiš vypnul udavačský web EET. Zákazníci si ho ale oblíbili, nahlásili dva tisíce hostinských

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 4. 1. 2017 22:58
Měsíc po startu elektronické evidence tržeb tvůrce zákona a ministr financí Andrej Babiš oznámil, že vypne speciální webovou stránku. Na ní mohli zákazníci udávat své hospodské, že jim nevydali účtenku. Údajně ani nevěděl, že vzniká. Udavačský web byl vypnut ve středu večer.
Foto: Jakub Plíhal

Praha – Měl to být nezbytný doplněk povinného vydávání účtenky za sebemenší nákup a jejího odeslání přes internet na ministerstvo financí. Speciální webová stránka umožňovala každému, kdo vyšel po zaplacení z restaurace bez účtenky, nahlásit hospodského finančnímu úřadu.

Ve středu dal ministr financí Andrej Babiš zmíněný web vypnout. "Přemýšlím o tom, že tento web zrušíme. Nevěděl jsem, že vzniká, a nechci lidi podporovat v udávání nebo zneužívání EET v konkurenčním boji,“ řekl serveru Novinky ministr financí.

"Já o tom ani nevěděl. Udělali web, který měl zásadní chybu, že byl anonymní. My nechceme vybízet lidi, aby anonymně udávali," doplnil pro Aktuálně.cz. Adresa, na níž web fungoval, je od středečního večera nedostupná.

Ukázalo se, že z udávání hospodských se stala oblíbená kratochvíle nespokojených hostů a možná také jejich konkurentů. Tisícovky oznámení navíc není finanční správa schopna ověřit ani postihnout.

Středeční tah proto vítají i oslovení dodavatelé systémů pro EET. "Zrušit stránku vnímám jako správný krok. Udání totiž nyní fungují anonymně, a tím nahrávají především nekalým praktikám konkurenčního boje, kdy jeden podnikatel bezdůvodně nahlásí druhého, aby docílil kontroly jeho podniku. Tuto praxi nepovažuji za narovnání podnikatelského prostředí, jemuž má EET pomoci," řekl Martin Dvořák, ředitel společnosti Bizerba, která dodává pokladny pro EET.

Za první měsíc přišlo na "oznamovací" stránku kolem dvou tisíc oznámení. Janeček potvrdil, že ne všechna bude finanční úřad prověřovat. "To, že někdo nám pošle nevydanou účtenku nebo někoho označí, neznamená, že tam půjde někdo na kontrolu. Oznámení vyhodnocujeme analyticky," uvedl.

Nejdůležitějším nástrojem finanční správy pro kontrolu dodržování EET je podle Janečka kontrolní nákup pověřeným pracovníkem přímo v provozovnách. Na ně v těchto dnech již inspektoři vyrážejí.

Do EET je zatím zapojeno 42 399 podnikatelů. Podle dřívějších odhadů správy se měla první vlna EET týkat zhruba 40 000 podnikatelů. Pokud by přišlo každé oznámení o nevydané účtence na jiného provozovatele, týkala by se udání každé dvacáté provozovny. 

 

Právě se děje

Další zprávy