Prezidenti Francie a Německa si ve Štrasburku připomněli konec první světové války

ČTK ČTK
4. 11. 2018 21:17
Ve Štrasburku se uskutečnila první vzpomínková akce ke sto letům od konce 1. světové války. Na koncertu francouzsko-německého přátelství v katedrála zazněla díla Ludwiga van Beethovena i Claudea Debussyho.
Koncert ve štrasburské katedrále.
Koncert ve štrasburské katedrále. | Foto: Reuters

Štrasburk - Setkáním s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem zahájil v neděli francouzský prezident Emmanuel Macron týden oslav konce první světové války. Hlavy obou států se sešly na koncertě v katedrále ve Štrasburku, který je symbolem francouzsko-německé rivality i přátelství, informovaly agentury AFP a DPA.

Na program koncertu francouzsko-německého přátelství se dostala díla Němce Ludwiga van Beethovena a Francouze Claudea Debussyho.

Stejně jako výběr skladeb, ani výběr místa konání hudební akce nebyl náhodný. Alsasko, jehož je Štrasburk metropolí, bylo spolu s Lotrinskem stovky let jablkem sváru mezi Němci a Francouzi. Po první světové válce region Německá říše musela postoupit Francii.

Týden oslav konce války

Nedělním setkáním s německým prezidentem Macron zahájil týden oslav výročí sta let od konce první světové války. Během následujících dní hlava francouzského státu navštíví regiony na východě a severu země, které válka z let 1914 až 1918 postihla nejvíce.

Zavítá například do Verdunu či Remeše. V určitých dnech se k němu připojí další státníci. Například s britskou premiérkou Theresou Mayovou se sejde v místech, kde bok po boku Francouzi a Britové bojovali v bitvě na Sommě.

Vyvrcholení oslav Elysejský palác naplánoval na neděli 11. listopadu, kdy uplyne přesně 100 let od podpisu příměří. Do Paříže u té příležitosti přijede šest desítek státníků včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina či německé kancléřky Angely Merkelové. Za Česko se ceremonie zúčastní premiér Andrej Babiš.

S Merkelovou se setká Macron již v sobotu v severofrancouzském Compiegne, poblíž kterého 11. listopadu 1918 podepsali francouzský maršál Ferdinand Foch a německý státní tajemník Matthias Erzberger v železničním voze příměří, které ukončilo boje první světové války. Podle diplomata citovaného agenturou DPA je na místě připravena "krátká a důstojná ceremonie".

Video: První světová válka očima vojáků

Vojenský historický ústav uspořádal při příležitosti 100. výročí od vypuknutí první světové války výstavu. Co je na ní k vidění? Odpovídá ředitel ústavu Aleš Knížek. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 25 minutami

Kvůli závadě na troleji nevyjelo v Praze ráno několik vlaků

Železniční dopravu v hlavním městě a okolí dnes nad ránem komplikovala porucha troleje na pražském odstavném nádraží. Několik osobních vlaků muselo být odřeknutu v části nebo v celé trase, uvedla na Twitteru společnosti Ropid, která organizuje MHD v Praze a okolí.

Kvůli poruše trakčního vedení na odstavném nádraží musely České dráhy zrušit ranní osobní vlak z Prahy do Ústí nad Labem. Odřeknut musel být i jeden pár osobních vlaků mezi Nymburkem a Kolínem a spoj mezi Prahou-Uhříněvsí a Benešovem, vyplývá z údajů na webu drah

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 25 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 830 případů

Už 25 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy