Prezidenti Francie a Německa si ve Štrasburku připomněli konec první světové války

ČTK ČTK
4. 11. 2018 21:17
Ve Štrasburku se uskutečnila první vzpomínková akce ke sto letům od konce 1. světové války. Na koncertu francouzsko-německého přátelství v katedrála zazněla díla Ludwiga van Beethovena i Claudea Debussyho.
Koncert ve štrasburské katedrále.
Koncert ve štrasburské katedrále. | Foto: Reuters

Štrasburk - Setkáním s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem zahájil v neděli francouzský prezident Emmanuel Macron týden oslav konce první světové války. Hlavy obou států se sešly na koncertě v katedrále ve Štrasburku, který je symbolem francouzsko-německé rivality i přátelství, informovaly agentury AFP a DPA.

Na program koncertu francouzsko-německého přátelství se dostala díla Němce Ludwiga van Beethovena a Francouze Claudea Debussyho.

Stejně jako výběr skladeb, ani výběr místa konání hudební akce nebyl náhodný. Alsasko, jehož je Štrasburk metropolí, bylo spolu s Lotrinskem stovky let jablkem sváru mezi Němci a Francouzi. Po první světové válce region Německá říše musela postoupit Francii.

Týden oslav konce války

Nedělním setkáním s německým prezidentem Macron zahájil týden oslav výročí sta let od konce první světové války. Během následujících dní hlava francouzského státu navštíví regiony na východě a severu země, které válka z let 1914 až 1918 postihla nejvíce.

Zavítá například do Verdunu či Remeše. V určitých dnech se k němu připojí další státníci. Například s britskou premiérkou Theresou Mayovou se sejde v místech, kde bok po boku Francouzi a Britové bojovali v bitvě na Sommě.

Vyvrcholení oslav Elysejský palác naplánoval na neděli 11. listopadu, kdy uplyne přesně 100 let od podpisu příměří. Do Paříže u té příležitosti přijede šest desítek státníků včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina či německé kancléřky Angely Merkelové. Za Česko se ceremonie zúčastní premiér Andrej Babiš.

S Merkelovou se setká Macron již v sobotu v severofrancouzském Compiegne, poblíž kterého 11. listopadu 1918 podepsali francouzský maršál Ferdinand Foch a německý státní tajemník Matthias Erzberger v železničním voze příměří, které ukončilo boje první světové války. Podle diplomata citovaného agenturou DPA je na místě připravena "krátká a důstojná ceremonie".

Video: První světová válka očima vojáků

Vojenský historický ústav uspořádal při příležitosti 100. výročí od vypuknutí první světové války výstavu. Co je na ní k vidění? Odpovídá ředitel ústavu Aleš Knížek. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy