Až bude Zeman pryč, přijede Kerry, zvažovaly USA "odplatu"

Domácí Domácí
13. 4. 2015 12:20
Příchylnost českého prezidenta k Rusku, vrcholící rozhodnutím jet na oslavy konce války do Moskvy, znepokojila podle Respektu Obamovu administrativu natolik, že chystala drsnou diplomatickou odpověď.
Kroky velvyslance Schapira byly podle Respektu výsledkem promyšleného plánu Obamovy administrativy.
Kroky velvyslance Schapira byly podle Respektu výsledkem promyšleného plánu Obamovy administrativy. | Foto: ČTK

Praha/Washington - Nedávná roztržka mezi českým prezidentem Milošem Zemanem a americkým velvyslancem v Praze Andrewem Schapirem ohledně plánované účasti Zemana na vojenské přehlídce v Moskvě byla ve skutečnosti  "měkčím varováním", než jaké původně Spojené státy zvažovaly.

Týdeník Respekt ve svém aktuálním vydání popisuje zákulisí několikaměsíční diplomatické bitvy mezi Prahou (přesněji Pražským hradem) a Washingtonem.

Podle jeho informací z diplomatických zdrojů se už před časem konala schůzka zástupců Obamovy administrativy se Schapirem, na níž dostal jasné zadání: Pokud bude Zeman pokračovat v podkopávání pozice spojenců vůči Rusku a Putinově agresi na Ukrajině, nesmí tomu velvyslanec tiše přihlížet, ale má mu dát hlasitě najevo nesouhlas USA.

Podle Respektu však americká vláda zvažovala i tvrdší atak na Zemana. Promýšlela se varianta, že až bude prezident v březnu v USA na kongresu americko-židovské organizace AIPAC, tak se v Praze na pár hodin zastaví za vládními politiky ministr zahraničí John Kerry.

V Zemanově nepřítomnosti by tak USA daly jasně najevo, co si o jeho aktivitách myslí. A současně by Kerry povzbudil odvahu české vlády zřetelně se vymezit v otázce Ruska vůči Hradu. Nakonec však od toho administrativa ustoupila. Na nátlak části amerických politiků s vazbami na Česko usoudila, že by to byl přece jen příliš rázný políček Zemanovi, který by napříště zablokoval jakákoli jednání.

Konvoj zajistil příznivou atmosféru

Proto se Američané vrátili k variantě vyjádření nesouhlasu skrze velvyslance. Schapiro se podle Respektu objednal k prezidentovi na 23. března, ale Hrad s potvrzením schůzky otálel. Mezitím se však ukázalo, že Češi jsou navzdory obavám skeptiků mimořádně příznivě nakloněni průjezdu amerického vojenského konvoje.

Schapiro v této atmosféře nechtěl odmítnout pozvání České televize, aby k tématu promluvil, byť věděl, že tam přijde řeč i na Zemana. A když opravdu přišla, zvolil opatrnou kritiku jeho plánované účasti na vojenské přehlídce v Moskvě. Na ni pak Zeman o šest dní později podrážděně odpověděl, že mu žádný velvyslanec nemá co radit, co má dělat, a že má Schapiro na Hrad zavřené dveře.

Přesto nakonec prezident všeobecnému tlaku ustoupil. Do Moskvy sice pojede, ale na přehlídku nepůjde. 

Více o zákulisí diplomatické přestřelky a jejích odrazech v postoji české vlády čtěte v aktuálním vydání časopisu Respekt.

 

Právě se děje

Další zprávy