Zeman se během oslav v Moskvě nezúčastní vojenské přehlídky

Domácí Domácí
Aktualizováno 10. 4. 2015 13:07
Místo přehlídky se prezident sejde se slovenským premiérem Robertem Ficem.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman se nezúčastní vojenské přehlídky v Rusku během oslav 70. výročí konce druhé světové války. V daný čas se v Moskvě sejde se slovenským premiérem Robertem Ficem.

Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka bylo rozhodnutí Zemana zcela suverénní, a nikoliv reakcí na kritiku cesty, která zaznívala zejména z řad opozice, ale i některých představitelů vládní trojkoalice.

"Jde nejen o vyjádření mimořádně skvělých vztahů, ale také o symbolický akt připomínající, že v roce 1945 osvobozovala Rudá armáda obě země," komentoval Ovčáček prezidentův krok.

Mluvčí rovněž podotkl, že Zeman bude spát v Českém domě, nikoliv v hotelu. Kolik lidí se Zemanem do Ruska poletí, ale Ovčáček nepřiblížil. Stejně jako cenu pracovní cesty, kdy se mluví o tom, že bez dopravy by měla vyjít na přibližně na 660 tisíc korun.

Kromě oslav v Moskvě se Zeman 7. května zúčastní připomínkové akce na Westerplatte, kam byl pozván svým polským protějškem Bronislavem Komorowským. V den státního svátku pak ještě před odletem do Ruska hlava státu navštíví památník na Vítkově a jmenuje nové generály.

Zemanovo rozhodnutí uvítal premiér Bohuslav Sobotka, podle něj je to "rozumný krok". "Myslím, že postoj prezidenta Zemana nyní umožňuje i koaličním partnerům, aby příští středu na vládě jeho cestu do Moskvy na oslavu 70. výročí konce války podpořili," uvedl Sobotka. Obdobně se vyjádřil na Twitteru i předseda Sněmovny Jan Hamáček.

Podobně i předseda lidovců Pavel Bělobrádek na sociální síti napsal, že prezidentovo rozhodnutí vítá. Stranický kolega a ministr zemědělství Marian Jurečka byl Zemanovým rozhodnutím příjemně překvapen. "Jsem za to rád. Pokud to bude na vládě takto předloženo, nevidím důvod to nepodpořit. Chovám úctu k tisícům vojáků, kteří padli při osvobozování Československa," řekl Jurečka.

Zároveň se ale pozastavil nad vysvětlením prezidentova mluvčího, že nejde o výsledek tlaku, ale o svobodné Zemanovo rozhodnutí. "Škoda že se tak nerozhodl hned na začátku, kdy tu cestu proklamoval i s tou přehlídkou," dodal.

Prezidentův postoj potěšil i zástupce současné opozice. "Pana prezidenta zjevně osvítil Duch svatý, protože stát vedle Kim Čong-una na vojenské přehlídce ruské armády, která popravuje ukrajinské vojáky, není důstojným uctěním památky sovětských vojáků, kteří padli při osvobozování Československa," reagoval místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN).

Spor ve vládě i Sněmovně

Zemanova cesta do Moskvy dráždí zejména opoziční ODS a TOP 09. Někdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová například prohlásila, že Zeman přítomností na slavnostním aktu postaví Česko po bok diktátorských režimů. Jedním z pozvaných hostů je totiž i severokorejský diktátor Kim Čong-un.

Novinářská cena 2014

Válka o Ukrajinu 2014

Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek pak řekl, že účast na přehlídce, kde bude demonstrována síla ruské armády, by byla výsměchem minimálně polovině padlých rudoarmějců, kteří pocházeli například z území nynější Ukrajiny nebo Gruzie.

Ve středu se pak cestou zabývala i vláda, kdy ovšem premiér Bohuslav Sobotka avizoval, že bude přesvědčovat ministry, aby cestu neblokovali. O tom uvažovali například někteří členové kabinetu za ANO nebo KDU-ČSL, kterým vadila právě účast na přehlídce.

Vláda proto pověřila ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, aby na středečním jednání předložil podrobný program, na základě kterého se ministři rozhodnou.

Při čtvrtečních interpelacích ve Sněmovně ovšem varoval, že případný zákaz by byl bezprecedentním otevřeným konfliktem, který by Česko mohl poškodit navenek. Zákaz cesty by měl být podle premiéra mimořádným nástrojem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy