Automechanik se zákazem řízení popojížděl v dílně, musel do vězení. Je to nespravedlivé, uznal soud

Marek Pokorný Marek Pokorný
21. 6. 2018 11:18
Muž popojížděl opravovanými auty, musel za to na osm měsíců do vězení. Obecné soudy sofistikovaně odůvodnily zjevnou nespravedlnost, uvedl Ústavní soud.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Brno/Praha - Až Ústavní soud se musel zastat automechanika Pavla H., který dostal nepodmíněných osm měsíců vězení za to, že porušil zákaz řízení. Činu se dopustil, když v areálu garáží, kde měl autodílnu, popojížděl na vzdálenost deset až patnáct metrů opravovanými auty.

Ačkoli nepodmíněný trest potvrdil odvolací i Nejvyšší soud, a Pavel H. si jej mezitím odseděl, ústavní soudci došli k závěru, že pouze vykonával činnost automechanika, kterou zakázánou neměl.

"Skutek nedosahuje ani dolní hranice společenské škodlivosti, aby jej vůbec bylo možno považovat za trestný čin, natož za trestný čin, za nějž by měl být stěžovatel potrestán nepodmíněným trestem odnětí svobody," uvedl senát vedený soudcem Ludvíkem Davidem.

Osmadvacetkrát popojel

Policejní kamery muže zachytily, jak v areálu autodílny nedaleko svého bydliště na přelomu let 2015 a 2016 nejméně 28krát popojel autem. Policie se na Pavla H. zaměřila proto, že odhalila vůz s pozměněným identifikační číslem VIN, který prošel jeho dílnou. Nasadila na něj odposlechy a začala jej také sledovat.

I když se původní podezření nepotvrdilo, policisté zdokumentovali, že během tří měsíců opakovaně sedal za volant. Obvinili jej proto z maření výkonu úředního rozhodnutí, protože měl od listopadu 2015 zákaz řízení. 

Obvodní soud pro Prahu 5 za to automechanika v červenci 2016 poslal na osm měsíců do vězení. Kvůli tomu, že šlo o opakovanou trestnou činnost, zvolil i nepodmíněný trest. Odvolací Městský soud v Praze a následně i Nejvyšší soud pak tento verdikt potvrdily.

"I v případech, kdy trest zákazu činnosti odsouzenému znemožňuje výkon určitého povolání (typicky povolání řidiče), je třeba jej bez výjimek respektovat," konstatoval Nejvyšší soud, když zamítl mužovo dovolání.

Odmítl argument, že muž jezdil pouze v areálu dílen, kam byl dopravními značkami zakázán vjezd. "Ani v tomto případě nebylo vyloučeno ohrožení jiných osob, například chodců," zdůvodnil Nejvyšší soud a připomněl, že již v minulosti byl při maření výkonu úředního rozhodnutí přistižen.  

Vždyť jen pracoval

Podle Ústavního soudu ale všechny předchozí soudy hrubě pochybily, když se nevypořádaly s tím, zda bylo mužovo počínání společensky škodlivé. Jen v těchto případech jde totiž - jak zdůraznil Ústavní soud - uplatňovat trestní odpovědnost pachatele.

Stejně tak se obecné soudy podle něj nezabývaly tím, zda lze nastartování auta a jeho popojetí zhruba o 15 metrů vůbec považovat za řízení. "Z popisu jednotlivých případů vyplývá, že nejdelší doba 'řízení' trvala jen tři minuty," poukázal Ústavní soud.

Ten zdůraznil, že Pavel H. auta přemisťoval v rámci areálu pouze za účelem jejich opravy - a dovnitř mu je vozil jeho kolega. Do areálu garáží nebyl navíc běžně přístup a byla u něj značka zákaz vjezdu mimo dopravní obsluhy.

"Nepoužíval předmětná vozidla pro potřebu sebe nebo někoho jiného (nebo něco) někam přemístit, nýbrž pouze vykonával činnost automechanika, kterou jako takovou zakázanou neměl," konstatoval nyní soud, který přikázal prvoinstančnímu soudu, aby se případem znovu zabýval.

"Obecné soudy dostatečně nepřihlédly ke specifikům daného případu a namísto toho ve svých rozhodnutích celkem sofistikovaným způsobem odůvodnily zjevnou nespravedlnost," dodal.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy