Ústavní soud se zastal zahradníka, který přišel kvůli restitucím o pozemky. Muž se rozsudku nedožil

ČTK ČTK
9. 5. 2018 10:16
Zahradník Josef Lohmann koupil pozemky v Praze Modřanech od státního podniku v roce 1992. O deset let později soudy shledaly kupní smlouvu částečně neplatnou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Ústavní soud se i podruhé zastal Josefa Lohmanna, který koupil od státu pozemky pod svým zahradnictvím v Praze. Soudy později kvůli nároku církve jejich převod na muže zrušily s odůvodněním, že jsou zablokované do vyřešení církevních restitucí. Rodina Josefa Lohmanna, který nedávno zemřel, má díky rozhodnutí Ústavního soudu šanci pozemky získat.

Lohmannn už v roce 2011 s ústavní stížností uspěl, odvolací pražský městský soud ani Nejvyšší soud k tomu ale nepřihlédly s ohledem na přijetí zákona o církevních restitucích. Proto se znovu obrátil na Ústavní soud.

Soudce zpravodaj Ludvík David uvedl, že rozhodnutí Nejvyššího soudu a Městského soudu v Praze porušovala práva na spravedlivý proces. Proto Ústavní soud rozhodnutí zrušil. Podle soudu odvolací ani Nejvyšší soud nerespektovaly kasační závaznost předešlého rozhodnutí Ústavního soudu, čímž pochybily. O případu tak budou rozhodovat znovu a měly by se držet rozhodnutí Ústavního soudu.

Muž při koupi pozemku postupoval v plné víře ve správnost jednání státu. David připomněl, že pozemek zprivatizoval, což posvětila řada orgánů. K rozhodnutí Ústavního soudu proto soudce řekl, že omyly nelze napravovat na případech jednotlivců, protože tím vzniká křivda. Dále řekl, že dobrá víra vlastníka nemůže být postihovaná za přehlédnutí správních orgánů, a proto stát nese plnou zodpovědnost vůči všem subjektům, jejichž práva zkrátil svým pochybným postupem.

Lohmann koupil pozemky v Praze Modřanech od státního podniku v roce 1992. O deset let později Obvodní soud pro Prahu 4 a Městský soud v Praze shledaly kupní smlouvu částečně neplatnou. Určily, že pozemky vlastní stát, protože státní podnik nemohl v době uzavření smlouvy s pozemky disponovat.

Lohmann pak neuspěl s žalobou u obvodního soudu, který namítl, že pozemky jsou historicky církevním majetkem. Potvrdil to i odvolací Městský soud v Praze, Nejvyšší soud odmítl Lohmannovo dovolání.

V roce 2011 se však zahradník dočkal zastání u Ústavního soudu, který dovodil možnost prolomení blokačního ustanovení v případě specifických okolností, které u Lohmanna shledal. Obvodní soud v novém rozhodnutí muži vyhověl a pozemky mu přisoudil, odvolací soud to ale změnil a uvedl, že Ústavní soud rozhodoval v době, kdy ještě nebyl součástí právního řádu zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi.

Soud proto zohlednil nárok na vydání daných pozemků, který uplatnila Římskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí Panny Marie Praha-Modřany. Dovolání Lohmanna pak odmítl Nejvyšší soud. Proto případ znovu skončil u Ústavního soudu, který muži opět vyhověl.

 

Právě se děje

Další zprávy