Praha - Autoklub ČR odmítá plán na zavedení mýtného pro osobní auta. Argumentuje tím, že škody na silnicích způsobené osobními vozy jsou na rozdíl od kamionů zanedbatelné. Navíc podle motoristické organizace majitelé osobních aut už nyní podporují výstavbu silnic daňovými odvody z benzinu a nafty a platbami za dálniční známky.
Autoklub to oznámil na webu. Zavedení mýtného za ujeté kilometry místo dálničních známek nedávno připustil nový ministr dopravy Antonín Prachař (ANO).
"Běžní motoristé státu odvádějí do státního rozpočtu již dnes tolik, že jakékoliv další návrhy a opatření na jejich úkor, jako například zavedení mýtného pro osobní automobily, nemají opodstatnění," uvedl Autoklub. Motoristé se podle něj více než významně podílejí na výnosech silniční daně a spotřební daně, jejichž část dostává spolu s poplatky za užívání dálnic a rychlostních komunikací Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI).
Motoristická organizace také tvrdí, že případné zavedení mýtného pro osobní vozy s poukazem na škody na komunikacích by nemělo opodstatnění. "Přejezd jednoho těžkého nákladního vozidla o hmotnosti 40 tun odpovídá přejezdu přibližně 40.000 osobních automobilů," uvedl Autoklub. Varoval, že v případě zavedení mýtného by řidiči osobních aut začali více využívat nezpoplatněné silnice nižších tříd, což by ale zvyšovalo spotřebu pohonných hmot, exhalace a hluk a také riziko dopravních nehod v obcích.
SFDI loni v prosinci uvedl, že papírové dálniční kupony by mohla od roku 2016 nahradit kamerová technologie schopná rozpoznávat registrační značky projíždějících aut. Důvodem jsou úspory. Kamery podle SFDI vyjdou levněji než prodej statisíců dálničních známek. "Výkonové zpoplatnění dopravní infrastruktury by se nemělo týkat jen nákladních vozidel. Kdo využívá infrastrukturu víc, měl by nést větší břímě," řekl pak nedávno serveru Aktuálně.cz ministr Prachař.