Armáda jako bohatý zaměstnavatel? To už dnes neplatí

Pavel Baroch
25. 4. 2011 8:30
Armádě chybí lidi, vojenský plat poprvé letos klesl pod mzdy v podnikatelské sféře
Foto: Jan Langer

Praha - Desítky let platilo, že z čistě finančního hlediska se vyplatí sloužit v armádě, protože jako bohatý zaměstnavatel dobře platí. Jenže to se v letošním roce změnilo.

I kvůli radikálním vládním škrtům v rozpočtu totiž v letošním roce poprvé průměrný armádní měsíční plat klesl pod mzdu v podnikatelském sektoru. Průměrný voják nebere ani 24 tisíc korun.

Vyplývá to z dokumentu Bílá kniha o obraně, jejímž cílem je analyzovat současný stav v resortu a navrhnout jeho další stabilní rozvoj. Právě personálním otázkám se Bílá kniha, jejíž výtah má Aktuálně.cz k dispozici a kterou by v nejbližších týdnech měla dostat vláda, zabývá na prvním místě.

Armáda má v současnosti asi 22 tisíc vojáků, ministerstvo obrany se obává, že bude velkým problémem dosáhnout počtu zhruba 26 tisíc vojáků, který je nutný pro plnění všech úkolů doma i v zahraničí. Podle Bílé knihy je kromě nedostatku peněz na platy problémem i nepříznivý demografický vývoj.

Mladých lidí ubude o polovinu

Zatímco okolo roku 2000 žilo v Česku téměř milion mladých lidí ve věku 20 až 24 let, které mohla armáda nalákat do svých řad, v letech 2015 až 2020 jich bude méně než půl milionu.

Čtvrtina vojáků navíc v armádě slouží déle než 20 let a třetina příslušníků je zařazena v nejnižších platových třídách, takže hrozí odchod mnoha lidí v uniformě do civilu.

"V důsledku stárnutí české populace a snižující se konkurenceschopnosti ministerstva obrany na trhu práce budou ozbrojené síly stále obtížněji získávat dostatek nových zájemců o vojenskou službu a nebude možné dosáhnout momentálně platné početní ambice 26 200 vojáků," uvádí se v Bílé knize, na níž kromě podřízených ministra obrany Alexandra Vondry pracují i desítky dalších odborníků.

Čeští vojáci v Afghánistánu
Čeští vojáci v Afghánistánu | Foto: Armáda ČR

Chybí počítačoví technici i řidiči

Armáda si stěžuje, že už nyní jí chybějí například velitelé čet, poddůstojníci, anebo některé specializace, jako jsou počítačoví technici, odborníci na komunikační systémy, ale třeba i řidiči těžkých vozidel.

Také se hůře shání noví rekruti v Čechách než na Moravě, kde nejspíš kvůli větší nezaměstnanosti oblékají mladí lidé vojenskou uniformu.

Není ani problém u jednotek, které míří například do Afghánistánu, protože v zahraničních misích je možné si velmi dobře vydělat.

Další hrozba: Zdaněné příspěvky na bydlení

Když na veřejnost prosákla informace, že ministerstvo obrany zvažuje zrušit vojenský újezd Brdy, okamžitě několik desítek vojáků z dělostřelecké brigády v Jincích podalo žádost o odchod do civilu, byť ministerstvo obrany uvedlo, že se jednotka rušit nebude.

Ministerstvo obrany se obává, že by z armády mohli odejít další lidé příští rok, kdy se začnou zdaňovat příspěvky na bydlení.

Armáda hodlá v nejbližší době představit konkrétní plány, jak si vojáky udržet a jak získat další rekruty. Jejich součástí by měl být například nový kariérní řád s jasnými pravidly profesního postupu nebo variabilita délky služebního poměru s armádou.

 

Právě se děje

Další zprávy