Praha - Údaj „70 procent" se stává téměř magickým pojmem temelínského tendru.
Francouzská společnost Areva v pondělí v Praze přislíbila českým firmám téměř tři čtvrtiny zakázek na případné dostavbě Jaderné elektrárny Temelín. Připojila se tak ke svým rivalům, americkému Westinghousu a ruskému Rosatomu, kteří „svých" 70 procent českému byznysu slíbili už dříve.
Areva v Praze podepsala smlouvy se čtrnácti českými firmami, jejichž služeb je připravena využít, pokud by v tendru ČEZ vyhrála.
„Areva nabízí místnímu průmyslu významné obchodní příležitosti rovněž pro projekty v zahraničí. U temelínského projektu očekáváme, že až 70 procent prací bude nabídnuto místním firmám," uvedl Valéry Lefevre, náměstek viceprezidenta pro nákup společnosti Areva.
Francouzi si již „pojistili" například strojírenské firmy Vítkovice, Schneider Electric, Metra Blansko, Královopolská či Baest Machines & Structures. Nejde ale o exkluzivní smlouvy, například Vítkovice už mají dohodu i s americkým Westinghousem.
Výběrové řízení o dostavbu Temelína směřuje do rozhodující fáze. Uchazeči získali loni od provozovatele elektrárny ČEZ zadávací dokumentaci a nyní se snaží získat vazby na české podniky.
Zakázky chceme rychle
Účast českých firem na dostavbě Temelína sice není oficiální podmínkou, zástupci ČEZ a státu však několikrát zdůraznili, že při výběru dodavatele budou věnovat této věci zvýšenou pozornost.
„Uzavření dohody je podmínkou nutnou, ne však dostačující pro skutečné začlenění do subdodavatelského řetězce firmy Areva. Očekáváme, že se deklarovaný obsah a objem spolupráce naplní nejen v případě realizace v Temelínu, ale v relativně krátkém období zejména na současných projektech firmy Areva," popsal očekávání například František Kulovaný ze společnosti Baest Machines & Structures.
Do Temelína chce Areva dodat velké reaktory s celkovým instalovaným výkonem přes 3000 megawattů, podle firmy to bude ekonomicky výhodnější než menší zařízení nabízené konkurencí.
Ostatní uchazeči chystají dvojici reaktorů s výkonem kolem 2200 MW. Podle vedení firmy se Areva také poučila z problémů při stavbách svých jaderných reaktorů ve Finsku a Francii, které se potýkají s překročením původně stanovené ceny a termínu dokončení.
Unijní námluvy
Francouzi také vedle námluv s českými firmami sázejí na evropskou kartu a zdůrazňují bezpečnost. Po havárii v jaderné elektrárně ve Fukušimě se Německo rozhodlo opustit jadernou energetiku, Švédsko a Itálie ustoupily od plánované výstavby reaktorů. Paříž tak Čechy láká na spojenectví v EU.
Kromě Arevy se o dostavbu Temelína ucházejí tuzemská Škoda JS v česko-ruském konsorciu se společnostmi Atomstrojexport a Gidropress a také americká společnost Westinghouse. Předložení nabídek od účastníků tendru se čeká v polovině letošního roku. V roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi tendru. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025.
Existuje ale i možnost, že se Temelín rozšiřovat nebude. Lidové noviny v sobotu s odvoláním na nejmenované manažery ČEZ informovaly, že dostavbu Temelína může ohrozit nízká cena elektřiny na burzách.
Rosatom, jehož součástí je Atomstrojexport, podepsal několik smluv o budoucí spolupráci s českými firmami loni. Byly mezi nimi také Vítkovice nebo stavební firma Hochtief. Vítkovice, I&C Energo a Metrostav podepsaly smlouvy o budoucí spolupráci také s Westinghousem.