Medveděv opustil Prahu, zbyly po něm miliardové zakázky

Domácí Domácí
8. 12. 2011 18:00
V online reportáži jsme sledovali pobyt ruského prezidenta Medveděva v Praze
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Miliardová zakázka na dostavbu Temelína a uzavření smluv o spolupráci, to byly hlavní důvody návštěvy ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v Česku.

Během návštěvy také bylo podepsány několik smluv, které by českým firmám mohly přinést až 54 miliard korun - jednalo se mimo jiné o stavbu železnice na Urale v hodnotě téměř 40 miliard korun, nebo 2,5 kilometrového mostu přes řeku Ob.

Klaus si diskuzi se svým ruským protějškem pochvaloval, v jednom ze svých prohlášení mu dokonce, v narážce na krizi eurozóny, nabídl možnost uložení ruských devizových rezerv v českých korunách.

S kladným přijetím českého prezidenta se setkala i nabídka na dostavbu jaderné elektrárny Temelín ruskými společnostmi, Klaus slíbil politicky nezávislé výběrové řízení.

Novináři se ruského prezidenta ptali i na průběh a výsledky nedávných voleb v Rusku. Ve své odpovědi Medveděv připustil nedostatky ve volebním systému a tudíž i možnost porušení regulérnosti voleb, ale zároveň vyzval k vyčkání na to, až vznesená obvinění prošetří volební komise.

Do Prahy dorazil Medveděv na dvoudenní státní návštěvu už ve středu večer. Kromě prezidenta Václava Klause, se kterým již ve středu povečeřel, se měl sejít ještě s premiérem Petrem Nečasem, jehož vláda bude v roce 2013 rozhodovat o vítězi zakázky na dostavbu Temelína.

Kromě těchto jednání a podpisu několika bilaterálních smluv o hospodářské, dopravní, armádní a kulturní spolupráci, otevřel ruský prezident unikátní výstavu ruských carských klenotů ze sbírek moskevského Kremlu.

O Medveděvovu bezpečnost se během návštěvy staralo kolem sedmi set českých policistů a stovky jejich ruských kolegů.

Druhý den návštěvy ruského prezidenta očima Aktuálně.cz:

V Praze se Medveděv znovu objevil po dvaceti měsících - naposledy zde v dubnu minulého roku podepisoval s americkým prezidentem Barackem Obamou dohodu o snížení počtu jaderných zbraní.

Podrobnosti z průběhu jeho návštěvy jsme pro vás sledovali online:

Náš online přenos končí, děkujeme za pozornost!

17:44 - Přichází poslední okamžiky návštěvy ruského prezidenta, jeho letoun se rozjíždí po letištní ploše a Dmitrij Medveděv tak opouští Česko. 

17:37 - Ruský prezident nastoupil do vládního speciálu a v nejbližších minutách vyrazí vstříc neklidné domovině.

17:29 - Podle informací České televize se o Medveděvovu bezpečnost v Praze staralo na sedm set českých a sto ruských policistů. 

17:07 - Během několika minut vyrazí kolona ruského prezidenta k ruzyňskému letišti. Ten se v závěru své návštěvy setkal s premiérem Nečasem; jedním z hlavních témat jejich schůzky měla být dostavba jaderné elektrárny Temelín.

Podání nabídek na obří tendr podají zájemci příští rok, v roce 2013 by pak mělo být rozhodnuto o vítězi; vedle rusko-českého konsorcia vedeného státní společností Rosatom se soutěže účastní také americký Westinghouse a francouzská Areva.

Tento tendr pravděpodobně stojí za nedávnou návštěvou Petra Nečase u Baracka Obamy, stejně jako za únorovou schůzkou s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v Elysejském paláci.

Foto: Vojtěch Marek

"Jsou to jejich volby, nikoliv naše volby. To je pro mě východisko veškerého uvažování." Tento Klausův výrok se setkal s kritikou ze strany některých českých politologů. Například Bohumil Doležal k tomu řekl: "Vím, že poměry v Rusku jsou jiné než byly v Sovětském svazu, ale nelze zavírat oči nad tím, že to stále není ideální."

Podle politologů se tak znovu ukazují Klausovy sympatie vůči Rusku, které se liší od postoje české vlády. Průběh ruských voleb  kritizoval například i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

16:05 - Prezidentské páry dokončily prohlídku výstavy v Císařské konírně, ruského prezidenta nyní čeká setkání s premiérem Petrem Nečasem, který posléze zamíří na summit EU do Bruselu.

Návštěva Dmitrije Medveděva doposud v Praze vážnější dopravní potíže  nezpůsobila, policisté zde přistupují pouze k nezbytným krátkodobým uzavírkám.

Foto: Ludvík Hradilek

15:30 -  Oba prezidenti ve Španělském sále slavnostně zahájili unikátní výstavu "Carský dvůr pod žezlem Romanovců. Poklady moskevského Kremlu", představující ruské carské klenoty.

Česko kvůli tomu dokonce narychlo měnilo zákon na ochranu zapůjčených uměleckých děl. Podle nové úpravy se jich případní potomci původních majitelů nemohou u českých soudů domáhat.

Výstava bude v Císařské konírně probíhat od 12. prosince až do 4. března příštího roku. K vidění je tu přes 150 předmětů, šperků, vzácných ikon, ukázky dámských toalet i osobních věcí carevičů a careven.

Oba prezidenti ve svých projevech pojali výstavu zejména jako symbol česko - ruských vztahů. "Výstava dokumentuje, že naše vztahy jsou všestranné a plnohodnotné, že jim dominuje zájem na vzájemném porozumění a poznání, že minulost, která zatěžovala naše vztahy, se daří vzájemným úsilím překonávat a otevírat dveře do budoucnosti," řekl Klaus.

Jeho ruský protějšek k tomu dodal: "Naše vztahy nyní nejsou ideologické, jsou pragmatické. A takové vynikající události, jako je dnešní výstava, přinášejí do těch dobrých vztahů ještě víc."

Foto: Ludvík Hradilek

14:20 - Na slavnostním obědě, kterého se kromě ruských hostů zúčastnili také například český premiér Petr Nečas, předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, šéf Senátu Milan Štěch i další politici, včetně ministra kultury Jiřího Bessera, se podávala kulajda s hříbky, kančí ragú s karlovarským knedlíkem a na závěr čokoládová pěna s ovocem.

Pozvání přijali arcibiskup Dominik Duka, představitelé pravoslavné církve v ČR a například také někdejší český premiér Miloš Zeman.

Ani nad kančím ragú neustaly pracovní hovory; kromě Temelína hovořil Medveděv třeba o blízkosti české a ruské kultury i o společném boji proti fašismu.

13:15 - V Rudolfově galerii probíhá slavnostní oběd pořádaný českým prezidentským párem na počest státní návštěvy.

Organizace Člověk v tísni na dnešek naplánovala happening, který má mezi 13:00 a 14:00 proběhnout na Pražském hradě. Lidé projdou před Hradem s výstavou Umlčené hlasy, zobrazující zavražděné ruské novináře, právníky a aktivisty za posledních deset let.

Vzhledem k nedávným volbám si zájmci budou moci také zasoutěžit ve vhazování falešných volebních lístků.

Foto: Vojtěch Marek

12:39 - Václav Klaus: "Jsou to jejich volby nikoliv naše volby, to je důležitá věc. Také nemám rád zahraniční vyjádření k naší politice."

Ke stávkám v Rusku pak už Klaus jen dodal, že my také nežádáme Medveděva o vyjádření ke středeční stávce učitelů a jejích dopadech.

Foto: Vojtěch Marek

12:33 - K dotazu ohledně současné povolební situace v Rusku Medveděv řekl: "V Rusku nedochází k ničemu nadpřirozenému. Získaná čísla, která jsme získali v těchto volbách plně odpovídají tomu, co jsme čekali. Ohledně povolební situace - někteří jsou zklamaní, někteří jsou dezorientovaní. Konají se mítinky, které se však musí konat na k tomu určených místech a za určitých podmínek."

"Samozřejmě, že občas dochází k určitým excesům, ale pokud se lidé chtějí vyjádřit k volbám, je to jejich věc - nicméně to ale nesmí vytvářet problémy ostatním lidem a městům, nesmí docházet k porušování zákonů."

"Podezření o neregulérnosti budou velmi pečlivě vyšetřena, včetně video a foto materiálů - musí to vyhodnotit ne občané, ale odborníci. K některým problémům zřejmě opravdu došlo, náš systém není dokonalý."

12:29 - Dmitrij Medveděv shrnul zatím proběhlá jednání, která s Klausem - podle jeho vyjádření - vedli v ruštině; Klausovu poznámku o devizových rezervách okomentoval s úsměvem: "Těch eur máme opravdu hodně, tak nevím jestli by na to české koruny stačily".

12:24 - Prezident Václav Klaus vyjadřuje na tiskové konferenci radost z návštěvy ruského prezidenta a z podpisu čtrnácti bilaterálních smluv.

"Kdyby se Rusové obávali osudu evropské měny, mohou si své devizové rezervy převést na českou měnu," neodpustil si Klaus drobnou narážku na současnou krizi eurozóny.

Foto: Ludvík Hradilek

12:17 - Probíhá ceremoniální podepisování sedmi bilaterálních smluv - podepsána byla například společná deklarace o partnerství pro modernizaci průmyslu, kterou za českou stranu stvrdil podpisem ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, dále smlouva o sociálním zabezpečení, nebo dohoda o kulturní spolupráci, která je zřejmě jednou z posledních smluv podepsaných současným ministrem Jiřím Besserem, který dnes oznámil svou rezignaci.

Dalších sedm smluv bylo podepsáno mimo slavnostní ceremonii.

Foto: Ludvík Hradilek

11:30 - Jednání obou delegací pokračuje, ve 12:15 pak má v Rothmayerově sálu dojít k ceremoniálnímu podpisu bilaterálních smluv za přítomnosti obou prezidentů.

Foto: Vojtěch Marek

11:05 - Začalo jednání obou prezidentů a národních delegací v Zrcadlovém sále Pražského hradu.

Zástupci českých a ruských firem už na Hradě uzavřeli několik smluv, včetně stavby železnice na Urale v hodnotě téměř 40 miliard korun. Pod vedením brněnské OHL ŽS postaví české firmy mezi lety 2012 a 2015 zhruba 390 kilometrů železničních tratí. Smlouvu dnes podepsali zástupci OHL s představiteli Jamalské železniční společnosti.

Kromě toho Češi postaví také asi 2,5 km dlouhý most přes řeku Ob. Mezi další velké zakázky pro české firmy například stavby paroplynových elektráren - jednu postaví na severním  Urale otrokovická společnost PSG, další má potom stavět brněnská firma Královopolská RIA v Soči. Smlouvu na stavbu chemického závodu získala další brněnská společnost Alta.

Foto: Ludvík Hradilek

Obě první dámy, Livia Klausová a Světlana Medveděvová mají svůj vlastní program, odděleně od svých manželů. Pro tuto příležitost zvolila manželka ruského prezidenta modrou halenku a sukni, Klausová byla v bílém.

10:20 - V Habsburském salonu začíná soukromé setkání (tête-à-tête) prezidentských párů.

V Praze je v důsledku návštěvy ruského prezidenta v pohotovosti kolem čtyř set policistů. Návštěvu prezidenta sleduje kromě českých také asi padesát ruských novinářů, které od rána přiváželi na Hrad autobusy. Celkem se akreditovaly asi dvě stovky novinářů.

Foto: Ludvík Hradilek

10:10 - Za slunečného počasí probíhá uvítací ceremoniál, trvat by měl asi deset až dvacet minut. Zazněly na něm česká i ruská hymna, vypálena byla čestná salva. Ruský prezident vojáky pozdravil česky "Vojáci, nazdar". Státníci se kvůli silnému větru museli obejít bez červeného koberce.

09:55 - Dmitrij Medveděv spolu se svou manželkou Světlanou vyráží od hotelu Four Seasons na Hrad, kde má od deseti hodin začít uvítací ceremoniál.

Podívejte se na první den návštěvy Dmitrije Medveděva v Praze:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy