Westinghouse podepsal s Vítkovicemi dohodu o Temelínu

Karel Toman
1. 12. 2011 12:50
Pokud Westinghouse bude stavět nové bloky, důležité komponenty mu dodají Vítkovice
Foto: Vítkovice Steel

Praha - Americko-japonská společnost Westinghouse uzavřela ve čtvrtek partnerství se strojírnami Vítkovice k chystané dostavbě Temelína.

Smlouva se týká výroby důležitých komponentů pro plánované nové bloky jaderné elektrárny . Podle regionálního prezidenta Westinghousu dává Vítkovicím šanci stát se součástí dodavatelského řetězce pro obří zakázku, jejíž cena dosáhne řádu stovek miliard korun.

Takzvané memorandum o porozumění v Praze podepsal za Westinghouse prezident pro Evropu, Blízký Východ a Afriku, Yves Brachet, a za Vítkovice předseda představenstva společnosti Jan Světlík, který je zároveň prezidentem Národního strojírenského klastru.

Část zakázek zůstane "doma"

Jde o důležitý krok, aby mohl dát Westinghouse ČEZu kvalitní nabídku, která se navíc bude líbit i politikům, kteří o ní budou nepřímo rozhodovat.

Pokud totiž bude reaktor Westinghousu známý pod názvem AP1000 pro nové bloky Temelína vybrán, práci na něm získají i lidé v Česku. Společnost totiž od vítkovických strojíren objedná "důležité ocelové prvky pro nádobu kontejnmentu a ochrannou budovu reaktoru, různé prvky pro strukturální a mechanické moduly a hlavní komponenty reaktorového okruhu".

Podle smlouvy budou zároveň obě firmy společně hledat příležitosti pro členy Klastru, které mají zájem stát se kvalifikovaným dodavatelem Westinghouse.

"Westinghouse nakupuje tam, kde staví, a dnešní dohoda ukazuje, že tuto politiku myslíme vážně. Dokonce i v případě, kdy se zástupci české vlády a našeho potenciálního zákazníka ČEZ jasně vyjádřili, že lokalizaci dodávek nebudou při posuzování nabídek v tendru brát v potaz," řekl při podpisu smlouvy Yves Brachet.

Podle Jana Světlíka je po podpisu memoranda zakázka pro Temelín šancí pro celý strojírenský klastr.

Partnerství uzavřeli i Rusové

Podobná partnerství už s místními institucemi v minulosti uzavřelo i konkurenční rusko-české konsorcium MIR 1200. Kvůli velké závislosti Česka zejména na ruských dodávkách plynu, je však podle některých expertů a politiků případné vítězství Rusů pro Česko bezpečnostním rizikem pro naši energetickou nezávislost.

Třetím uchazečem o dostavbu Temelína je francouzské konsorcium Areva.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

před 39 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy