Hurá na Temelín! Začala bitva o 200 jaderných miliard

Pavel Baroch
31. 10. 2011 14:50
Američané sází na politiku, Rusové na české firmy, Francouzi na své evropské reaktory
Nový Temelín. I když zatím jen na obrázku.
Nový Temelín. I když zatím jen na obrázku. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Společnost ČEZ právě předala třem zájemcům o stavbu dalších dvou reaktorů v Temelíně zadávací dokumentaci, čímž byl oficiálně odstartován souboj o více než 200 miliard korun, kolik by zakázka mohla podle odhadů stát.

Americko-japonský Westinghouse, francouzská Areva a rusko-české konsorcium MIR.1200 do příštího roku připraví své nabídky a ČEZ v roce 2013 vybere vítěze.

Všichni tři zájemci oficiálně tvrdí, že si v soutěži s ostatními uchazeči věří na vítězství. Shodný je i jejich základní argument: Náš reaktor je technicky nejlepší a nejbezpečnější.

Z aktivit i prezentací americko-japonské a francouzské firmy i rusko-českého uskupení se ovšem ukazuje, že každý ze zájemců zvolil i odlišnou strategii, která stojí na "silné stránce" jejich nabídky.

Posilování americko-českých vztahů

Kdyby se při výběru hlavního dodavatele pro nové temelínské bloky bralo v úvahu čistě politické a strategické hledisko, americko-japonský Westinghouse by byl jednoznačným favoritem.

Firma si je toho dobře vědoma a nezapomněla to nedávno připomenout ve svém jednoznačném prohlášení: "Věříme, že skrze příležitost postavit nové nukleární reaktory v Temelíně můžeme hrát posilující roli ve vztahu Spojených států a České republiky."

Redakce Aktuálně.cz získala výpisy z tajných amerických depeší z WikiLeaks, v nichž americký viceprezident Joe Biden varuje tehdejšího premiéra Jana Fischera před zapojením ruských firem do dostavby Temelína. Upozorňuje na závislost Česka kvůli plynu, ropě a nově i jádru.

O Temelínu jsme mluvili jen čtyři minuty, řekl po jednání s Obamou premiér Nečas.
O Temelínu jsme mluvili jen čtyři minuty, řekl po jednání s Obamou premiér Nečas. | Foto: Reuters

Současný premiér Petr Nečas se minulý týden sešel s americkým prezidentem Barackem Obamou, a i když se o Temelínu hovořilo jen čtyři minuty, je jednoznačné, že účast společnosti Westinghouse v temelínském tendru hrála při přípravě návštěvy v Bílém domě významnou roli.

Rusové se bojí politiky

Vládní zmocněnec pro Temelín Václav Bartuška se nedávno zmínil, jak se v posledních měsících čeští politici nebývale často setkávají s vrcholnými představiteli zemí, odkud pocházejí zájemci o Temelín.

"Nejsme zase tak významná země," řekl Aktuálně.cz Bartuška. I Sergej Kirijenko, šéf ruské jaderné společnosti Rosatom, která je součástí konsorcia MIR.1200, uznal, že na politické rovině nemá toto uskupení šanci.

"Pokud by se řešení přijímalo na politické úrovni, prohrajeme," konstatoval Kirijenko při své pracovní návštěvě Prahy minulý týden. "Chápeme, že dnes je Amerika pro Českou republiku významnější partner," dodal.

Ať promluví české firmy

Kirijenko v Praze prohlásil, že věří při posuzování temelínských nabídek v pragmatismus, který dostane přednost před politickým hlediskem. A v takovém případě si věří i na Američany.

"Domníváme se, že v takovém případě bychom mohli zvítězit," řekl Kirilenko, který odmítl, že by se tím posílila závislost Česka na Rusku. "Stavba jaderných reaktorů podle ruské technologie je posílením energetické bezpečnosti na rozdíl od dodávek plynu či ropy," řekl.

Podle rozšířené neveřejné verze závěrečné zprávy BIS za loňský rok si z pragmatického pohledu v soutěži na dostavbu Temelína vede nejlépe právě konsorcium MIR.1200.

Temelín po dostavbě.
Temelín po dostavbě. | Foto: Archiv jaderné elektrárny Temelín

"Nabízejí know-how, počítají s maximální účastí našich firem. Bezpečnostní hledisko tomu ale brání," řekl Aktuálně.cz zdroj o postoji BIS k předběžné ruské temelínské nabídce.

Právě zapojení českých podniků by mohla být cesta, jak si jejich prostřednictvím mohou ruské firmy zajistit zakázku za stovky miliard korun. Jen minulý týden Rosatom podepsal smlouvy o spolupráci s 15 českými výrobci a dodavateli služeb pro jadernou energetiku.

"Bude záležet na tom, jak bude reagovat český průmysl," naznačil šéf Rosatomu Sergej Kirijenko strategii rusko-českého konsorcia, která pro české subdodavatele slibuje až 125 miliard korun.

Na české partnery jsme nezapomněli

Právě účast českých firem na stavbě dalších dvou temelínských bloků bude podle vládního zmocněnce Bartušky důležitým kritériem pro výběr vítěze.

Proto americko-japonský Westinghouse ani francouzská Areva nechtějí zůstat pozadu. Premiér Nečas se při setkání s prezidentem Obamou například dohodl na vzniku Centra pro civilní nukleární spolupráci v Praze.

Westinghouse, který v 90. letech dostavoval první dva bloky Temelínu, také spolupracuje s českými podniky včetně firmy Škoda JS, která je v konsorciu s ruskými partnery.

Stavba jaderné elektrárny ve Finsku.
Stavba jaderné elektrárny ve Finsku. | Foto: Areva

Od Škodovky odebírá výrobky pro jaderné elektrárny i francouzská Areva, která má na seznamu českých spolupracovníků desítky firem. Tvrdí, že kontakty s českým průmyslem má už 15 let.

My jediní stavíme v Evropě

Temelínský zmocněnec vlády Václav Bartuška si jako podmínku uzavření kontraktu stanovil, že vítěz musí ukázat už funkční reaktor stejného typu, který se má objevit i na jihu Čech.

Přestože žádný ze tří zájemců zatím takový reaktor nespustil, i když je všichni staví, francouzská Areva v tom jednoznačně vidí svou přednost. Jako jediná firma totiž staví reaktor tříapůlté generace v Evropě, další dva uchazeči je staví v Rusku nebo v Číně.

"Je to naše velká výhoda, lepší situace, ostatní zájemci nemají konkrétní zkušenost," řekl Aktuálně.cz Thomas Epron, šéf Arevy pro střední a východní Evropu.

Jeho firma staví nové reaktory ve Finsku a Francii. ""Bezpečnostní standardy a technické požadavky jsou v Evropě odlišné než jinde," poznamenal Epron.

Jenže stavba finské elektrárny Olkiluoto nabrala několikaleté zpoždění a rovněž se podražila. Epron připouští komplikace, tvrdí, že každý nový projekt provázejí "dětské nemoci". Zároveň tvrdí, že Areva se ve Finsku hodně poučila. Podobnou zkušenost podle Eprona oba konkurenti nemají. "Staví nás to do velmi silné pozice," věří si Epron.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy